Sinkó Kalló Katalin: Kalotaszegi nagyírásos

I-VII. csoport/1-355 minta

Sinkó Kalló Katalin
Salamon Anikó
Kriterion Könyvkiadó (Bukarest) ,
Papírmappa , 106 oldal
Méret: 35 cm x 26 cm
2018-07-01 20:00

Keménykötésű papírmappában. 355 mintát tartalmaz a mappa.
A mappa kissé sérült, javított.

Kalotaszeg tájainak (Felszeg, Alszeg, Nádasmente) gazdag és sokrétű népművészete a XIX. században érte el fejlődésének tetőfokát. Több faluban virágzott ebben az időben a fazekasság,... Tovább

Kalotaszeg tájainak (Felszeg, Alszeg, Nádasmente) gazdag és sokrétű népművészete a XIX. században érte el fejlődésének tetőfokát. Több faluban virágzott ebben az időben a fazekasság, kályhacsempe-készítés, fafaragás, pingálás. A használati eszközöket, kapukat, kerítéséket, bútorokat faragással, illetve festészettel díszítették. Gazdagodott, színesebbé vált a viselet, melynek egyes darabjait pompás hímzésekkel varrták ki. Nemcsak a textíliákat, hanem a bőrből készült ruhadarabokat, így a férfi és női mejjrevalókat is hímezték, színes selyem vagy gyapjúfonállal. A fazekassághoz, faragáshoz, festéshez és szűcsmunkához nem mindenki értett, ezekkel specializálódott mesteremberek foglalkoztak. Az egyes ruhadarabokat is hozzáértő asszonyok készítették: volt bujkacsináló, szoknya- és kötővarró, pártakészítő szinte minden faluban. Ezzel szemben a lakásban használt vászonneműt minden asszony maga állította elő és ízlése-módja szerint díszítette is. Régen a vállfűs inget minden leány maga varrta meg magának, ezzel mutatta meg a falunak ügyességét, rátermettségét. Csak a nagygazdák engedhették meg maguknak, hogy másokkal szövessenek és varrassanak. Így tehát, más tájakhoz hasonlóan, Kalotaszegen is kialakult egy igen gazdag és jellegzetes hímzéskultúra, mely úgy tűnik, a XIX. században teljesedett ki. Vissza
333

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.500 Ft Licitek száma: 14