Renner Antal: Traumatológia

Dr. Csapody István
Dr. Csepregi Gyula
Dr. Detre Zoltán
Dr. Renner Antal
Dr. Baksa József
Dr. Köves István
Medicina Könyvkiadó (Budapest) ,
Vászon , 1.122 oldal
Méret: 29 cm x 21 cm
ISBN: 963-242-789-0
2025-06-22 20:00

Szép állapotú példány.
További szerző a kötetben.
Fekete-fehér fotókkal, illusztrációkkal.
Tankönyvi száma: 1847.

Tisztelt Kollégák! Kedves Barátaim!
Az általános sebészetben gyökerező, több mint négy évtizedes múltra visszatekintő magyarországi szervezett baleseti sebészet fejlődésében, elért... Tovább

Az általános sebészetben gyökerező, több mint négy évtizedes múltra visszatekintő magyarországi szervezett baleseti sebészet fejlődésében, elért eredményeiben, a jó európai mértéket megütő tevékenységében döntő és vitathatatlan szerepe van a szakma tudatos graduális és posztgraduális oktatásának.
A Budapesti Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán Berentey professzor már 1954-től oktatta a baleseti sebészetet. Ruhányi sebészeti tankönyvében Berentey (1972), Stefanics: „Sebészetében Kocsis és Mészöly írták a traumatológiai fejezetet (1982), Szécsény és Berentey szerkesztésében jelent meg a „Sebészet és Traumatológia" című tankönyv (1989, 1994).
Hazánk több orvostudományi egyetemén is - bár nem tanszéki szinten - része volt az oktatásnak a baleseti sebészet.
Örömteli változást az elmúlt évtized hozott: Budapest után Debrecenben (1988), majd Pécsett (1994), végül Szegeden (1995) is tanszéket kapott a baleseti sebészet, s ez a graduális oktatásban döntő jelentőségű volt.
A traumatológia posztgraduális oktatása - az orvostudomány más területéhez hasonlóan - az egykori Orvostovábbképző Intézet (OTKI) létrehozása után vált szervezetté (1956). Az intézmény 1986-tól Orvostovábbképző Egyetem nevet vette fel - már akkor is hangsúlyozva tevékenységének egyetemi jellegét, majd 1993-tól Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem néven működik. Az intézmény által létrehozott tanszékek jelentős hányada az egyes szakmák szervezéséért felelős országos intézetekbe került.
A Traumatológiai Tanszéket 1962-ben az Országos Traumatológiai Intézetben hozták létre. Első vezetője 1978-ig Szántó György egyetemi tanár volt. Utódja Manninger Jenő professzor volt 1989-ig, akit Renner Antal egyetemi tanár követett. Vissza

Bevezető a 2. kiadáshoz 12
Előszó 13
Rövidítésjegyzék 15

1. Általános rész
Informatika a traumatológiában (Dr. Detre Zoltán) 19
Ambuláns sérültellátás (Dr. Salacz Tamás) 25
Orvosi szakvélemény (Dr, Renner Antal) 29
Ín- és szalagsérülések (Dr. Farkas Tamás) 33
Ízületi sérülések - arthroscopia (Dr. Salacz Tamás) 39
Konzervatív és funkcionális-konzervatív töréskezelés (Dr. Szita János) 49
Csontgyógyulás, álízület (Dr. Farkas Tamás) 53
Pathológiás törések (Dr. Detre Zoltán) 59
Csonthiányok pótlása (Dr. Farkas Tamás) 67
Osteosynthesis alapelvei (Dr Magyari Zoltán) 71
Osteoporosis (Dr. Flóris István) 79
Korrózió, metallosis (Dr. Laczkó Tibor) 83
Nyílt törések kezelése (Dr. Kádas István) 87
Fixateur externe (Dr. Kádas István) 91
Compartment-szindróma (Dr. Magyari Zoltán) 97
Reflex sympathicus dystrophia (Dr. Frenyó Sándor) 103
Fizioterápia a traumatológiában (Dr. Kricsfalusy Mihály) 107
Posttraumás infectiók (Dr. Kalas László) 127
Callusdistractio és segmenttranszport (Dr Fényes László) 137
Mikrosebészet (Dr. Hankiss János) 141
Mozgásszervi sérülések a gyermekkorban (Dr. Hargitai Ernő) 151
Peripheriás érsérülések (Dr. Érdi Antal) 197
Lövési sérülések (Dr. Martsa Balázs) 203
Termikus sérülések (Dr. Ménesi László) 207
Amputatio (Dr. Tasnádi László) 217
Nosocomialis infectiók (Dr. Szalka András) 221
A műtéti systemás antibioticum-prophylaxis a traumatológiában (Dr. Csepregi Gyula) 225
A szövetkonzerválás és a szövetkonzervek felhasználása (Dr. Józsa László) 229

2 Diagnosztikus eljárások
Fizikális vizsgálat (Dr. Marisa Balázs) 235
Baleseti radiológiai diagnosztika (Dr. Takáts Erzsébet, Dr. Springer György, vDr. Kenéz József, Dr. Kopcsányi Zsuzsanna) 241
A laboratórium szerepe a traumatológiában (Dr. Záborszky Katalin) 317
Mikrobiológiai diagnosztika (Dr. Dobák András) 325
Kórszövettani diagnosztika (Dr. Józsa László) 331
Neurophysiologiai vizsgálat (Dr. Nagy Aladár) 335
Sérültek idegrendszeri vizsgálata (Dr. Nagy Aladár) 343

