Csanádegyházmegyei Könyvnyomda(Temesvár)
Könyvkötői félvászon kötés
, 61 oldal
21 cm x 15 cm
2019-06-09 20:00
Temesvár, 1908, k.n. (Csanádegyházmegyei Könyvnyomda), 61 p.
Egyetlen kiadás. Faji zene és magyar zene. Zeneesztétikai tanulmány. Írta: Járosy Dezső. Az eredeti címfedélen régi tul. bélyegzés látható. Készült a Csanádegyházmegyei Könyvnyomdában Temesvárott. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, márványmintás fed- és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, mintázott előzéklapokkal, az eredeti kiadói, feliratozott címfedél és hátlap megtartásával, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban. A szerző, Járosy Dezső (1882-1932) erdélyi magyar zeneesztéta, orgonaművész, zeneszerző, kritikus; mint zeneesztéta hangsúlyozta a hagyomány szerepét a zenei fejlődésben. Felismerte és szorgalmazta a népi zene alapvető jelentőségét az iskolai oktatásban. Jelentősen támogatta Bartók Béla és Kodály Zoltán zenepedagógiai elképzeléseit.
A modern kulturfejlődés csalhatatlanul a művészetek jegyében indult meg. Eljutottunk immár odáig, hogy a művészetek által ápolt és nagyra nevelt formák nemcsak a felsőbb tizezrek féltett kincsei, hanem közös tulajdonai az egész emberiségnek. A műremekek meglátása, azok esztétikai földolgozása az értelem és képzelőtehetség utján olyan műveletté lőn, mely a lelket nemesiti, a kedélyt a három legnemesebb attribitumnak: a jónak, szépnek és igaznak vezeti üdvözitő birodalmába. S amikor az esztétikusok és bölcsészek vállvetve zengnek himnuszokat a művészetek nagy nevelő és képző erejének, akkor talpra áll a kulturállam s a jövő fejlődésnek programmjában a művészeteknek biztositja az elsőbbséget. S ez a művészet már anynyira nagyrabecsűlt, értéke annyira emelkedőben, hogy a modern ember nemcsak esztétikai élvezetet lát a műremekben, hanem ugyanezen felsőbb esztétikai gyönyörtől szocziális eredményeket is elvár. Nézzünk végig a kulturéleten. Népszerűsíteni a művészeteket - hangzik mindenfelé...
Leütési ár:
5.000 Ft
Licitek száma: 4