Tóth Sándor: Erdély nagyasszonya (Pataky László tizenkilenc rajzával illusztrált)

Krónikás történetek/Magyar leányok számára

Tóth Sándor
Pataky László
Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. Udv. Könyvkereskedés (Budapest) ,
Kiadói egészvászon kötés , 172 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm

Budapest, 1899, Lampel Róbert (Wodianer F. és Fiai) Cs. és Kir. Udv. Könyvkereskedés (Wodianer F. és Fiainál, Bp.), 172 p. + [1] p. + [4] t., ill.

Első kiadás. Erdély Nagyasszonya. Krónikás történetek magyar leányok számára. Írta: Tóth Sándor.
Pataky László tizenkilenc fekete-fehér rajzával (ebből négy képtábla), illetve fekete-fehér könyvdíszekkel és iniciálékkal illusztrált, valamint tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A kötet Wodianer F. és Fiainál nyomatott Budapesten.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, színes, alakos-ábrás illusztrációval ellátott címfedéllel, feliratos, színes, levélmintás, kiadói előzéklapokkal, néhol foltos belívekkel, hátlapon a kötészet feltüntetésével, hiánytalan állapotban. A címfedél felőli előzéklap egy helyen megsérült.
"...Magyar leányok számára érdekes krónikás történeteket írt Tóth Sándor Erdély nagyasszonya czím alatt. A szerző Bornemissza Annát, Apafi Mihály erdélyi fejedelem nejét tette meg hősnővé, ez az a „nagyasszony", a ki középpontján áll az eseményeknek, melyek igen eleven képét festik a XVII. századbeli erdélyországi állapotoknak. Tóth Sándor alaposan ismeri a kort, melyet festenie kellett, valamint az akkori idők legfontosabb szereplőit is, és ezért munkája, mint a történeti oktatás kiegészítője is számba jöhet. Az a tizenkilencz rajz, mely a könyvet diszíti, Pataky Lászlótól való: mindmegannyi nagyon jellemzetes, szép kompoziczió..." - írta a műről a Néptanítók lapja (1899. december 21./32. évfolyam/51. szám ).

Az ebesfalvi kincsek I. Szűk volt II. Rákóczi Györgynek Erdélyország: csak kibolondosodott a lengyel korona után. Hogy mint néhai jó Báthory István uram, ő is felteszi majd a fejére. Akkor aztán... Tovább

Az ebesfalvi kincsek I. Szűk volt II. Rákóczi Györgynek Erdélyország: csak kibolondosodott a lengyel korona után. Hogy mint néhai jó Báthory István uram, ő is felteszi majd a fejére. Akkor aztán meglesz a harmadik korona is: magyar ül a magyarok trónusán s együtt paskoljuk drága szomszédainkat: a németek és törököt. Vitte az ország virágát: a székely daliákat. Hogy a háta mögött bezárult a világ, kelletlen ébredtek meg itthon az urak. Hát nincsen-e baj elég a mi bérceink között? Török parancsol, német diktál: nem együtt vesztik-e el országunkat? Tenni kell a dolgon valahogy, mivel a hírre ugy elfogja Sztambult a harag, hogy ha ütni való kedve támad, nagyot üt, annyi bizonyos. Vissza

Az ebesfalvai kincsek3
A nagyasszony szamoncája21
Konty parancsol a süvegnek35
A kéz ütni kezd51
A Bánfy Dénes ördöge65
A kis király75
Haláltánc85
A szent ember95
A tündér-saruk107
Teleky uram eklipsisei115
Fordul a világ127
A haza minden előtt137
Drága ajándék145
Sírva veszik szegény Erdélyország169
316

Kikiáltási ár:
3.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
5.100 Ft Licitek száma: 16