Budapest, [1895], Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. Udvari Könyvkereskedés kiadása (Wodianer F. és Fiai, Bp.), 2058 p. + [13] p. + [108] t., ill. + [8] térk. + [3] mell.
A magyar nemzet története I-IV. (egységes külön kötetekben). Írta: Dr. Szalay József. A Millennium alkalmából átdolgozta és újból sajtó alá rendezte: Dr. Baróti Lajos.
I. kötet: Magyarország az árpád ház kihaltáig. 250 szövegközti és egész oldalas képpel, 34 műmelléklettel illusztrált, valamint Dr. Baróti Lajos előszavával kiegészített kiadás. [4] p. + 434 p. + [29] t., ill. + [5] térk.
II. kötet: Magyarország a vegyes házakból származott királyok korában, 1. Magyarország Nagy Lajos haláláig. 2. Magyarország Nagy Lajos halálától a Mohácsi vészig. 250 szövegközti és egész oldalas képpel, valamint 19 műmelléklettel illusztrált kiadás. 509 p. + [17] t., ill. + [2] térk. A 289-304. oldalszámig terjedő lapoldalakat nem kötötték a könyvbe, ezeket külön, összegyűjtve a kötet mellé helyezték (önálló mappába), bekötésre alkalmas állapotban.
III. kötet: Magyarország a Habsburg-házból való választott királyok korában. 325, szövegközti és egész oldalas képpel, valamint 29 műmelléklettel illusztrált kiadás. 556 p. + [28] t., ill. + [1] térk. A műmellékletek közül 6-ot nem kötöttek a könyvbe, ezeket külön, összegyűjtve a kötetbe helyezték, bekötésre alkalmas állapotban.
IV. kötet: Magyarország a Habsburg-házból s a Habsburg-Lotharingiai házból származott örökös királyok korában. 1. Magyarország I. József trónra léptétől a bécsi kongresszusig. 2. Magyarország a bécsi kongresszustól a kiegyezésig. 248, szövegközti és egész oldalas képpel, valamint 36 (a címlaptól eltérően a műmellékletek száma 37) műmelléklettel illusztrált kiadás. Kötethez tartozó mellékletként a Habsburg-Lotharingiai család táblázatos nemzedékrendjével kiegészített kötet. 560 p. + [8] p. + XXII p. + [1] p. + [34] t., ill. + [3] mell.
1073 szövegközti illetve egész oldalas, néhány színes és fekete-fehér képpel, valamint 118 (a címlaptól eltérően a műmellékletek száma 119) műmelléklettel illusztrált kötet. A képek jegyzékével (1. színes műmellékletek, 2. nem színes műmellékletek, 3. szövegképek) és kötetenkénti tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. Nyomattak a Wodianer F. és Fiainál Budapesten.
Kiadói aranyozott félbőr kötésben lévő kötetek gazdagon illusztrált, dúsan aranyozott , feliratozással ellátott címfedéllel, feliratozott, gazdagon illusztrált, aranyozással ékesített, feliratozott, festett bőr könyvgerinccel, vaknyomással díszített hátlappal, hiánytalan, gyűjtői állapotban, feliratozott, meggyengült kiadói védődobozban. A kötetek kiadói zsírpapír borítóját megőrizték, közülük a I. köteten található borító sérült; a könyveken (I., III., IV. köteten) az eredeti selyempapír borító is megtalálható.
A kötetek szerzője, Szalay József (Baracska, 1857. október 13. – Budapest, 1885. március 15.) történész, bölcseleti doktor, országos levéltári fogalmazó, történelmi munkák szerzője, egyetemi magántanár. Grazban és Budán járt gimnáziumba, az egyetemet Pesten végezte. Salamon Ferencnek kedvenc tanítványa és Budapest történetének kutatásában a munkatársa is. Bölcseletdoktori oklevelet szerez. Egyetemi magántanár, az Országos Levéltár fogalmazója, a "Századok" munkatársa. Több írása jelent meg a "Turul" és a "Vasárnapi Újság" c. lapokban. A magyar nemzet története c. értékes, átfogó történelmi munkája füzetekben jelent meg és hatalmas sikernek bizonyult.
A monumentális történelmi munkát átdolgozta és sajtó alá rendezte, Baróti Lajos (Haulikfalva, 1856. augusztus 26. – Balatonalmádi, 1933. március 13.) irodalomtörténész, történész, tanár. Gimnáziumi tanulmányait Szegeden és Temesváron végezte. A pesti egyetemen jogot és bölcseletet hallgatott. Középiskolai tanári vizsgát tett történelemből, földrajzból, magyar- és német nyelvből, valamint irodalomból. A budapesti V. kerületi polgári leányiskolában, a Röser-féle Kereskedelmi Iskolában, a Várban lévő polgári leányiskolában tanított. Később Budapesten volt felső-reáliskolai tanár. Miután nyugalomba vonult Balatonalmádiba költözött. Sikeresen átdolgozta a Szalay-féle "A magyar nemzet története" c. monumentális történelmi munkát. Majd éveken keresztül Petőfi Sándor életével és költészetével kapcsolatos értékes adatokat gyűjtötte össze. A Petőfi-kutatással kapcsolatos írásait a "Fővárosi Lapok", a "Vasárnapi Újság" és a "Nemzet" is leközölte.
A közeledő ezredéves ünnepély alkalmával fokozottabb mértékben fordul a nemzet figyelme a mult felé.
Mint a vándor útja fordulópontján, úgy tekint a magyar nemzet vissza arra a hosszú, hosszú pályára, amelyet "annyi balszerencse közt, oly sok viszály után" Isten jóvoltából megfutott, hogy bátorságot, bizalmat merítsen az új évezred megkezdéséhez.
Irodalmunk elég gazdag nagy munkákban, melyek a multat tárják fel előttünk. De oly történeti mű, mely a nagy közönség igényeinek megfelel, mely tudományos és népszerű egyszersmind, csak egy van irodalmunkban, s ez: Szalay József korán elhalt történetírónk: A Magyar Nemzet Története czímű, négy kötetes műve.
Tudományos becseért a Magyar Tudományos Akadémia a Szilágyi István-féle nagy jutalommal, népszerű voltáért az olvasó közönség kiváló rokonszenvvel tüntette ki.