3. Intenzív és aneszteziológiai ellátás
A szervezet válaszreakciói sérülések után (Dr. Hamar János) 353
A polytraumatisatio ellátása (Dr. Detre Zoltán) 365
Súlyos sérültek első ellátása (Dr. Csepregi Gyula, Dr. Szűcs Jutka) 377
A traumás shock diagnózisa és kezelése (Dr. Retteghy Tibor) 387
Légzési elégtelenség okai és kezelése sérülteknél (Dr. Csepregi Gyula) 391
Polytraumatisatio és többszervi elégtelenség (Dr. Szűcs Jutka) 397
Perioperatív folyadékterápia és mesterséges táplálás fDr. Szűcs Jutka) 409
Vérkészítmények és vérmentő eljárások (Dr. Retteghy Tibor) 415
Neurotraumatológiai intenzív ellátás (Dr. Csepregi Gyula) 421
Baleseti sebészeti anaesthesia és fájdalomcsillapítás (Dr. Csepregi Gyula) 433
A mélyvénás thrombosis prophylaxis irányelvei a traumatológiában (Dr. Retteghy Tibor) 439

4. Felső végtag
A plexus brachialis sérülései (Dr. Hankiss János) 445
Válltáji sérülések (Dr. Kurucz László) 451
A humerus diaphysis törése (Dr. Nemes György) 481
A musculus biceps brachii sérülései (Dr. Martsa Balázs) 491
Humerus distalis vég törése. Könyökficam. Myositis ossificans (Dr. Fekete Károly) 495
Olecranon és radiusfej sérülései (Dr. Füles Péter) 521
Alkartörés - radius distalis vég törés (Dr. Füles Péter) 529
Carpalis instabilitás (Dr. Frenyó Sándor) 541

5. Kézsérülések
Általános ismeretek (Dr. Renner Antal) 551
Bőrsérülések (Dr. Renner Antal) 567
Köröm- és körömágysérülések (Dr. Renner Antal) 579
Hajlítóín-sérülések (Dr. Renner Antal) 581
Feszítőín-sérülések (Dr. Renner Antal) 589
Idegsérülések (Dr. Renner Antal) 597
Érsérülések (Dr. Renner Antal) 605
Csontsérülések (Dr. Zimmermann István) 609
ízületi sérülések (Dr. Zimmermann István) 621
Komplex és különleges kézsérülések. „Polytraumatizált kéz" (Dr. Renner Antal) 631
Amputatio (Dr. Zimmermann István) 635
Égés, fagyás, vegyi sérülések, sugárkárosodások (Dr. Renner Antal) 639
Pyogen infectiók (Dr. Renner Antal) 643

6. Alsó végtag
A medence- és acetabulumsérültek kezelése (Dr. Szíta János) 659
Combnyaktörés (Dr. Fekete Károly) 681
Csípőízületi arthroplastica (Dr. Salacz Tamás) 707
Per- és subtrochantericus femurtörés (Dr. Kádas István) 719
Femur diaphysis törés (Dr. Kádas István) 731
Térd táji törések (Dr. Salacz Tamás) 739
Az extensor apparátus sérülése (Dr. Kecskeméti Ákos) 757
A térd szalagsérülései (Dr. Salacz Tamás) 769
Térdprothesisek (Dr. Frenyó Sándor) 785
Lábszártörés (Dr. Magyart Zoltán) 793
Tibia pilontörés (Dr. Tasnádi László) 809
A boka sérülései (Dr. Melly András) 827
Achilles-ín-sérülések (Dr. Melly András) 847
A talus sérülései (Dr. Kecskeméti Ákos) 853
Sarokcsonttörés (Dr. Detre Zoltán) 863
A láb sérülései (Dr. Melly András) 875

7 Üregi sérülések
Mellkasi sérülések (Dr. Szabó Győző János) 885
Hasi sérülések (Dr. Érdi Antal) 929
Urogenitalis szervsérülések (Dr. Ruszinkó Barnabás) 947

8 Neurotraumatológia
Craniocerebralis sérülések (Dr. Pentelényi Tamás) 961
Gerincsérülések (Dr. Zsolczai Sándor) 989
Nyaki gerinc sérülések korszerű kezelése (Dr. Veres Róbert) 1005
A felnőttkori thoracolumbalis gerincsérülések korszerű kezelési módszerei (Dr. Zsolczai Sándor) 1021

9 Maxillofacialis sérülések
Arckoponya-sérülés (Dr. Szentirmai Annamária) 1035
Nyaki és fül-orr-gégészeti sérülések (Dr. Herényi Katalin) 1063
A szem sérülései (Dr. Csapody István) 1073

10. Csípőficam és combfejtörések (Dr. Fekete Károly)
Csípőficam 1081
Combfejtörések 1088

Tárgymutató 1095 Vissza
358

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
111.111 Ft Licitek száma: 28