Kertész, André [Kertész Andor]/Mac-Orlan, Pierre: Paris vu par André Kertész Texte de Pierre Mac-Orlan (RENDKÍVÜL RITKA!)

Párizs, André Kertész szemével

Pierre Mac-Orlan
André Kertész
Librairie Plon (Párizs) ,
Kiadói varrott papírkötés , 46 oldal
Nyelv: Francia
Méret: 29 cm x 22 cm
2024-03-24 20:00

Paris, 1934, Editions d'Histoire et d'Art - Librairie Plon, [46] p., ill.

Első kiadás. Paris vu par André Kertész. Texte de Pierre Mac-Orlan / Párizs, André Kertsz szemével. Rendkívül ritka! Kertész André második fotóalbuma, ami 48 saját fotót tartalmaz. Szövegét írta: Pierre Mac-Orlan.
Francia nyelvű kiadás. Szövegközti fekete-fehér képekkel gazdagon illusztrált, valamint előszóval ellátott kötet.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány feliratozott, fekete-fehér fényképpel illusztrált címfedéllel, feliratos, sérült, hiányos, pótolt könyvgerinccel, feliratozatlan hátlappal.
A kötet fotóit készítette, André Kertész /Kertész Andor/ (Budapest, 1894. július 2. – New York, 1985. szeptember 28.) magyar származású amerikai fotóművész. Részt az első világháborúban. Állvány nélkül is használható ICA gépével már frontkatonaként érdekes képeket készített. Később több fotóját közölték magyar lapok ("Érdekes Újság", "Borsszem Jankó" stb.). Sokat kísérletezett, játszott a fényekkel, sziluetteket, és más, az absztrakt határát súroló témát fotózott, valamint sokat fotózta a hagyományos vidéki magyar hétköznapokat. 31 évesen Párizsba ment és a Montparnasse művészei között szabadon, kötöttségektől mentesen fotózhatott. Picasso, Piet Mondrian, Marc Chagall, Calder, Brassai, a filmes Eisenstein és magyar – emigráns festők, képzőművészek tartoztak mindennapos baráti köréhez. 1926-ban Beöthy István szobrász műtermében készítette el egyik legismertebb felvételét a "Szatirikus táncosnőt", melynek modellje Förstner Magda kabarétáncos volt. Kertész kameráját még párizsi évei alatt egy kis 35 mm-es Leicára cserélte, ettől kezdve feltűnés nélkül, naplószerűen fotózhatta környezetét. 1936-ban Párizs helyett New York lett az otthona. A Condé Nast kiadó fantáziát látott Kertész fotóiban és egy hosszútávú szerződéssel évtizedekre az általuk kiadott "Home and Garden" magazinhoz kötötték.

199

Kikiáltási ár:
80.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
80.000 Ft Licitek száma: 1