Decsy Samuel, D.: Egyiptom ország rövid historiája

Mellyben annak régibb 's később időkbéli bóldog 's bóldogtalan sorsa, egyszersmind természeti, egyházi, polgári, tudomány- mesterség- és kereskedésbéli, nem külömben hadi állapatja summásan le vagyon irva

D. Decsy Samuel
(Bécs) , , Modern műbőr kötés , 432 oldal
Méret: 19 cm x 11 cm
2019-06-09 20:00

Bécsben, 1803, Decsy Samuel által, VIII p. + 424 p.

Első kiadás. Egyiptom ország rövid históriája, mellyben annak régibb 's később időkbéli bóldog 's bóldogtalan sorsa, egyszersmind természeti, egyházi, polgári, tudomány- mesterség- és kereskedelembéli, nem külömben hadi állapatja summásan le vagyon írva D. Decsy Samuel által.
Szerzői elöljáró beszéddel kiegészített történelmi summázat.
A kötet belíveinek felső részén lévő oldalszámozások egy része a kötészeti munkák során sérült, azokat elmetszették. Néhány lapoldalon ceruzás aláhúzások, jelölések láthatók.
Modern műbőr kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, új világos előzéklapokkal, körbevágott belívekkel, hiánytalan, sértetlen szöveggel.
A szerző, D. Decsy Sámuel (1742-1816) magyar író, bölcselet- és orvosdoktor. Pozsonyban, S.patakon tanult, majd külföldre utazott, ahol doktori diplomát szerzett. Külhonból visszatérve Bécsbe költözött, ahol elismert része lett a magyar nemzeti irodalomnak. Az általa 23 éven át szerkesztett bécsi Magyar Kurírnak fontos szerepe volt a magyar nyelvű irodalmi sajtóban.

Nem azért nem irtam ezen munkátskám eleibe elöjáró beszédet mingyárt eleinte , mintha vagy nem tudtam vólna, vagy matériám nem lett vólna arra már akkor is elegendő. Épen nem azért, hanem... Tovább

Nem azért nem irtam ezen munkátskám eleibe elöjáró beszédet mingyárt eleinte , mintha vagy nem tudtam vólna, vagy matériám nem lett vólna arra már akkor is elegendő. Épen nem azért, hanem kiváltképen azon okból, mivel előre is lehetett nékem azt képzelni, hogy mennél mélyebben fogok az Egyiptomi történeteknek olvasásába bé merülni, 's mennél tovább jutok azoknak esméretekre, annál több tárgyak fognak elmembe ötleni ollyanok, a' melylyek az olvasó Magyar Publikum figyelmetességére méltók lesznek. Nem is csalatkoztam meg helyes fundamentomon épült vélekedésemben. Mivel minekutánna Egyiptomnak fekvését , természetét, földjét , természeti históriáját, a' szomszéd Asiai 's Afrikai népekkel való közösködését, a' nemzetnek természeti hajlandóságát, elmebéli tehetségeit s. a. t. jól ki tanultam vólna: akkor világosodtak meg azon igen régi dolgokat homályban néző szemeim jobban, akkor sajditottam meg azt a' tüzet, melly Egyiptomnak hajdani lakosit a' földmivelésnek gyakorlására, a' tudományoknak, 's szép mesterségeknek tökélletesitésére, a' belső és külső kereskedésnek gyarapitására, 's nemzeti dicsősségeknek ki terjesztésére őket szüntelen gerjesztette. Vissza

I. szakasz. Egyiptom ország nevezetéről, fekvéséről, határjairól, nagyságáról és részéiről1
II. szakasz. Climajáról, avagy levegő egének minémüségéről5
III. szakasz. Folyó és egyébb vizeiről12
IV. szakasz. Földjének külső és belső minéműségeiről31
V. szakasz. A' Természetnek Egyiptommal közlött Javairól34
VI. szakasz. A' régi Egyiptombélieknek kereskedésekről, 's annak változásairól47
VII. szakasz. Egyiptomnak régi lakosairól, eredetekről, természeti, 's erköltsi tulajdonságaikról61
VIII. szakasz. Vallásokról, 's Isteneikről97
IX. szakasz. Vallásbéli Czeremóniaikról, áldozatjaikról, 's ezeknek minéműségéről216
X. szakasz. A' hajdani Egyiptombélieknek böltsességekről224
XI. szakasz. A' szép Mesterségeknek azon időbéli virágzó állapatjáról261
XII. szakasz. Egyiptom Ország Revolutióiról, avagy Politica változásairól, V. T. U. 1809-ik esztendőtől fogva, K. Sz. U. 1801-ik eszt.287
XIII. szakasz. Egyiptomnak a' Fényes Porta Birodalma alatt való állapatjáról320
1. Tzikkely. Egyiptomnak azon időbéli népességéről322
2. Tzikkely. Mostani lakosairól323
3. Tzikkely. Azoknak természeti tulajdonságairól336
4. Tzikkely. Ételekről, italokról, 's ezekben való mértékletességekről338
5. Tzikkely. Köntöseikről, 's ruházatjoknak módjáról349
6. Tzikkely. Lakó helyeikről, 's házi bútorjaikról355
7. Tzikkely. Nyelvekről, értelmekről, erköltseikről, 's szokásaikról358
9. Tzikkely. Moralis Characterjekről, avagy erköltsi tulajdonságaikról 377
10. Tzikkely. Neveltetésekről, 's palléroztatásokról379
11. Tzikkely. Az utólsó századokban élt, és most is élő Egyiptomi lakosokan vallásokról381
12. Tzikkely. A' Tudományoknak jelenvaló állapatjáról388
13. Tzikkely. Az Egyiptombélieknek mezei gazdaságokról391
14. Tzikkely. Fabrikaikról, 's manufacturáikról397
15. Tzikkely. A' Kereskedésnek jelenvaló állapatjáról400
16. Tzikkely. Az odavaló mértékekről, fontokról, 's a 'folyó pénzeknek nemeiről407
17. Tzikkely. Egyiptomnak a' Török Birodalom uralkodása alatt vólt Constitutiójáról, 's kórmányozásának formajáról409
055

Kikiáltási ár:
24.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
45.000 Ft Licitek száma: 11