Témakörök



Lezárt aukciók


Szántai Lajos: "Szent őseink nyomában maradva..."

Szent korona, népmese, mitikus történelem

Szerző
Szántai Lajos
Főnix Könyvműhely ,
Fűzött kemény papírkötés , 298 oldal
Sorozatcím: Főnix Könyvek
Kötetszám: 70
Nyelv: Magyar 
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-705-113-5
Aukció vége:
2019-03-31 20:00

Fülszöveg

"Szántai Lajos »királyi útjának« - az ő egyenesen idevágó megjelölését foglalva idézőjelbe - két fő tétele a Magyar Szent Korona, s a magyar népmesék. Első előadásain még e kettőt emlegette mint... Tovább

Fülszöveg

"Szántai Lajos »királyi útjának« - az ő egyenesen idevágó megjelölését foglalva idézőjelbe - két fő tétele a Magyar Szent Korona, s a magyar népmesék. Első előadásain még e kettőt emlegette mint sajátos arculatú műveltségünk, illetve a magyarság részére feladatul kijelölt »megvalósítás« legfontosabb, máig lankadatlan hatékonyságú eszközlőit. Később érdeklődési köre szükségképpen tágult a mitikus magyar történelem nem kevésbé izgalmas, fényes távlatokat sejtető kérdéscsoportja irányába. Ma is jobbára ezzel a hármas-egy témával járja az országot, mint az organikus magyar műveltség egyik legfelkészültebb, leginvenciózusabb és legfáradhatatlanabb apostola.
Szántai Lajos ihletett műelemzései nyomán, amelyeknek fő inspirációs forrása a Képes Krónika, egészen új kép rajzolódik elénk nemzetünk mitikus - azaz valódi! - történelméről. A mára kisebb könyvtárnyivá dagadt »igazi«, »hamisítatlan«, »rejtett« stb. magyar történelem-rekonstrukcióhoz viszonyítva az övé két fontos vonásával tűnik ki. Az egyik a képi forrásokhoz való imponálóan - de úgy is mondhatnánk: meghatóan - szigorú ragaszkodása. A korábbi képértelmezési kísérletektől eltérőleg ő először a szó legszorosabb értelmében "elolvassa" az elemzésre kiválasztott műveket, mondjuk, a Képes Krónika egyik vagy másik miniatúráját, és csak ezután kezdi magyarázni őket.
Ha ezt a sajátosságát Szántai munkásságának elsősorban módszertani tekintetben találjuk tanulságosnak, akkor a másikról viszont azt mondhatjuk, hogy elsőrendű tartalmi vonatkozásai miatt érdemes a figyelmünkre. Egyetlen mondatba sűrítve és némileg vulgarizálva a kérdést, úgy fogalmazhatnánk, hogy Szántai Lajos a magyarság önsors-javító, illetve emberiség-nemesítő - a kétféle tendencia szorosan összefügg egymással! - tevékenységében döntő mozzanatként ismerte fel és írta le az »áldozat-terápiát«..."
Vissza

Tartalom

A Szent Korona szimbológiai megközelítése / 6
A Mindenség névtelen jegyzője. Anonymus / 23
„Az Ur letekintett Magyarországra" II. Géza küldetése égen és földön / 26
Az Örök Királynak leánya. Árpád-házi Szent Margit / 57
„Szent őseink nyomában maradva..." Kun László / 88
„Magyarország reménye, világ gyönyörűsége" Hunyadi Mátyás / 132
„Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok..." / 173
Továbbélő honfoglalás. Őstörténet és népmese / 177
Világszép Nádszál kisasszony / 203
Függelék
A Mindenség névtelen jegyzője / 264
"Az Úr letekintett Magyarországra" /265
„Magyarország reménye, világ gyönyörűsége" /275
Továbbélő honfoglalás /289
Világszép Nádszál kisasszony /290
Források / 296
Eredeti megjelenés / 298
Színes melléklet Vissza
Tétel sorszám:
368

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
18.600 Ft Licitek száma: 107



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!