Juhász Antal/Ilia Mihály: Tápé története és néprajza

Andó Mihály
Marián Miklós
Kristó Gyula
Giday Kálmán
Trogmayer Ottó
Tóth Béla
Oltvai Ferenc
Ördög Andrea
Farkas Gyula
Lipták Pál
Ilia Mihály
Juhász Antal
Börcsök Vince
Molnár Imre
Szilágyi Miklós
Andrásfalvy Bertalan
Ifj. Lele József
Szigeti György
T. Knotik Márta
U. Varga Marianna
Lele József
Waldmann József
Bálint Sándor
Katona Imre
Grynaeus Tamás
Török József
Végh József Mihály
Inczefi Géza
Juhász Antal
Ilia Mihály
Bodó István
Waldmann József
Kratochwill Mátyás
Lányi Ágoston
T. Knotik Márta
Tápé Község Tanácsa (Tápé) ,
Vászon , 911 oldal
Méret: 24 cm x 17 cm
2018-11-25 20:00

A védőborító széle enyhén szakadozott. Térkép-melléklettel.

Könyvünk a több mint 800 éves Tápé történetét és paraszti kultúráját ismerteti meg az olvasóval. Úgy hisszük, községünk - gazdag múltját és népének színes hagyományvilágát tekintve - érdemes erre... Tovább

Könyvünk a több mint 800 éves Tápé történetét és paraszti kultúráját ismerteti meg az olvasóval. Úgy hisszük, községünk - gazdag múltját és népének színes hagyományvilágát tekintve - érdemes erre az elemző föltárásra. Tápé egyike a legrégibb magyar faluknak, írott történetét a kutatók 1138-tól számítják, de a határ magas fekvésű halmain már a kőkorban és bronzkorban megtelepedett az ember. A község színes paraszti kultúrája elég korán magára hívta a művelt világ érdeklődését. A század elején Ady Endre figyelt föl a tápéi parasztok magatartására, akik szembeszegültek a honfoglaló Árpádot ünneplő urakkal. 1905-ben Kodály Zoltán járt Tápén népdalgyűjtő úton. A század első évtizedében telepedett le itt Nyilasy Sándor szegedi festőművész, aki képein megörökítette a falu azóta eltűnt színes viseletét. Nyomot hagyott Tápé népisége a szegedi írók: Tömörkény, Móra, de különösen Juhász Gyula művészetén is. Az 1930-as években gyakran kijártak ide a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumának tagjai, akik a falu hagyományos népéletét, életmódját vizsgálták. Ennyi írói-művészi rátalálás, kutatói megfigyelés - és az utóbbi két évtized néhány előmunkálata - után Tápé múltja és népi arculata nem egészen ismeretlen az olvasók előtt. Terjesztette falunk hírét-nevét a 30-as években megalakult Gyöngyösbokréta és a fölszabadulás után nagy sikerre szereplő Népiegyüttes, de nem utolsósorban ma is virágzását élő háziipara, a gyékényszövés is. Vissza

Természeti viszonyok
Tápé természeti földrajza / Andó Mihály11
Növénytakaró / Bodrogközy György19
Állatvilág / Marián Miklós25
Tápé története
Tápé területének régészeti emlékei / Trogmayer Ottó31
A középkori Tápé / Kristó Gyula47
A török hódoltságtól az első világháborúig / Giday Kálmán57
Az első világháborútól a község felszabadulásáig / Tóth Béla91
A felszabadulás és az új élet megindulása / Oldvai Ferenc119
A felszabadulástól napjainkig / Tóth Béla141
A Háziipari Szövetkezet / Ördög Antal155
Tápé embertani képe
A Tápé környéki leletek értékelése / Farkas Gyula-Lipták Pál163
A mai lakosság jellemzése / Farkas Gyula-Lipták Pál169
Tápé néprajza
Népi társadalom197
Anyagi kultúra257
Szellemi kultúra573
Népnyelv
A nyelvjárás jellemzése / Végh József Mihály813
Névadás, ragadványnevek / Lele József-Waldmann József837
A község belterületének és határának földrajzi nevei / Inczefi Géza847
Tápé az irodalomban
Tápé az irodalomban / Ilia Mihály885
Die Geschichte und Ethnographie Tápés903
184

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.900 Ft Licitek száma: 16