Olay Ferenc, Dr.: A magyar kultúra válságos évei (dedikált példány)
1918-1927
Dr. Olay Ferenc
Br. Perényi Zsigmond
Magyar Nemzeti Szövetség(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 337 oldal
23 cm x 16 cm
2018-06-03 20:00
Budapest, 1927, Magyar Nemzeti Szövetség (Hornyánszky Viktor R.-T. Magy. Kir. Udvari Könyvnyomda, Bp.), 337 p.; ill.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. A magyar kultúra válságos évei. 1918-1927. Írta: Dr. Olay Ferenc. A kötet előlapján a szerző, Dr. Olay Ferenc névre szóló dedikációja olvasható: "Dr S. K.-nak őszinte rokonszenve és köszönete jeléül: Budapesten, 1933. évi július hó 25.-én Olay Ferenc." A szerző adatgazdag kötete a magyar kultúrát veszi vizsgálat alá a Trianont követő években egészen 1927-ig. A részletesnek mondható, informatív kötet teljes körképét adja a Trianon-sújtotta magyar kultúra problémáinak. Az előszót írta: Br. Perényi Zsigmond. Felhasznált forrásmunkák és képek jegyzékével, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített, szövegközti fekete-fehér, feliratozott képekkel illusztrált kötet. A könyvet Hornyánszky Viktor R.-T. Magy. Kir. Udvari Könyvnyomda nyomtatta Budapesten. Kiadói egészvászon kötés feliratozott, aranyozott dombornyomású, alakos-ábrás címfedéllel-dísszel ellátott fedlappal, feliratozott könyvgerinccel, stilizált virágmintás előzéklappal, műnyomó papíros belívekkel, hiánytalan, megkímélt jó állapotban.
A trianoni békediktátum az ezeréves, szervesen egységes Magyarország területéből kétharmad részt és lakosságából háromötöd részt - köztük három és fél millió magyart - a legnagyobb önkényességgel szakított ki és ezt a hatalmas területet és a rajta élő tizenhárom millió lelket - a nélkül, hogy a lakosságot megkérdezték volna - négy különböző állam: Német-Ausztria, Csehország, Románia és Szerbia között osztotta szét. Mintha ennek az esztelen és gonosz cselekedetnek, a nemzetiségi elv és önrendelkezési jog eme durva legázolásának várható súlyos következményeitől maguk a békeszerződések alkotói is megriadtak volna, az ébredező lelkiismeretfurdalás elaltatására bizonyos rendelkezéseket vettek fel a békeszerződésekbe, amelyeknek azt a hivatást szánták, hogy megvédjék az idegen uralomnak kiszolgáltatott nemzeti kisebbségeket az új impérium elnyomó és megsemmisítő törekvéseivel szemben. Mintha tompítani akarták volna a prédául odadobott millióknak jajveszéklő tiltakozását a karthagói béke könyörtelen kegyetlensége ellen és mintha megnyugtatni próbálták volna egy ezeréves, szilárd állami lét ismert és megszokott keretéből erőszakosan kiragadott és bizonytalan, új viszonyok közé taszított emberek millióit; megcsillogtatták előttük a nemzetközileg biztosított kisebbségi védelem biztató palládiumát.
Előszó. Irta: báró Merényi Zsigmond.
I. Bevezetés. A trianoni békeszerződés és előzményei . . 1
II. Az egyházak helyzete 41
III. Közoktatásügy 92
IV. Kulturális alapítványok 177
V. Múzeumok. Könyv- és levéltárak 183
VI. Emlékművek 197
VII. Szellemi élet. Tudományos társulatok. Irodalom. Sajtó.
Könyvkiadás és sokszorosító ipar 260
VIII. Színészet 278
IX. A békeszerződés revíziójának szükségessége. Külföldi
hangok. Befejezés 293
X. Felhasznált forrásmunkák . . . 324
Képek jegyzéke 333
Tartalomjegyzék 338
Leütési ár:
15.000 Ft