Károli Gáspár: Szent Biblia/Új testamentom

Azaz Istennek Ó és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás

Károli Gáspár
Brit és külföldi Biblia-társulat (Budapest) ,
Korabeli bőrkötés , 1.314 oldal
Méret: 28 cm x 18 cm
2023-09-24 20:15

Budapest, 1875, Brit és Külföldi Bibliatársulat (Hornyánszky Viktor, Bp.), [4] p. + 986 p., 328 p.

Szent Biblia, azaz Istennek Ó és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás. / Új Testamentom azaz a mi Urunk Jésus Kristusnak Új Szövetsége. Magyar nyelvre fordította: Károli Gáspár.
Tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. Az előzéklapon és a címlapon tulajdonosi bejegyzés látható. Nyomatott Hornyánszky Viktornál, Budapesten.
Korabeli bőrkötésben lévő példány feliratozatlan, dombornyomott díszítéssel és keretezéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, dombornyomott díszítéssel gazdagon ellátott, sérült könyvgerinccel, sérült, kiadói előzéklapokkal, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A fordító, Károlyi Gáspár (Nagykároly, 1529 kb. – Gönc, 1592. január 3.) író, műfordító. 1556-ban Wittenbergi és svájci tanulmányai befejeztével visszatért Magyarországra. 1559-től haláláig Göncön volt lelkipásztor. 1562-ben fejezte be a "Két Könyv" c. munkáját, ami a magyar reformáció történelemszemléletének első prózai összefoglalása. 1564-től a később püspökséggé szervezett északkeleti vidéket vezette esperesként. 1566-ban összehívta a gönci zsinatot, a tiszáninneni esperességek számára. 1572-ben újjáépíttette Gönc leégett templomát. A Biblia első teljes magyar nyelvű fordítását ő készítette el munkatársai segítségével. 1586-ban fogtak hozzá a munkához, a teljes mű, beleértve az apokrif bibliai könyveket is, 1590-ben került sajtó alá. Az első kiadás mindössze 7-800 példányban jelent meg. A teljes Biblia több mint 100 kiadást ért meg és az egyházi irodalom mellett a világi költészetre és szépprózára is évszázadokon át nagy hatást gyakorolt.

Az Ótestamentom könyvei
Mózes I. könyve
Mózes II. könyve
Mózes III. könyve
Mózes IV. könyve
Mózes V. könyve
Józsué könyve
Bírák könyve
Ruth könyve
Sámuel I. könyve
Sámuel II. könyve
Királyok I. könyve
Királyok II. könyve
Krónika I. könyve
Krónika II. könyve
Esdrás könyve
Nehémiás könyve
Eszter könyve
Jób könyve
Zsoltárok
Példabeszédek
A Prédikátor könyve
Énekek Éneke
Ésaiás próféta könyve
Jeremiás próféta könyve
Jeremiás siralmai
Ezékiel próféta könyve
Dániel próféta könyve
Hóseás próféta könyve
Jóel próféta könyve
Ámós próféta könyve
Abdiás próféta könyve
Jónás próféta könyve
Mikeás próféta könyve
Náhum próféta könyve
Habakuk próféta könyve
Sofóniás próféta könyve
Aggeus próféta könyve
Zakariás próféta könyve
Malakiás próféta könyve
Az Új Testamentom könyvei
Máté Evangyél
Márk "
Lukács "
János "
Apost. Cselekedet.
Pál Lev. a Róm.
Korinthusbel. I.
Korinthusbel II.
Galátziabel.
Efézusbel.
Filippibel.
Kolossébel.
Thessalonikabel. I.
Thessalonikabel. II.
Timótheushoz I.
Timótheushoz II.
Titushoz
Filemonhoz
Zsidókhoz
Jakab Levele
Péter I. "
Péter II. "
János Apostol I. Lev.
János Apostol II. "
János Apostol III. "
Júdás " "
János Jelenés
197

Kikiáltási ár:
18.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
33.000 Ft Licitek száma: 0