Csokonai Vitéz Mihály: Ódák - Két könyvben

Két könyvben

Csokonai Vitéz Mihály
(Budapest) , , Korabeli félbőr kötés , 138 oldal
Méret: 17 cm x 11 cm

Nagyvárad, 1809, Tichy János Ferentz' betűivel, [2] p. + 138 p.

Ódák két könyvben Csokonai Vitéz Mihály által.
Egy fekete-fehér könyvdísszel díszített, valamint részletes tartalomjegyzékkel (lajstrom) kiegészített kiadás. A címlapon és a címlap hátoldalán tollal és ceruzával írt tulajdonosi bejegyzés látható. Készült Tichy János Ferentz' betűivel.
Korabeli félbőr kötésben lévő példány feliratozatlan, színes, mintás címfedéllel, feliratos, dombornyomott díszítéssel ellátott, sérült, kopott könyvgerinccel, a címfedél és a hátlap belső oldalán, a hátlap felőli előzéklapon és néhány oldalon ceruzával, illetve tollal készített bejegyzésekkel, megjegyzésekkel, néhány foltos lappal, színezett lapélekkel, átlagos állapotban. A címfedél felőli előzéklap hiányzik. Szüry: 861x.
A kötet szerzője Csokonai Vitéz Mihály (Debrecen, 1773. november 17. – Debrecen, 1805. január 28.) a magyar felvilágosodás kori irodalom egyik legjelentősebb költője. Tanárai a jövő tudósaként emlegették, „poeta doctusnak” és „poeta natusnak” is nevezték. A 18.-19. század fordulójának magyarországi viszonyai között lenyűgöző tájékozottsággal rendelkezett a kor gondolkodását, irodalmát, politikáját illetően egyaránt. Fiatal korától rengeteget olvasott, tanult és kisebb-nagyobb költeményeket szerzett. 1793-ban Kazinczy Ferenc már barátai között említi a szerzőt.

Részlet: SERKENTÉS A MUSÁHOZ Jer! magunknak fűzzünk szárnyakat, Hogy ama bérces kőszálakat Megtetézhessük azokkal, Láthassuk várát az ízlésnek, Hol a Músák a sok elmésnek Fejét... Tovább

Részlet: SERKENTÉS A MUSÁHOZ Jer! magunknak fűzzünk szárnyakat, Hogy ama bérces kőszálakat Megtetézhessük azokkal, Láthassuk várát az ízlésnek, Hol a Músák a sok elmésnek Fejét fűzik babérokkal. Vissza

ELSŐ KÖNYV.
I. Serkentés a' Múzsához 3
II. Dr. Főldi' Sírhalma felett 6
III. A' feléledtt Pásztor 9
IV. A' Szerelem' tilalma 11
V. Egy kesergő Magyar 13
VI. Felvídúlás 14
VII. Filishez 16
VIII. A' Búkkal küszködő 18
IX. A' Tavaszhoz 19
X. Bakhushoz 21
XI. Víg élet a' Parnasszuson 26
XII. A' Nap' Innepe 28
XIII. Egy Tulipánthoz 31
XIV. Paraszt Dal 32
XV. A' Versszépítő 35
XVI. Szerelemdal. A' Tsikó-börös Kulatshoz 36
XVII. Rózsim' Sírja felett 41
XVIII. Jövendőlés az első Oskoláról, A' Somogyban 42
XIX. Miért ne innánk 45
XX. Egy kéttségbe esett Maga Gyilkosa 47
XXI. Dafnis hajnalkor 49
XXII. Chloé Dafnishoz 51
XXIII. Álomlátás 53
XXIV. Dórishoz 55
XXV. Hívása a' Múzsának 56

MÁSODIK KÖNYV.
I. A' Múzsához 59
II. A' Szélhez 60
III. A' Magánossághoz 67
IV. Kifakadás 72
V. WIRÁG BENEDEK Úrhoz 75
VI. A' Dorottya' Kínjai 79
VII. Az Ekóhoz 85
VIII. A' N. Mélt. Gróf SZÉCSÉNYI FERENTZ Ő Exc. ja' Nemzeti Könyvtárjára, melly hozzám KÚLTSÁR Úr által érkezett 86
IX. Az elszántt Szerető 91
X. Egy fiatal házosúlandónak habozása 93
XI. Az én Vagyonom 95
XII. Az Emberiség 's a' Szeretet 99
XIII. Az Ember; a Poézis' első Tárgya 102
XIV. Egy Bétsi Magyar Gavallér 104
XV. Mélt. Gróf FESTETITS GYÖRGY Ő N.gára A' Hadi Oskoláról 106
XVI. Az elmátrónásodott Dóris 113
XVII. Egy háládatlanhoz 118
XVIII. A' rövid Nap 's hosszú éj 122
XIX. Szegény Zsuzsi, a' táborozáskor 124
XX. Egy vén fának árnyékában régen szenvedő Rózsafa 126
XXI. A' Fársáng' Bútsúszavai 128
XXII. Főhadnagy Fazekas Úrhoz 131
XXIII. Tüdőgyúladásomról 135
073

Kikiáltási ár:
150.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
150.000 Ft Licitek száma: 1