Pest, 1847, Hartleben C. A. tulajdona (Trattner-Károlyinál, Pest), 578 p. + [2] p.; 439 p. + [5] p. (könyvenkénti összevont oldalszám)
Első kiadás. Gyulai Pál I-V. (öt kötet két könyvben). Írta: Kemény Zsigmond.
1. Kemény Zsigmond: Gyulai Pál I-III.
Első kötet. Pest, 1847, Hartleben C. A. tulajdona, 188 p. + [2] p.
A sajtóhibák jegyzékével kiegészített kötet. A címlap hátoldalán ceruzával beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.Második kötet. Pest, 1847, Hartleben C. A. tulajdona, 200 p.Harmadik kötet. Pest, 1847, Hartleben C. A. tulajdona, 190 p.
A címlapon régi tulajdonosi bélyegzések láthatók.
2. Kemény Zsigmond: Gyulai Pál IV-V.Negyedik kötet. Pest, 1847, Hartleben C. A. tulajdona, 188 p.
A címlap hátoldalán ceruzával beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.Ötödik kötet. Pest, 1847, Hartleben C. A. tulajdona, 251 p. + [5] p.
Korabeli könyvreklámokkal kiegészített kötet.
A köteteket Trattner-Károlyinál nyomtatták Budapesten.
Utólagos félvászon kötésben lévő példányok feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos könyvgerinccel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője báró Kemény Zsigmond (Alvinc, 1814. június 12. – Pusztakamarás, 1875. december 22.) író, politikus, az Erdélyi Híradó és a Pesti Hírlap publicistája, a '48-as reformnemzedék képviselője, Jókai Mór mellett a magyar romantikus regényirodalom egyik legnagyobb alakja. Regényírói pályája az 1830-as években indult. Első, töredékes műve az Izabella királyné és a remete 1837-38-ra datálható. Az 1847-es Gyulai Pál című ötkötetes regényfolyama egyben a szerző első lezárt, teljes és megjelent irodalmi munkája. Hőse a XVI. században élt erdélyi orvos, történetíró, Báthory István és Zsigmond fejedelmek szolgálatában álló fejedelmi titkár és alkancellár.
Ugy lön, mint Báthori István, Lengyelország' királya rendelte.
A gyulafehérvári székes egyház' padlazata és falai fekete szőnyeggel vonattak be. Mindenik oldalon négy-négy ezüst kereszt függött összeállitva, Kristóf vajdának - kinek temetése tartatik - családcszimeréből.
A bú-állvány ében-sötét bársonyban diszlett. Rajta a négy szögleten négy szék volt fekete könyöklővel és vánkosokkal. Az egyiken ült Cyril pater az Ágoston-, a másodikon Manno pater a Minorita-szerzet' tagja, a harmadikon Felix a Benedek- és a negyediken Alfonsó a Jézus-rendből. Mindenik szent férfiunak hosszu olvasó volt a kezében, és arcza alámélyedett, mig az ájtatos ajkokat halk, de fogyhatatlan ima mozgatta. Az új fejedelem' és a' lengyel követ' számára hasonlólag a' bú-állványon jelöltetett ülhely.
Reggel tiz órakor minden harang megkondult. Öt perczczeel később a várfalakról húsz ágyu dörge.