Gazda Klára: A székely népviselet (dedikált példány)

Gazda Klára
Flórián Mária
Kisbán Eszter
Akadémiai Kiadó (Budapest) ,
Ragasztott papírkötés , 211 oldal
Sorozatcím: Néprajzi tanulmányok
Méret: 18 cm x 13 cm
ISBN: 963-05-7519-1
2026-01-18 20:10

Budapest, 1998, Akadémiai Kiadó, 211 p.; ill.

Szerző által dedikált példány. A "Néprajzi tanulmányok" c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent kötet.
A székely népviselet. Írta: Gazda Klára.
A kötet címlapján a szerző, Gazda Klára névre szóló dedikációja olvasható: "B. T.-nak baráti szeretettel: Gazda Klári. Szeged, 1998. dec. 16.".
Néhány fekete-fehér illusztrációval közreadott kiadás.
Néhány lapon tulajdonosi pecsétnyom található.
Kiadói ragasztott papírkötésben lévő példány feliratozott, illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratozott könyvgerinccel, hiánytalan, szép állapotban.

A székelyekről és a székely öntudat szimbólumáról, a "székely népviseletről" az elmúlt majd három évszázadban számtalan lejegyzés, ábrázolás látott napvilágot. Gazda Klára - a sepsiszentgyörgyi... Tovább

A székelyekről és a székely öntudat szimbólumáról, a "székely népviseletről" az elmúlt majd három évszázadban számtalan lejegyzés, ábrázolás látott napvilágot. Gazda Klára - a sepsiszentgyörgyi Székely Múzeum egykori muzeológusa, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem tanára - most arra vállalkozott, hogy összefoglalja a székely népviseletről az írott forrásokból tudottakat és muzeológiai munkája során a tárgyi gyűjteményekben és a terepen szerzett ismereteit. Művéből nemcsak a székely nők és férfiak hétköznapi és ünnepi ruhatárának egyes darabjait ismerhetjük meg, hanem azok jelentéshordozó, korra, állapotra, gazdasági-társadalmi háttérre utaló szerepét és a parasztpolgári öltözködéshez való módosulását is. Külön fejezet foglalkozik a székely férfiak katonai, határőrző feladatával, illetve az ezzel járó kiváltságaikkal, a lófők és a gyalogos székelyek, a különbözőszékekhez tartozók öltözködésének különbségeivel, amelyeket - az egykori kiváltságok múltával is - mint megkülönböztető jegyeket őriztek.
A szöveghez csatolt irodalomjegyzék a székely népviselet összefoglaló bibliográfiája. A kötet azonban nemcsak az öltözködés, hanem a tájnyelv iránt érdeklődőknek is tanulságos, mivel a szerző az egyes öltözetdarabokat helyi nevükön említi. A kötet illusztrációit rajzoló Haáz Sándor évtizedekig járta a székely falvakat, hogy megörökítse azok változatos, ám mégis az egész székelységre jellemző öltözködését. Vissza

A Székelyföld és lakói7
Székelyföldi ruházkodási szokások a források tükrében11
A ruhanemű mint érték15
A női hozomány és a ruhatár méretei16
A ruhanemű megszerzésének lehetőségei19
A ruhák anyaga és készítői24
Bőrruházat25
Kelmeruhák30
- Házivászon, vászon ruhafélék30
- Háziposztó, gyapjúszőttes, gyapjúruhák35
- A gyári anyagok szerepe a ruházkodásban36
- A házi és gyári anyagú ruhák arányának változása41
- Süvegesek, kalaposok, vastagruhaszabók és varrónők42
Szalma- és forgácskalap-készítő háziiparosok44
A női öltözet és szabályai46
A női öltözet szerkezetének történeti változásai46
- Gyolcsrokolyás viselet47
- A sötét ünneplő51
- A szőttesek és "alábbvaló rendek"52
- Az emberi élet tagolódása a ruházat tükrében53
- Az öltözet rendjének alakulása54
A női viselet elemei és jelenésük változása57
- A haj- és fejviselet57
- Alsóruhák67
- Felsőruhák74
- Lábbelik és öltözetkiegészítők97
A férfiviselet és szabályai101
A férfiviselet történeti alakulása101
A férfiviselet elemei és jelentésük változása104
- Haj- és fejviselet104
- Alsóruhák119
- Felsőruhák137
- Lábbelik és öltözetkiegészítők166
A székely ruha174
Összefoglalás187
Irodalomjegyzék193
Képjegyzék205
A képjegyzékben említett helységnevek211
Képmelléklet213
157

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Aktuális ár:
1.500 Ft Licitek száma: 2