Ortutay Gyula: Magyarságtudomány 1943. március-december

II. évfolyam 1-4. szám

Halász Gábor
Fitz József
Tolnai Gábor
Benedekfalvi Luby Margit
Benedek András
Fábián István
Dénes Tibor
Horváth Anzelm
Joó Tibor
Szekfű Gyula
Echkardt Sándor
Pukánszkyné Kádár Jolán
Waldapfel Imre
Kosáry Domokos
Kiss Lajos
Gogolák Lajos
Kodály Zoltán
Turóczi-Trostler József
Huszár Lajos
Dr. ing. Bierbauer Virgil
Eckhardt Sándor
Ortutay Gyula
Magyarságtudományi Intézet-Franklin Társulat (Budapest) ,
Könyvkötői félvászon kötés , 559 oldal
Sorozatcím: Magyarságtudomány
Méret: 24 cm x 17 cm
2024-03-24 20:00

Budapest, 1943, Magyarságtudományi Intézet - Franklin-Társulat (Franklin-Társulat Nyomdája), 559 p. + [2] p. + [3] t., ill. (összesített)

Magyarságtudomány 1943. (Teljes évfolyam.) Eckhardt Sándor közreműködésével szerkeszti: Ortutay Gyula.

1943. év:

1943. március / II. évfolyam. 1. szám. 163-[164] p. + [2] t., ill.
1943. június / II. évfolyam. 2. szám. 165-324 p., ill.
1943. szeptember-december/ II. évfolyam. 3-4. szám. 325-559 p. + [2] p. + [1] t.: ill.

Megjelenik negyedévenként. A március havi szám két fekete-fehér képtáblával és néhány szövegközti, fekete-fehér ábrával; a június havi szám egy szövegközti, fekete-fehér térképvázlattal; valamint a szeptember-december havi szám egy fekete-fehér képtáblával lett illusztrálva. A címfedél belső oldalán Pál Ferenc János (1903-1989) mérnök, könyvgyűjtő, beragasztott, 46 mm x 78 mm nagyságú Ex-libris címkéje látható. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája.
Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel, az eredeti kiadói címfedelek, valamint a március és június havi számok kiadói hátlapjának megtartásával, hiánytalan állapotban.
A Magyarságtudomány először 1935-1937 között, majd 1942-1943-ban megjelenő folyóirat volt. Magyarságtudománnyal (hungarológia) foglalkozott, a magyar kulturális hagyományokat és a Magyarországgal kapcsolatos tudományterületeket vizsgálta. A lap jeles munkatársai közé tartozott többek között Borbiró Virgil, Fitz József, Kerecsényi Dezső, Kodály Zoltán, Kosáry Domokos, Németh László, Szekfű Gyula és Trencsényi-Waldapfel Imre.
A szerkesztő, Ortutay Gyula (Szabadka, 1910. március 24. – Budapest, 1978. március 22.) néprajzkutató, politikus, az 1945 utáni magyarországi néprajztudomány és folklorisztika vezető személyisége, a Magyar Néprajzi Társaság elnöke, az MTA tagja. 1935–1937 és 1942–1943 között a neves "Magyarságtudomány" c. folyóirat szerkesztője, 1947 és 1950 között vallás- és közoktatásügyi miniszter, 1958-tól pedig az Elnöki Tanács tagja volt. Folkloristaként számos népmesét gyűjtött, gyűjtései során nagy hangsúlyt fektetett az alkotáslélektanra, a mesemondók egyéniségére.

Részlet: MAGYAR KÖZÉPKOR II. A bányavárosok távkereskedelme mellett, amelynek óriási hasznát, mint Paulinyi Oszkár kimutatta, leginkább külföldiek fölözik le, korán kialakul az egyes városok... Tovább

Részlet: MAGYAR KÖZÉPKOR II. A bányavárosok távkereskedelme mellett, amelynek óriási hasznát, mint Paulinyi Oszkár kimutatta, leginkább külföldiek fölözik le, korán kialakul az egyes városok helyi vagy az átmenő forgalomban jelentős kereskedelmi cikke, iparága, amely az ottani lakosság gazdagodását szolgálja, így Kassán, Bártfán a vászon, gyolcs, «barachet», ugyancsak Kassán, továbbá Kézsmárkon, Budán a posztó (és hányféle, angol, bártfai, brüsszeli, cseh, görlitzi, hernthali, kölni, lengyel, löweni, mechelni, neuhausi, olasz, schollviczi!), Sopronban a kőfaragás, Pozsonyban a fegyvergyártás, Győrben az ötvösség, Debrecenben a nagyváradi piactól elhódított alföldi marhakereskedés, bőripar, Kolozsvárott sok más viruló iparág mellett a szűcsipar és aranymívesség. Vissza

1. szám
Halász Gábor: Magyar középkor II.
Fitz József: A vándornyomdák
Eckhardt Sándor: Batthyány Boldizsár a francia udvarnál
Tolnai Gábor: Gróf Bethlen Miklós
Benedekfalvi Luby Margit: Fogyó legelőkön
Benedek András: Bethlehemes játék Homoród-Remetén
Fábián István: Az adom irodalmunkban
Dénes Tibor: Postromantika a XIX. század utolsó szakaszában
Horváth Anzelm: A braziliai magyarság

2. szám
Joó Tibor: Szekfű Gyula 60 éve
Szekfű Gyula: Az erdélyi szász történetírás
Echkardt Sándor: A magyar király lába
Pukánszkyné Kádár Jolán: Magyar színjátszás
Waldapfel Imre: Két közmondás Mohács Magyarországáról
Kosáry Domokos: Kossuth fogsága
Kiss Lajos: Kemecse
Gogolák Lajos: Mocsáry Lajos és a nemzetiségi kérdés

3-4. szám
Szekfű Gyula: Az erdélyi szász történetírás II.
Kodály Zoltán: Magyar zenei folklore 110 év előtt
Kosáry Domokos: Kossuth fogsága II.
Gogolák Lajos: Mocsáry Lajos és a nemzetiségi kérdés II.
Kiss Lajos: Kemecse II.
Turóczi-Trostler József: János pap országa
Huszár Lajos: Magyar nyomok a külföld pénzvetésében
Dr. ing. Bierbauer Virgil: A magyar építőformákról Vissza
284

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
10.100 Ft Licitek száma: 1