Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 91 oldal
19 cm x 10 cm
2023-02-26 20:00
Budapest, 1962, Magvető Könyvkiadó (Alföldi Nyomda, Debrecen), 91 p.
Szerző által dedikált példány.Első kiadás. Kőtábla. Írta: Székely Magda. A címlapon a szerző, Székely Magda tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "B. P.-nek baráti szeretettel, és hálával a gyönyörűséges kötetért 1962. nov. 19. Székely Magdi" Tartalomjegyzékkel ellátott kötet. Nyomtatta az Alföldi Nyomda Debrecenben. Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan, jó állapotban, feliratos, fülszöveggel kiegészített kiadói borítófedélben. A kötet szerzője Székely Magda (Budapest, 1936. július 28. – Budapest, 2007. április 30.) Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító. 1959 és 1969 között a Magvető Könyvkiadó felelős szerkesztője, 1969 és 1991 között az Európa Könyvkiadó felelős szerkesztője, 1991-től a Belvárosi Könyvkiadó munkatársa volt. A ritkán és viszonylag keveset publikáló Székely költészetének visszatérő témája volt a háború és a holokauszt tragédiája. „Költészete nem valamiféle ószövetségi belügy vagy felekezeti panaszgyűjtemény. Egyetemes vonatkozásai, önlegyőzésen alapuló humanitása, túlzó és tartós lényeglátása folytán mindannyiunkhoz szól, szüntelenül szól, a művészet oldozó erejével szól.” – írta munkásságáról Báthori Csaba költő.
Mártír
Állótüzek tölcsérein
lebeg az irtózatos trónus.
Szeráfok és griffek helyén
ők állanak, ragyog a csontjuk.
Kezek idétlen erdeje
Mártír
Állótüzek tölcsérein
lebeg az irtózatos trónus.
Szeráfok és griffek helyén
Kezek idétlen erdeje
hadar az űrben, vézna szárnyak,
eleven botként lengenek
a fényküllőjű némaságban.
Sűrűsödik a levegő,
szálhoz kötődik a magasság.
Fokokra szakad, kifeszül,
én támasztom a létra alját.
Szétporlik alattam a föld,
de fönn az ég ércnél keményebb,
s kongatni kezdi kórusát
az üdvözültek énekének:
Szent, szent, szent vagyok én, merő gáz a testem, szappan és gáz, szappan és gáz, az én glóriám iszonyatos.
Leütési ár:
7.000 Ft
Licitek száma: 30