Vezérfonal az e megyében vadon termő növények könnyű és biztos meghatározására. A tanulo ifjuság és a füvészet kedvelők számára
Gönczy Pál
Ráth Mór Bizománya(Pest)
Korabeli félvászon kötés
, 503 oldal
18 cm x 12 cm
2024-03-24 20:00
Pest, 1864, Ráth Mór Bizománya (Kertész József, Pest), CXXXIII p. + [1] p. + 370 p.
Első kiadás. Pestmegye és tájéka viránya. Vezérfonal az e megyében vadon termő növények könnyű és biztos meghatározására. A tanulo ifjuság és a füvészet kedvelők számára írta: Gönczy Pál nevelő és tanár, a Magyar Tud. Akademia levelező s több tudományos társulat tagja. Szezői előszóval, bevezetéssel, rövid növénytani műszótárral és névmutatóval kiegészített kötet. Az előzéklapon és a címlapon tulajdonosi bélyegzések és ceruzával, illetve tollal írt jelzetek láthatók. Nyomatott Kertész Józsefnél, Pesten. Korabeli félvászon kötésben lévő példány, feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, apróbb sérüléssel rendelkező könyvgerinccel, néhány foltos lappal, hiánytalan állapotban A kötet szerzője, Gönczy Pál (Hajdúszoboszló, 1817. december 26. – Karácsond, 1892. január 10.) pedagógus, a magyar népoktatásügy kiemelkedő képviselője, MTA tag. 1838-tól tanítóként és nevelőként dolgozott. Nevéhez fűződik a zeleméri árvagyermek-nevelőintézet megszervezése. Ezt követően a pesti református gimnázium igazgatója volt, utána a vallás- és közoktatásügyi minisztériumban mint osztálytanácsos, majd államtitkár működött. 1889-ben a főrendiház tagja lett. Széles körű pedagógiai irodalmi működést fejtett ki.
A nemzeti átalános mivelődés csak azóta halad biztos pályán előre, mióta az abstract tudományok sikeres megérthetésére, az oktatás ujabb s helyesebb elvei szerint, a tanuló ismerete körét saját vizsgálódása utján, az őt legközelebb környező s igy bizonyosan leginkább is érdeklő természeti tárgyak szemlélgetésén kezdi, és az igy szerzett tapasztalati ismeretek lépcsőjén, mint egyedüli és biztos fokozatokon törekszik felemelkedni az eszme világába.
Ezen önerőn való vizsgálódásra a természet nagy könyve állandóul nyitva áll ugyan; de mivel benne az egyszerü egyszersmind a szép és magasztos, oly sokféleségben tünik fel, hogy e miatt egészben nagyszerüvé válik; e nagyszerüség a kezdő vizsgálódó előtt az egyszerűt gyakran mindegy elleplezni látszik, s haladásában nem ritkán meg nem állitja.
Leütési ár:
26.100 Ft
Licitek száma: 4