Vasarely, Victor (1908-1997): Hommage á Bartók - szitanyomat, 48 x 40 cm

Victor Vasarely
Vásárhelyi Győző
Méret: 48 cm x 40 cm

Vasarely, Victor: Hommage á Bartók - szitanyomat, papír, 48 x 40 cm.

Jelezve: j.l. Vasarely 65/90 (ceruzával), szitanyomat, papír, 48 x 40 cm.

Magyar festők és grafikusok életrajzi lexikona I-II.

Festő, grafikus. Magyar származású, Franciaországban tevékenykedő világhírű képzőművész, aki az op-art nagy hatású képviselője volt. 1927-ben Budapesten beiratkozott Podolini-Volkmann Artur magániskolájában. 1928-29-ben Bortnyik Sándor növendéke volt. Itt ismerkedett meg a modern irányzatokkal. Hatott rá Kassák Lajos, Moholy-Nagy László és Klee. 1930-ban Párizsba ment, ahol Cézanne és főleg Herbin gyakorolt rá nagy hatást. Itt illusztrálással, valamint alkalmazott grafikával foglalkozott. Festészete 1944-ben bontakozott ki. Korai munkái fekete-fehér formák optikai hatása mindig valamilyen ábrát alkot (Harlequin, 1935; Zebra, 1936). 1947-ben Belle-Ile-ben utazva, a természet alkotta formák: kövek, kagylók, kavicsok hatottak ösztönzően Vásárhelyi művészetére. Ezután alakult ki jellegzetes stílusa. Képeit geometrikus formaelemekből építette, melyek kompozíciója a nézőpont változtatásával együtt változik. Ezt az irányzatát V. kinetizmusnak nevezte el. Képeinek lényege a térprobléma, melyet nem a klasszikus perspektíva szerint, hanem a különböző terek egyidejű vetítésével, az így létrejött síkok rendszerével old meg.
1954-ben freskókat készített a caracasi egyetem részére, de számos monumentális mű fűződik a nevéhez világszerte. Faliszőnyegeket tervezett és művészfilmeket is készített. 1930-ban rendezte meg első egyéni tárlatát a budapesti Kovács Á. Galériában, 1933-ban az Ernst Múzeumban mutatkozott be. A párizsi Galarie Denis René rendszeres kiállítója volt (1944, 1946, 1952, 1966). 1963-ban a Musée des Arts Decoratifs rendezett gyűjteményes kiállítást alkotásaiból. Ezen kívül Európa valamennyi országában, az Amerikai Egyesült Államok jelentős városaiban, itthon a Műcsarnokban és a Szépművészeti Múzeumban voltak kiállításai. A világ számos országában, nemzetközi bemutatókon, biennálékon díjazták alkotásait. Magas kitüntetések, különböző kiállításokon elnyert aranyérmek, nagydíjak öregbítik hírnevét. New Orleans, Aix-en-Provence, Villeparisis és Pécs díszpolgára, a clevelandi egyetem díszdoktora. A Francia Becsületrend lovagja és tisztje, a Francia Képzőművészet és Irodalom lovagja, a Magyar Iparművészeti Főiskola tiszteletbeli professzora. A Magyar Népköztársaság babérokkal ékesített Zászlórendjét, majd a Francia Nemzeti Érdemrend parancsnoki fokozatát kapta meg. Francia állampolgársága mellett mindvégig tisztességesen megőrizte magyarságát. 1960-tól szerzett világhírnevet, az op-art művészet megteremtőjeként tisztelik. Vásárhelyi stílusának számos követője van, iskolát teremtett. Sikerei csúcsán műveiből több múzeum létesült (Budapest, Pécs, Gordes, Aix-en-Provence). Oslóban és New Yorkban Vasarely Center címen látható állandó kiállítása. Alkotásait őrzi a Szépművészeti Múzeum és a pécsi Janus Pannonius Múzeum, művei helyet kaptak számos európai, kanadai, dél-amerikai, USA-beli és távol-keleti múzeumban és közgyűjteményben. (ML, H.G.: Műv. 1970/1, E.J.: Műv. 1974/8, Sz.Gy. Műv. 1976/4, Műv. 1988)
433

Kikiáltási ár:
36.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
62.000 Ft Licitek száma: 0