Magyar Műhely-Szövetség(Budapest)
Kiadói varrott papírkötés
, 142 oldal
A Magyar Műhely-Szövetség könyvei
24 cm x 17 cm
2023-09-24 20:10
Budapest, 1933, Magyar Műhely-Szövetség (Európa Irodalmi és Nyomdai Rt., Bp.), 142 p., ill.
Első kiadás. A Magyar Műhely-Szövetség Könyvei c. sorozatban (számjelzés nélkül) megjelent mű. A mai otthon írásban és képben. Szerkesztette: Fränkel György építész. Néhány, fekete-fehér, szövegközti ábrával és számos, feliratozott, fekete-fehér fényképpel illusztrált, valamint előszóval, korabeli hirdetésekkel, az iparművészek név- és címjegyzékével, illetve részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Nyomtatta az Európa Irodalmi és Nyomdai Rt., Budapesten. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány, feliratozott, fekete-fehér fényképpel illusztrált, sérült címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal, hiánytalan állapotban. "...A magyar Műhelyszövetség ezen kötet kiadásával a magyar szakirodalom terén egy régen mutatkozó hiányt pótolt mert a nagyközönség részére egy olyan tanácsadó kézikönyvet adott ki, amelyben útmutatásokat találhat otthonának szebb és jobb berendezésére. A könyvet a szerkesztőn kívül elsősorban Kozma Lajos, Szirmai József és Bálint Ferenc általános jellegű cikkei teszik értékessé..." - (Tér és forma, 1933./6. évfolyam/6. szám). A szerkesztő, Fränkel György /később Almár György/ (Budapest, 1895. március 2. – Budapest, 1974. január 16.) építész, iparművész, festő, grafikus. 1921-től Berlinben dolgozott, ahol kezdetben festészettel foglalkozott, majd egy építész iroda alkalmazásába állt. Később visszatért Magyarországra és a Ligeti Pál építész iroda munkatársa lett. 1949-től az Építésztudományi Intézetben, majd az Építésügyi Minisztériumban tevékenykedett, valamint az Építés-Építészet c. kiadvány szerkesztésében is részt vett. Leginkább családi házak, bútorok, üzletportálok tervezésével foglalkozott.
Ezerkilencszázharminchármat irunk. A lakáskultura ügyében általános a revizió. Az előző generációktól örökségül maradt diszes holmik eltüntek, a diszes holmikkal együtt a hozzátartozó dekoráló hajlam. A mai ember holmijai kezdenek közös nevezőre jutni. Rájöttünk, hogy a butor, lámpa, szőnyeg nem disztárgy többé és éppen ugy hozzátartozik a mai ember közvetlen környezetéhez, mint a ruha, cipő, zsebkés, költőtoll, telefon, irógép és tágabb értelemben véve az autó és maga a lakóház. Mindezeknek a holmiknak közös jellemvonása az, hogy elsősorban használati tárgyak, elsősorban, mint a jó szerszám, hasznot akarnak hozni és csak másodsorban egyuttal szépek is. mint a virágzó gesztenyefa, melynek árnyékából és izes gyümölcsének értékéből nem von le semmit az, hogy ez a fa egyuttal szép is. Észrevettük, hogy ha a környezetünkben lévő tárgyakat szépnek találjuk, az egyuttal nemcsak a tárgyaknak a tulajdonsága, hanem a szemléletünk módszere is, vagy talán csak azé. A paraszt azt mondja a vetésre, hogy szép: és érti alatta, hogy jól fizet. Mi, városiak, már precizebbek vagyunk, nekünk már a szépségeért is tetszik a hullámzó vetés, bár tudjuk titokban, hogy ezt a szépséget nem akarta senki se szépségnek, ez véletlenül szép.
Előszó. Kozoma Lajos 3
A mai otthon. Fränkel György 7
Uj törekvések a lakóházépitkezéseknél. Szirmai József 24
Alaprajzi megoldások. Bálint Ferenc 26
Egy kis ismertetés az iparosmunkákról:
Az asztalos munka. Fodor Pál 28
A kárpitos munka. Stern Károly 29
Az ülőbutor. Heisler Andor 31
A fémbutor. Haidekker Miklós 32
Szobafestés, tapétázás. hantos Árpád 34
A villanyszerelés. Löbl Bálint 35
A fütés. Koch Imre 37
Uj anyagok és uj felhasználási módok:
Az üvegek. Fischer Dezső 39
Az eternit. Milhofer M. K. 39
A celluloid. Redő Kálmán 40
A linoleum. Császár Imre 40
A gumi. Pohl Kálmán 41
A mai iparmüvészet. Szokolay Béla 42
Kézimunkák. Kórody György 43
Textiliák. Goldstein Ernő 43
Szőnyegek. Bor Pál 44
Otthonunk gondozása:
Butoraink helyes kezelése. Bálint Ferenc 46
Szobanövények ápolása. Kerschitz Irma 48
Cyánozás. Stern Jenő 50
Régi butorok átalakitása. Kovács Zsuzsánna 51
Mikor kap napot a lakás. Beutum János 53
Képek 55-128
Hidetések 119-142 Vissza
Leütési ár:
- Ft