Erdősi Károly: Múmiák és minarétek (aláírt példány)
Erdősi Károly
Szent István-Társulat(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 268 oldal
20 cm x 13 cm
2025-05-18 20:00
Budapest, 1936, Szent István-Társulat (Stephaneum Nyomda Rt., Bp.), 268 p. + [31] t.: ill.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. Múmiák és minarétek. Írta: Erdősi Károly. A címlapon a szerző, Erdősi Károly tollal beírt, jól olvasható aláírása látható: "1937. jun. könyvnap Erdősi Károly". 31 képtáblán, 60 fekete-fehér, feliratos, eredeti fotóval illusztrált, valamint előszóval, a képek jegyzékével és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet a Stephaneum Nyomda R. T. nyomtatta Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású, dombornyomott keretezéssel ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, feliratozatlan, dombornyomott keretezéssel ellátott hátlappal, színezett felső lapélekkel, hiánytalan állapotban. "...A „Múmiák és minaretek" nemcsak utazási könyv, hanem filozófia, szellemtörténet és egy kicsit regény is. S mindez az előadásnak olyan közvetlenségével és szuggesztivitásával, mintha nem is nyomtatott betű közvetítené az író mondanivalóit. Az élő szó ereje és melege nyűgözi le az olvasót. Erdősi Károly vérbeli művész, akinek élménye az olvasó élményévé is válik, - éppen azért, mert sohasem beszél a saját élményéről, a benyomásairól. Nem „takarja el" az olvasó elől Afrika káprázatos panorámáját s a Nílusvölgy monumentális emberi emlékeit. Az olvasó nem olvas, hanem utazik, ámul, fölfedez, töpreng és filozofál..." - írta a műről Hámos György (Uj Idők, 1937. február 07./43. évfolyam/6. szám) A kötet szerzője, Erdősi Károly (Budapest, 1873. május 12. – Budapest, 1945. december 4.) katolikus pap, egyházi szerző. 1896-ban szentelték pappá. Kezdetben a Sacré Coeur Zárda lelkésze, majd a Szent István Társulat igazgatója, később alelnöke volt. 1914-ben címzetes apát, 1923-ban pedig pápai prelátus lett. 1934 és 1945 között az "Élet" c. katolikus hetilap szerkesztőjeként dolgozott.
Múmiák és minarétek!... látszólat milyen távol esne egymástól és mégis két nagy vallási rendszerben, két hatalmas népcsaládnál ugyanegyet mondanak. A bebalzsamozott, síron túli életre átmentett múmiák éppen úgy az örök élet hitének szimbolumai voltak, amint az égbe nyúló minarétek erre a másik világra utalnak. Egyik a föld alatt, a másik a földről az ég felé emelkedve keresi az utat az Istenhez s ebből az Isten-keresésből olyan kultúra virágzott ki a Nílus mentén, amelynek csodájára fog járni mindenkor a művelt világ.
Csodálatos, külön világ ez a Nilus partja! Két sivatag közé beágyazva, az élet bőségét szórja az áldott víz s a megtermékenyítő áldott iszap. Arra született, hogy nagy népek küzdjenek természeti adományaiért s mégis, akik birtokába jutottak, sohasem elégedtek meg annak természetadta előnyeivel, hanem az anyagi jólét birtoklásán túlemelkedve, a lélek kultuszának csodálatos gazdagságát valósították meg rajta. Erről beszélnek ma is még a fáraói kor szinte utólérhetetlen templomvárosai, itt virágzott ki először az ős-kereszténykor lelki élete s a keresztény hittudomány iskolái, itt alapította a mohamedanizmus mecsetjeivel s minarétjeivel együtt első egyetemeit s mindeme törekvés végső célja mindig egy volt: a napisten Amon-Rának, vagy Allahnak, vagy legtökéletesebben a Szent-Írás Egy-Istenének dicsősége.
Ezért nem elég a Nílus partját csak egyszerű turistaként beutazni s ez utazásról riportszerű útirajzban számolni be. Nem is lehetne, mert három 1914-i, 1927-i és 1936-i - egyiptomi utam benyomásaiból született meg e könyv, s mindenik utam egyre határozottabbá átérlelte azt a megállapításomat, hogy Egyiptomban nem az úti benyomások a fontosak, de természeti szépségeken felül a romvárosok és fáraói emlékek, a szétdúlt keresztény kolostorok romjai és mohamedán mecsetek ezrei mind csak annak a drága ékszernek keretei, amelyet léleknek hívunk s amely itt igyekezett megteremteni minél tökéletesebb érvényesülési formáit.
Ez a könyv kísérlet, hogy ilyen irányban adjon beszámolót a Nilusmenti nagy benyomásokról s necsak képet fessen Egyiptomról, hanem próbálja annak lelkét is megközelíteni.
Leütési ár:
4.900 Ft
Licitek száma: 16