Nagy Lajos: Asztrális szimbólumok a pannóniai bennszülött lakósság síremlékein

Nagy Lajos
Kastner Jenő
Pannonia (Pécs) ,
Kiadói tűzött papírkötés , 21 oldal
Sorozatcím: Pannonia-könyvtár
Kötetszám: 6
Méret: 24 cm x 17 cm

Pécs, 1935, k.n. ("Dunántúl" Pécsi Egyetemi Könyvkiadó és Nyomda Rt., Pécs), 15 p. + 6 t.: ill.

Első kiadás. Pannónia-Könyvtár. No.: 6. sz. Szerkeszti: Kastner Jenő.
Asztrális szimbólumok a pannóniai bennszülött lakosság síremlékein. Írta: Nagy Lajos.
Hat fekete-fehér, feliratos képtáblával illusztrált, valamint számozott lábjegyzetekkel ellátott kiadás. Nyomtatta a "Dunántúl" Pécsi Egyetemi Könyvkiadó és Nyomda Rt. Pécsett.
Kiadói tűzött papírkötésben lévő példány két színnel feliratozott, a sorozat emblémájával ellátott, néhol elszíneződött címfedéllel, feliratozatlan könyvgerinccel, hátlapon a nyomda alakos-ábrás emblémájának feltüntetésével, hiánytalan, jó állapotban.
"...Négy kiadatlan (három szentendrei és egy esztergomi) és egy már ismertetett feliratos, illetőleg domborműves sírkő jelképes ábrázolásait magyarázza Nagy, odavonva egy gyúrói olvashatatlan feliratú sírkövet is. A jelképeket (félhold, napkorong, csillagok, derékszögű jel, halak, capricornusok és ívekkel jelzett menny-bejáró) a középdunavidéki őslakosság síremlékei egy csoportján állapítja meg újból Nagy s magyarázza Schober nyomán asztrális szimbólumoknak..." - írta a műről az Egyetemes Filológiai Közlöny (1936./LX. évfolyam/207. oldal).

A pannoniai őslakósság egy részének vallásos életéről, első sorban sepulcrális gondolatvilágáról kapunk hű képet, ha síremlékeiknek azt a körülhatárolható csoportját vizsgáljuk át, melyen asztrális... Tovább

A pannoniai őslakósság egy részének vallásos életéről, első sorban sepulcrális gondolatvilágáról kapunk hű képet, ha síremlékeiknek azt a körülhatárolható csoportját vizsgáljuk át, melyen asztrális szimbolumokkal találkozunk. Hazai és külföldi kutatók már többször tették ezt az emlékcsoportot vizsgálatuk tárgyává. De a levont következtetéseik, eredményeik egymástól teljesen különböznek. Nem illesztették ugyanis be az emlékanyagot a helyes korba; a történeti és földrajzi adottságok mellőzésével túl távoli perspektivákat, akkor még el nem érhető kulturális összeköttetéseket csillogtattak meg, melyek az őslakosság kérdését hamis fényben mutatták be. A sötétben hagyott rész, az árnyoldal, a honi kutatás szempontjából a legfontosabb: kimutatni a római megszállás folytán viszonyaikban beállott változást, tisztázni autochton kulturájuk továbbélését... Vissza
226

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
15.200 Ft Licitek száma: 41