Kandy (Ceylon), 1912, Hajós Alfréd aláírt, autográf képeslapja Tölgyesy Artúr részére, [1] p.
Hajós Alfréd által aláírt képeslap.
Hajós Alfréd olimpiai bajnok úszó autográf képeslapja Tölgyessy Artúr festőművész részére.
Az 1912. március 15-én, a ceyloni [mai nevén: Srí Lanka] Kandy városában kelt és az egyiptomi Asszuánba címezett képeslap alján Hajós Alfréd ceruzás aláírása látható. A lapon a következő szöveg olvasható:
”Az út idáig kitűnő volt. Csendes tenger, meg sem mozdul szinte.
Bombay igen szép. Környéke vasúton (4h hosszat) remek, de Ceylon isteni. Érdemes megnézni. Dehát meleg van. Izzadunk, szivélyes üdvözlettel
Hajós Alfréd
Kandy 1912. III. 15.”
A rövid, közvetlen hangú üzenetet Hajós Alfréd (1878-1955), az 1896-os athéni olimpia aranyérmes gyorsúszója, Magyarország első olimpiai bajnoka, később neves építész írta és adta fel az ekkor a brit gyarmatbirodalom részét képező szigetország, Ceylon [Srí Lanka] egykori királyi fővárosában, Kandy-ban. Közléséből megtudhatjuk, hogy ceyloni látogatása előtt Hajós az indiai Bombayben [mai nevén: Mumbai] és annak környékén is járt, azaz feltehetően egy nagyobb egzotikus körutat tett Brit Indiában.
A képeslap címzettje Tölgyessy Artúr (1853-1920) festőművész, aki ez idő tájt az egyiptomi Asszuán városában, a „Central afrikai misszió” helyi kolostorában tartózkodott (Egypt Asswan Mission Catolic). A Vasárnapi Ujság 1911. április 2-i számának rövid beszámolójából tudható, hogy a festő művészeti tanulmányútra ment az ekkor ugyancsak a Brit Birodalom részét képező afrikai országba:
”Tölgyessy Arthur hazánk hirneves festőművésze […] tanulmányúton van Egyiptomban és Nubiában és nemsokára a leggyönyörűbb keleti képekkel fogja a fővárost meglepni.” (Zubovits Fedor: Magyarok Afrikában. In: Vasárnapi Ujság, 58. évf./14. sz., 1911. április 2., 267.)
Színes ceruzával megírt, 13,8x8,7 cm nagyságú, angol nyelvű nyomtatott feliratokkal ellátott képeslap a Talawakele közelében található St. Clair-vízesést (St. Clair Falls, near Talawakele) ábrázoló fekete-fehér fotóval, a hátlapján VII. Eduárd brit király képmását ábrázoló, 6 centes ceyloni bélyeggel, a képes oldalon kettő, a hátlapon egy postai bélyegzéssel, a jobb felső sarkán apró sérüléssel, hiánytalan állapotban.