Fazekas Mihály: Lúdas Matyi (számozott példány) (A kötetet eredeti fametszeteivel Divéky József illusztrálta.)
Eredeti magyar rege négy levonásban
Fazekas Mihály
Divéky József
Tevan-kiadás(Békéscsaba)
Kiadói egészvászon kötés
, 36 oldal
21 cm x 13 cm
2025-07-20 20:00
Békéscsaba, 1917, Tevan (Tevan Adolf Könyvnyomdája, Békéscsaba), 36 p. + [2] p., ill.
Számozott, bibliofil kiadás. Lúdas Matyi. Eredeti magyar rege négy levonásban. Írta: Fazekas Mihály. E könyv 300 számozott példányban, mint a negyedik amatör Tevan-kiadás, 1917-ben készült Tevan Adolf könyvnyomdájában Békéscsabán. A cimlap, könyvdiszek és szövegképek Divéky József eredeti fametszetei. 1-20-ig japán papiroson. 21-300-ig meritett papiroson.Ez a 240. számú kézzel számozott példány. Négy színes, egész oldalas fametszettel és könyvdíszekkel illusztrált kötet. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású és díszítéssel ellátott címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, színes mintával díszített kiadói előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A kötet szerzője Fazekas Mihály (Debrecen, 1766. január 6. – Debrecen, 1828. február 23.) költő, botanikus. A Debreceni Református Kollégiumban tanult, majd katonának állt. Az 1790-es években részt vett a francia háborúkban, bejárta Nyugat-Európát. 1796-ban tért vissza Debrecenbe. 1804-ben írta meg az azóta fő művének számító Lúdas Matyit, amely először majd csak 1815-ben, az író tudta nélkül jelent meg Bécsben. Sógorával, Diószegi Sámuellel közösen írta az 1807-ben megjelent Magyar Füvészkönyvet, amely az első magyar nyelvű tudományos botanikai rendszerezés és növényhatározó volt. Jó barátságban volt Csokonai Vitéz Mihállyal és Kazinczy Ferenccel is.
E' munkácskának ki legyen szerzője, ha kérded,
Nem tudom: a' bizonyos, hogy az én kezeimbe csak így jött
Név nélkűl; nekem egy szomszédom hozta az Erdő-
Hátról, vagy honnan, hogy jó lesz rajta nevetni
Majd borozás közben. Igaz is: mert rajta nem egy két
Vídám estvéket tölténk; még Marczi kanász is,
A ki nagy Á-t se tanult soha, sokszor majd megütötte
A guta, úgy röhögött: "No ilyet soha Gazd' uram, - úgymond, -
Még a hetvenedik nagy apámnak lelke se hallott.
Leütési ár:
48.200 Ft
Licitek száma: 39