Hanák Ker. János: A természet rajz elemei (aláírt példány)
Az ifjuság számára
Hanák Ker. János
Hartleben Konrád Adolf(Pest)
Kiadói varrott papírkötés
, 161 oldal
21 cm x 14 cm
Pesten, 1845, Hartleben Konrád Adolf kiadása (Trattner-Károlyi betűivel), IV p. + 5-160 p. + [1] p.
Szerző által aláírt példány. Első kiadás. A természet rajz elemei. Az ifjúság számára. Írta: Hanák Ker. János kegyes rendi oktató. A kötet címlapján a szerző, Hanák Ker. János jól olvasható aláírása látható. Szerzői előszóval, bevezetéssel és a tetemesebb nyomdahibák jegyzékével kiegészített kiadás. Nyomatott Trattner-Károlyi betűivel. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos, dísze keretezéssel ellátott, kissé foltos címfedéllel, feliratozatlan, enyhén sérült könyvgerinccel, néhol foltos, részben felvágatlan belívekkel, a kissé hiányos, dísze keretezéssel ellátott hátlapon a kiadó feltüntetésével. A kötet szerzője, Hanák János (Kiskér, 1812. június 25. – Kricsova, 1849. szeptember 2.) piarista áldozópap, tanár, zoológus, az MTA tagja. A boldogkőújfalui falusi iskola diákja, majd tállyai magántanuló. Később Sátoraljaújhelyen és Kisszebenben tanult tovább. Privégyen volt kegyesrendi újonc, majd Breznóbányán nyelvészetet tanított a helyi iskolában. Itt ismerkedett meg Linné növényrendszerével és Waldstein és Kitaibel munkáival. Később Vácon bölcseletet, Nyitrán teológiát tanult. Ezt követően a máramarosszigeti gimnáziumban, majd Budapesten tanárként tevékenykedett, azután az egyetemi könyvtár segédőre, valamint az MTA, a Stettini Rovartani Egylet és a Regensburgi Füvész Társaság tagja volt.
A természetrajz elemeit nyujtom e kisded könyvben a tanuló Ifjuságnak, hogy ezen szép, hasznos, s az élet minden viszonyaiban szükséges isméretet rendszeresen nemzeti nyelven tanúlhassa. Minthogy pedig a természetrajz célszerü, és sikeres tanúlásához megkivántatik, hogy a természeti tárgyakat vagy eredetileg, vagy legalább rajzokban szemléljük; olly rajzokat pedig, mellyek magyar nevekkel volnának ellátva, nem nagy számmal birunk: szükségesnek tartám minden ország után az egésznek rendszeres áttekintését magyar-, latin- és német nyelven adni; nemcsak azon okból, hogy a tanúló az egész országot elvégezvén, azt egyszerre mintegy szemei elé terjesztve láthassa; hanem főleg azért, hogy e kisded könyvhöz akár miféle természetrajzi festvényeket használhasson.
Az Állatország rendszeres áttekintése
I. Az Emlősek Osztálya
1. A Kétkezűek rende
2. A Négykezűek rende
3. A Ragadozók rende
4. Az Erszényxesek rende
5. Az Őrlők rende
6. A Foghijasok rende
7. A Vastagbőrűek rende
8. A Kérődzők rende
9. A Cetek rende
II. A Madarak Osztálya
1. Ragadozó madarak
2. A Verébfélék rende
3. A Kúszók rende
4. A Tyúkfélék rende
5. A Gázlók rende
6. Az Úszóhártyások rende
III. A Hüllők Osztálya
1. A Gyíkok rende
2. A Kigyók rende
3. A Tajkosok rend
4. A Békák rende
IV. A Halak Osztálya
1. A Hasparások rende
2. A Mellparások rende
3. A Nyakparások rende
4. A Porcosak rende
V. A Puhányok Osztálya
1. A Festöncök rende
2. A Csigák rende
VI. Az Izállatok Osztálya
1. A Rovarok rende
2. A Héjancok rende
3. A Pókfélék rende
4. A Gyűrűférgek rende
VII. A Sugárállatok Osztálya
1. A Belférgek rende
2. A Bomlaszok rende
3. A Habarkok rende
4. Az Ázalagok rende
A Növényország rendszeres áttekintése
I. A Kétsziküek Osztálya
1. A Telepvirágúk rende
2. A Csészevirágúk rende
3. A Pártavirágúk rende
4. A pártátlanok rende
II. Az Egysziküek Osztálya
1. A Nyilvánnőszők rende
2. A Lopvanőszők rende
III. A Sziktelenek Osztálya
Az Ásványország rendszeres Áttekintése
Első Rész. Ásványisme.
I. A Földek Osztálya
1. A Kovaföldek rende
2. Az Agyagföldek rende
3. A Mészfölde rende
4. A Keserföldek rende
II. A Sók Osztálya
1. Az Égvényes sók rende
2. A Közép sók rende
3. A Gálic sók rende
III. A Gyulányok Osztálya
IV. A Fémek Osztálya
1. A Nemes fémek rende
2. A Nemtelen fémek rende
Második Rész. Földisme
1. Cikk. Sziklarajz
2. cikk. Hegyrajz Vissza
Leütési ár:
37.200 Ft
Licitek száma: 29