Tóth Sándor: Erdély nagyasszonya (Pataky László tizenkilenc rajzával illusztrált)
Krónikás történetek/Magyar leányok számára
Tóth Sándor
Pataky László
Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. Udv. Könyvkereskedés(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 172 oldal
23 cm x 16 cm
Budapest, 1899, Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. Udv. Könyvkereskedés (Wodianer F. és Fiainál, Bp.), 172 p. + [1] p. + [4] t., ill.
Első kiadás. Erdély Nagyasszonya. Krónikás történetek magyar leányok számára. Írta: Tóth Sándor. Pataky László tizenkilenc fekete-fehér rajzával (ebből négy képtábla), illetve fekete-fehér könyvdíszekkel és iniciálékkal illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A kötet Wodianer F. és Fiainál nyomatott Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, színes, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, színes, levélmintás, kiadói előzéklapokkal, néhol foltos belívekkel, hátlapon a kötészet feltüntetésével, hiánytalan állapotban. A címfedél felőli előzéklap egy helyen megsérült. "...Magyar leányok számára érdekes krónikás történeteket írt Tóth Sándor Erdély nagyasszonya czím alatt. A szerző Bornemissza Annát, Apafi Mihály erdélyi fejedelem nejét tette meg hősnővé, ez az a „nagyasszony", a ki középpontján áll az eseményeknek, melyek igen eleven képét festik a XVII. századbeli erdélyországi állapotoknak. Tóth Sándor alaposan ismeri a kort, melyet festenie kellett, valamint az akkori idők legfontosabb szereplőit is, és ezért munkája, mint a történeti oktatás kiegészítője is számba jöhet. Az a tizenkilencz rajz, mely a könyvet diszíti, Pataky Lászlótól való: mindmegannyi nagyon jellemzetes, szép kompoziczió..." - írta a műről a Néptanítók lapja (1899. december 21./32. évfolyam/51. szám ).
Az ebesfalvi kincsek
I.
Az ebesfalvi kincsek
I.
Szűk volt II. Rákóczi Györgynek Erdélyország: csak kibolondosodott a lengyel korona után. Hogy mint néhai jó Báthory István uram, ő is felteszi majd a fejére. Akkor aztán meglesz a harmadik korona is: magyar ül a magyarok trónusán s együtt paskoljuk drága szomszédainkat: a németek és törököt.
Vitte az ország virágát: a székely daliákat.
Hogy a háta mögött bezárult a világ, kelletlen ébredtek meg itthon az urak. Hát nincsen-e baj elég a mi bérceink között? Török parancsol, német diktál: nem együtt vesztik-e el országunkat? Tenni kell a dolgon valahogy, mivel a hírre ugy elfogja Sztambult a harag, hogy ha ütni való kedve támad, nagyot üt, annyi bizonyos.
Leütési ár:
5.100 Ft
Licitek száma: 16