Gerevich László: A garamszentbenedeki úrkoporsó (Sárdy Brutus festőművész számára dedikált példány.)

Különlenyomat a Gerevich-Emlékkönyvből

Gerevich László
Franklin-Társulat (Budapest) ,
Kiadói varrott papírkötés , 26 oldal
Sorozatcím: Gerevich-Emlékkönyv
Méret: 26 cm x 18 cm

Budapest, 1942, Franklin-Társulat (Franklin-Társulat Nyomdája), 17 p. + X t.: ill.

Szerző által dedikált példány. A garamszentbenedeki úrkoporsó. Írta: Gerevich László.
A címfedél hátoldalán a szerző, Gerevich László tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Brutusnak baráti szeretettel. Laci".
A dedikáció címzettje, Sárdy Brutus (Perlasz, 1892. január 20. – Budapest, 1970. szeptember 28.) festőművész és restaurátor. Sárdy 1918-tól a Nemzeti Szalon és a Műcsarnok kiállításain mutatta be finom hangulatú, naturalista jellegű tájképeit, majd 1933 és 1953 között restaurátorként dolgozott a Fővárosi Képtárnál, valamint több kiállításon szerepelt képeivel. Ezt követően a Magyar Nemzeti Galéria Restaurátori Osztályának vezetőjévé nevezték ki.
Különlenyomat a Gerevich Emlékkönyvből. Tíz fekete-fehér, feliratos képtáblával illusztrált, valamint számozott jegyzetekkel ellátott tanulmány.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratos címfedéllel, feliratozatlan, néhol sérült könyvgerinccel, hátlapon a nyomda feltüntetésével, hiánytalan, jó állapotban.
A szerző Gerevich László (Budapest, 1911. április 7. – Budapest, 1997. június 20.) Kossuth-díjas régész, művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. 1935-ben megszerezte bölcsészdoktori oklevelét, majd a Fővárosi Múzeumban dolgozott először mint gyakornok, utána mint múzeumi őr, majd mint osztályvezető. 1947-től a középkori régészet magántanára lett a budapesti egyetemen. Később a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatójaként és a Magyar Tudományos Akadémia Régészeti Kutatócsoportjának első igazgatójaként tevékenykedett. Számos tudományos közleménye jelent meg szaklapokban, továbbá szerkesztője volt a Budapest Régiségei című sorozatoknak is. Fő kutatási területei közé tartozott a középkor és a reneszánsz építészete, valamint szobrászata. Vezető szerepet töltött be a Budai Vár második világháborút követő régészeti feltárásaiban.

A sajátos liturgiai rendeltetésű s ma az esztergomi főszékesegyházban őrzött garamszentbenedeki Úrkoporsró egyedülálló Magyarországon. Irodalma inkább csak utalásokra szorítkozik. Műfaja nincs... Tovább

A sajátos liturgiai rendeltetésű s ma az esztergomi főszékesegyházban őrzött garamszentbenedeki Úrkoporsró egyedülálló Magyarországon. Irodalma inkább csak utalásokra szorítkozik. Műfaja nincs meghatározva; elszigeteltsége folytán nem vizsgálták a vele kapcsolatos kérdéseket, nem állították az európai fejlődésbe, nem vonták le különleges ikonográfiájának tanulságait. A tüzetes vizsgálatából levonható következtetések nemcsak a szent sír történetéhez, de a régi magyar szobrászathoz is érdekes és értékes adalékot szolgáltatnak. Hogy jelentését és jelentőségét megérthessük, a XV. századi magyar egyházművészetnek ezt a különleges emlékét, a szent sírok liturgiájának, ikonográfiájának és művészi kialakulásának keretébe és előzményeibe kell helyeznünk... Vissza
105

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
3.000 Ft Licitek száma: 1