Balla Gergely: Nagy-Kőrösi krónika

Balla Gergely
Szabó Károly-Szilágyi Sándor (Kecskemét) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 162 oldal
Sorozatcím: Történeti emlékek a magyar nép községei és magán élettéből a XVIII-dik század végeig
Kötetszám: 1
Méret: 20 cm x 13 cm
2025-09-21 20:00

Kecskemét, 1856, Szabó Károly - Szilágyi Sándor (Szilády Károly Könyvnyomdája, Kecskemét), IV p. + 156 p.

Első kiadás. Történeti emlékek a magyar nép községi és magán életéből a XVIII-dik század végéig. No.: I. kötet. Kiadják: Lugossy József, Szabó Károly, Szilágyi István és Szilágyi Sándor.
Nagy-Kőrösi krónika. Írta: Balla Gergely. Jegyzetekkel és oklevéltárral ellátva kiadták: Szabó Károly és Szilágyi Sándor.
A kiadók előszavával ellátott kötet. Az előlapon ragasztott címke, a címlapon tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomatott Szilády Károly Könyvnyomdájában Kecskeméten.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, az előzéklapon szám bélyegzéssel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
"Balla Károly korai Nagy-Kőrösi krónikája a magyar vidék helytörténetének egy korai gyöngyszeme" - fogalmaz a kötetről Lükő Gábor néprajzkutató.
A kötet szerzője, Balla Gergely (Nagykőrös, 1710 körül – Nagykőrös, 1774. március 3.) nagykőrösi főbíró, krónikaíró. Jogot végzett. 1731 és 1734 között Bécsben, Dömjén Gergely akkori ágens mellett szerzett gyakorlati ismereteket. Később Nagykőrösön különböző városi tisztségeket viselt, majd egymás után nyolcszor megválasztották főbírónak. Korának nagy műveltségű embere volt, halála után 2000 kötetből álló, német, francia és magyar nyelvű könyvtárat hagyott maga után.

Balla Gergely jelen krónikája, mellyet Nagy-Körös levéltárából a város érdemes polgármesterének és tanácsának szives közlékenysége és fölhatalmazása folytán ezennel közzé teszünk, eddig N. Körös... Tovább

Balla Gergely jelen krónikája, mellyet Nagy-Körös levéltárából a város érdemes polgármesterének és tanácsának szives közlékenysége és fölhatalmazása folytán ezennel közzé teszünk, eddig N. Körös miveltebb polgárain kivül csak igen kevesek előtt lehetett ismeretes , s bár ezek által helyi érdekből figyelemre volt is méltatva, irodalmunkra nézve folyvást haszonvétlenűl lappangott. Mi midőn ez iratot átlapozván, magunkat annak kiadására elhatároztuk, azon érdek és élénk részvét kielégítésén feljűl, mellyet N. Kőrös polgáraiban városuk mult századokbeli községi életének s főbb viszontagságainak emléke iránt tapasztaltunk, különösen azon szempontból indultunk ki, hogy hazai történetirodalmunkat egy eddig ismeretlen s több tekintetben figyelmet érdemlő emlékirattal gazdagítsuk. Ha nem becsüljük is túl történetirodalmunk ez általi nyereségét, annyit reménylünk a figyelmes olvasó el fog ismerni, hogy hazánknak a török uralom allatti viszonyaira, mellyek kellő részletességgel tárgyalva s ismertetve mind eddig nincsenek, krónikánk s az ehez mellékelt török oklevelek, mellyeket a város levéltárában találtató eredetieknek a jeles Repiczky János által eszközölt fordításaiból szemeltünk ki, tetemes világot vetnek... Vissza
039

Kikiáltási ár:
32.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
37.000 Ft Licitek száma: 6