Magyar Tudományos Akadémia(Budapest)
Utólagos félvászon kötés
, 627 oldal
Magyarság és nemzetiség
1
23 cm x 16 cm
Budapest, 1937, Magyar Tudományos Akadémia kiadása (Sylvester-Nyomda, Bp.), XII + 615 p. + [1] t. + 4 mell.; ill.
Első kiadás. Magyarság és Nemzetiség. Tanulmányok a magyar népiségtörténet köréből. I. sorozat/1. kötet. Hóman Bálint és Domanovszky Sándor közreműködésével szerkeszti Mályusz Elemér. Ugocsa Megye. Írta: Szabó István. Bevezetéssel, Domanovszky Sándor, Hóman Bálint és a szerző előszavával ellátott, 15 fekete-fehér szövegközti vázlattal illusztrált, francia nyelvű összefoglalóval, mutató jegyzékkel és számozott lábjegyzetekkel kiegészített kötet. A kötethez négy négy különálló melléklet tartozik: I. Ugocsa megye jobbágylakossága 1565/74-ben. II. Ugocsa megye jobbágylakossága 1775-ben. III. Ugocsa megye nemesi lakossága 1754/55-ben. IV. Ugocsa megye térképe. A tanulmánykötetet a Sylvester-Nyomda Rt. nyomtatta Budapesten. Utólagos félvászon kötésben lévő példány márványmintás, feliratozatlan fed- és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, új, fehér előzéklapokkal, tiszta, szép belívekkel, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban.
A világháború utáni magyar történettudománynak igen jelentős része van annak felismerésében, hogy a magyarság és a nemzetiségek közti ellentétek csak a politikai tényezők hatására éleződtek ki. A Magyar Történelmi Társulat ugyanis - nagynevű elnöke, Gr. Klebelsberg Kunó kezdeményezésére - kiadta azon munkákat, amelyek a magyar államnak a szerb és horvát néppel folytatott politikai küzdelmeit ismertetik meg, további köteteket pedig a megjelenésre előkészített. A belátás, hogy a politikai harcok csak kis töredékét jelentik közös történetünknek, a magyar történettudománynak most, a jelen kötettel bemutatkozó művelőit arra indította, hogy a fájdalmas ellentétekről tanúskodó tények mögül napfényre hozzák a béke és harmónia bizonyságait.
Leütési ár:
44.000 Ft