[Budapest], 1999, HA-JÓS Bt. (Mediant Nyomda), 196 p., ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A "Nautica". A fiumei M. kir. állami Tengerészeti Akadémia története. Írta: Horváth József.
A címlapon a szerző, Horváth József tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható:
"Sz. Á. Úrnak Tisztelettel Horváth József 2002. 07. 10. Szeged."
Számos fekete-fehér, szöveg közti fotóval, ábrával, korabeli dokumentumokról készült reprodukciókkal illusztrált, angol és német nyelvű összefoglalókkal kiegészített, tartalomjegyzékkel ellátott kiadás.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány színes, feliratos, illusztrált címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban.
Horváth József hajóskapitány Pestszentimrén született 1947 tavaszán. Érettségije után, a "nagy árvíz" idején kezdte hajós pályáját. Különböző beosztásokban a MAHART szinte valamennyi hajótípusán dolgozott, míg 1975-ben belvízi fedélzeti tiszti vizsgát tett. 1977 tavaszától kapitány. 1983 telén nyert parancsnoki kinevezést a BUDA iskolahajóra.
Itt fogant megg benne a gondolat, hogy a magyar hajós és tengerészképzés történetét megírja. Nagy fába vágta a fejszéjét, hiszen e nagy múltú, sokrétű szakmai képzés feldolgozása nem kis feladat.
Hosszú évek kutatómunkáját követően elkészült egy rész végre, mely az intézményesített tengerészképzés első, közel másfél évszázadát dolgozza fel. E másfélszáz év története az akkori magyar tengeri kijáróhoz, Fiume városához, a mai Rijekához kötődik. A mindenkori tengerészképző intézetnek otthont adó, dicső múltú kikötőváros évezredes történelme során sok uralkodó kegyét élvezte, szenvedte haragját, de mindenkor megmaradt annak, ami eredendően volt, Adria-parti olasz kereskedővárosnak. S ez igaz volt a magyar közigazgatás évtizedeire is. Igaz volt a városban működő tengerészeti iskola is, és rövid idő alatt igaz lett a hallgatókra nézve is. Mégis, minden olaszságuk ellenére mások voltak mint a többiek. Ők "fiumanok" voltak! Ennek figyelembe vételével próbálják meg elfogadni a dokumentumokból kihámozott, s itt leírt tényeket.
A szerző reméli , hogy tengerhajózásunk jelenlegi sanyarú helyzetében munkája nem csak lélekmelengetőként, hanem tanulságul is fog szolgálni.
A magyar tengerészképzés következő viharos ötven évét a következő, szerényebb kötet tartalmazza majd. Ha ez a munka tetszeni fog Önöknek, keressék kérem azt is egy év múlva.