Horváth Márton szignált színtelen-fehér "legyező üveg váza sorozat" 20. század második fele

Alkotó, tervező
Horváth Márton
Méret: 21 cm x 25 cm
2023-08-27 20:00

21x25 cm

Hibátlan állapotú színtelen Horváth Márton által tervezett és készített szignált studio üveg váza. Fújt és kézzel formázott. Különleges megjelenését egyedi hullámos szélű, legyezőszerűen kihajló formája és fehér pettyekkel tagolt húzott vonalvezetésű mintája adja. Talpán szignóval jelzett, a fújás helye látható. Alkotás ideje a 20. század második fele. A Studio üveg az üveg modern felhasználása művészi szobrok vagy háromdimenziós műalkotások készítésére. Az így elkészített üvegtárgyak szobrászati vagy dekoratív megjelenést kölcsönöznek. Elkészítésük kis műhelyekre korlátozódik, jellemzően a darabot tervező művész személyes közreműködésével. Ez ellentétben áll a műüveggel, amelyet gyári kézművesek készítettek, és az üvegművészettel, amely a történelem során készített művészi érdeklődésű üvegek teljes skáláját lefedi. A "stúdióüveg" kifejezést leginkább az 1960-as években készült munkákra használják, amikor a művészi üveggyártás iránti érdeklődés nagymértékben feléledt. A darabok gyakran egyediek, vagy kis, limitált példányszámban készülnek. Horváth Márton (1941–2013) Munkácsy Mihály-díjas üvegtervező iparművész. A kézművesség hagyományait megújító Manuál-csoport egyik alapító tagja 1975-ben. A feledésbe merült üvegkészítési technikák, technológiák kutatója, gyűjtője, valamint a vékonyréteg-, az irizált üveg technológia és az üvegtörténet szakértője.

Horváth Márton (Csabrendek, 1941. április 27.–2013. március 8.) Munkácsy Mihály-díjas üvegtervező iparművész. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja (1993). Felsőfokú... Tovább

Horváth Márton (Csabrendek, 1941. április 27.–2013. március 8.) Munkácsy Mihály-díjas üvegtervező iparművész. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagja (1993). Felsőfokú tanulmányokat 1968-1973 közt a Magyar Iparművészeti Főiskolán folytatott a szilikátipari tanszék üveg szakján, ahol Pogány Frigyes, Jánossy György, Szabó Lajos, Gibela József, Z. Gács György voltak a mesterei. 1976-tól a Magyar Iparművészeti Főiskolán tanított tervezéselméletet, üvegfúvást egyetemi docensi, 1993-tól egyetemi tanári beosztásban. A MOME Doktori Iskola témavezetője. A kézművesség hagyományait megújító Manuál-csoport egyik alapító tagja 1975-ben, 1986-ban a Fiart Havanna keretében dél-amerikai művészeknek tartott kurzusokat, előadásokat, s rendezett kiállításokat. 1989-ben kidolgozott, később Rendek fantázianéven szabadalmaztatott plasztikus világítási modulját a Tokodi Üveggyár Kft.-nek adta át hasznosításra. Az 1980-as évek közepétől kiállításokkal egybekötött üvegművészeti szimpozionokon vett részt. (1. Üvegszimpozion, Pécs, 1985; 2. Üvegszimpozion, Ajka, 1990; I–XIV. Nemzetközi Üvegszimpozion, Bárdudvarnok, 1991-2004; Koccintsunk Európára!, Nemzetközi Üvegszimpozion, Keszthely, 2004). Vissza
044

Kikiáltási ár:
85.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
91.000 Ft Licitek száma: 9