Pesten, 1795, Füskúti Landerer Mihály betüivel, [12] p. + 309 p. + [2] p. + 3 t. + [1] t.: ill.
Első kiadás. Barmokat orvosló-könyv, mellyet a' köz-jónak hasznára ki-botsátott Tolnay Sándor, a' barmokat orvosló tudománynak tudósa, és Pesten a' Királyi Universitasban közönséges királyi professora.
Egész oldalas, fekete-fehér, metszettel (F. Alsner.Sc.) és szövegközti fekete-fehér könyvdíszekkel illusztrált, valamint "Az olvasóhoz" c. szerzői előszóval, elöl-járó beszéddel, részletes lajstrommal, három kihajtható (Nro, I. Mutató tábla, melly szerént az egészséges Marhák számát, 's minéműségét a' Dög-betegségnek kezdete előtt az Elöl-járóknak kellessék bé-jelenteni, p. o. májusban/Nro,2. Mutató tábla melly szerént a' Marhák' állapottyát az elöl-járóknak bé-lehet jelenteni p. o. Májusban 17/Nro. 3. * Tablaja az Barmoknak, (úgy-mint a' Szarvas Marháknak) mellybül az Egésségesseknek, Betegeknek, meg-gyógyultaknak, 's a' Dögben el-veszetteknek számát, és a' Dögnyavalának nemét, eredetét, okait, 's jeleit, a' gyógyittásnak módjával együtt által lehet látni.) vonatkozó táblázattal kiegészített kötet.
Könyvkötői félpergamen kötésben lévő példány feliratozatlan, enyhén kopott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, könyvrestaurátor által pótolt minőségi belivekkel (címkép, címlap, 305-306. p., 3 tábla), egy öntéshibás lappal (81-82. p.), néhány foltos oldallal, hiánytalan állapotban. Néhány oldalon a lapszámozás nyomdahibás (83. p. helyett 85. p., 246. p. helyett 146. p. és 306. p. helyett 206. p. van feltüntetve.), valamint a lajstrom egyik oldala nem a megfelelő sorrendbe lett bekötve a könyvbe.
A kötet szerzője, Tolnay Sándor (Nagycsömöte, 1747. szeptember 8. – Pest, 1818. április 25.), az állatorvoslás első magyar egyetemi professzora. J. A.Wolstein professzor, a bécsi állatorvosi tanintézet hírneves tanára felfigyelt a jó képességű, állatorvoslási tapasztalatokkal rendelkező orvosjelöltre, Tolnay Sándorra. Tolnay 1792-ben helytartótanácsi felhívásra két terjedelmes utasítást dolgozott ki a marhavésszel kapcsolatos fontos teendőkről. A nyomtatásban is megjelent könyv utasításai az állatvészek megelőzéséhez és a gyógyításhoz adott hasznos tanácsokat. Ennek ellenére elismertséget és megbecsültséget nem kapott. Állandó harca a meg nem értéssel, a közönnyel egyre jobban aláásta az egészségét és 1818 tavaszán Pesten hunyt el.