A Magyar Szent Korona országainak közgazdasági állapota az 1901. évben
A kereskedelmi és iparkamarák jelentései a Kereskedelemügyi Ministerhez
(Budapest) ,
, Korabeli félbőr kötés
, 788 oldal
26 cm x 18 cm
2025-09-21 20:00
Budapest, 1902, Athenaeum R.-T. Könyvnyomdája, CCXXXI p. + [1] p. + 1307 p. + [1] p.
A Magyar Szent Korona országainak közgazdasági állapota az 1901. évben. A kereskedelmi és iparkamarák jelentései a Kereskedelemügyi Ministerhez. A kötet a kereskedelemügyi minisztérium által kiadott, az 1901-es évre vonatkozó összes kereskedelmi és iparkamara jelentését tartalmazza. Tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A bevett helyeken tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta az Athenaeum R.-T. Könyvnyomdája Budapesten. Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozott emblémával ellátott címfedéllel, aranyozott feliratozású, díszes, kissé sérült, ötbordás könyvgerinccel, mintázott, színes előzéklapokkal, a kiadói címfedél és hátlap megtartásával, néhány oldalon ceruzás aláhúzással, mintázott lapélekkel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban. "...Egy esztendőnek hűséges és teljes közgazdaságitörténete ez a hatalmas könyv, amelynek anyagát a gazdasági élet hivatott megfigyelői, a kereskedelem és ipar autonóm szervezetei hordták össze nagy szorgalommal, s a kereskedelemügyi miniszter dolgoztatta fel egy bevezető részben, amely maga is egész kötetnyi terjedelmű közgazdaságimonográfia. LángLajos kereskedelemügyi miniszter nagyon fontos szolgálatot tett a kamarai jelentéseknek ezzel az együttes kiadásával, mely az ország helyzetének pragmatikus, egységes képét adja tömören egybefoglalva, a termelés minden ágára kiterjeszkedve s világos és könnyű áttekintést nyújtva az egészről, úgy, mint a részletekről..." - (Budapesti Napló, 1902. október 11./7. évfolyam/279. szám).
A magyar közgazdaság történetének szomorú lapját írták be az 1901. évről szóló beszámolóikban gazdasági életünk hű krónikásai, a kereskedelmi és iparkamarák. Az előző rossz esztendőkre rosszabb következett; a régi bajokra újak halmozódtak, amazok pedig nem enyhültek. Az összes jelentésekből sötét pesszimizmus árad ki; az egyik lapon a tompa kétségbeesés keserves lemondása, a másikon a végső veszedelem pillanatának utolsó segélykiáltása hangzik fel. és a lehangoló képek egész sorozata igazolja a kétségbeesésnek sok helyt tán erősen szubjektiv, de, sajnos, épen nem alaptalan kifakadásait. Ha kihámozni igyekszünk is a legközvetlenebb érdekképviselet előadásából a meztelen valóságot, ez még mindig elég elszomorító, ha lehámlik is róla az a sötét szinezés, a melybe a közeli szemlélet elfogultsága esetleg burkolta. El nem vitatható és semmivel nem enyhíthető, rideg valóság az, hogy szinte az összes tényezők, a melyeknek közrehatásából egy ország gazdasági helyzete alakul, ellenségesen formálódtak Magyarországra nézve a jelentés esztendejében. A termés, egy földművelő állam népességének legfőbb erőforrása, gazdasági életének majdnem kizárólagos irányitója, rosszabb volt még az előző esztendei gyenge termésnél is. Az a kevés erőtartalék tehát, a mi a megelőző négy-öt rossza esztendő után fenmaradhatott, nem hogy gyarapodott volna, hanem újabb apadást szenvedett, s közel jutott a végső kimerülés állapotához.
Leütési ár:
65.000 Ft
Licitek száma: 11