Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda(Budapest)
Korabeli félvászon kötés
, 176 oldal
22 cm x 15 cm
2024-03-24 20:00
Budapest, 1894, Franklin-Társulat Magyar Irod. Intézet és Könyvnyomda (Franklin-Társulat Nyomdája), 176 p.
Első kiadás. A honfoglalás története. A művelt közönség számára írta: Borovszky Samu. Betűrendes név- és tárgymutatóval kiegészített kiadás. Az előzéklapon ceruzával, a címlapon tollal írt jelzet, valamint a címlapon és néhány oldalon tulajdonosi bélyegzés látható. Nyomtatta a Franklin-Társulat Nyomdája. Korabeli félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású könyvgerinccel (rajta apróbb sérülésekkel), néhány oldalon ceruzás jelöléssel, aláhúzással és széljegyzettel, mintázott lapélekkel, hiánytalan állapotban. A szerző, Borovszky Samu (Bácsordas, 1860. október 25. – Budapest, 1912. április 24.) történész, helytörténész, szerkesztő, az MTA levelező tagja, irattárnoka és irodaigazgatója. A Budapesti Tudományegyetem hallgatója és ösztöndíjasa volt. 1880-tól Lukács Móric titkára. Később, 1882-től Lónyay Menyhértnek, a MTA elnökének a titkára. 1884-től az MTA irattárnoka, majd a Történelmi Társulat igazgatói választmányának tagja. Munkásságának egyik legfontosabb állomása volt a nagyhírű Magyarország vármegyéi és városai (1896–1914) című monográfia-sorozat, amelynek számos kötetét szerkesztette. 1909-1912 közt a Magyar Történelmi Társulat titkára, majd a Századok szerkesztője volt. A népvándorlás korát, a magyar őstörténetet és a finnugor nyelvrokonság kérdését is kutatta.
A magyar nép őshazája az Ob és Irtis folyamok partvidékem terűlt el. Azokon a tájakon, hol emberi emlékezetet meghaladó idők óta ugor eredetű népek, vogulok és osztjákok, laktak. Ez óriási folyamok partjain gazdag legelők váltakoznak rengeteg erdőségekkel, háborítatlan otthont biztosítva a szárnyasok és vadak ezreinek. Mintha e föld most került volna ki a teremtő kezéből, mély csend és nyugalom ül a partok mentén égbe nyúló veres-fenyveken; a legtarkább változatban fordúlnak itt elő a jegenye- és erdei fenyő, a lúcz- és czirbolyafa. A czirbolya-mogyoró nemcsak az evetkének szolgál kedves táplálékul, a primitív ember is szívesen elropogtatja s meghízik tőle. A fenyőkön kivűl megterem itt a sajkakészítésre alkalmas nyár- s a házieszközök előállításában nélkülözhetetlen nyírfa, melyet épen ennélfogva mint szent fát tisztelnek. S míg fűzfák lepik a mocsáros helyeket, a dombos részeken árnyas lombjukat rezgetik a hársak. Lépten-nyomon áfonya- és zelnicze-bokrok váltakoznak, a mezőkön és réteken magas fű nő, s a hol a fű meg nem terem, ott az iramszarvas eledele, a moh burjánzik. Mert e vidéken legotthonosabb állat az iramszarvas; épúgy helyettesíti a lovat, mint a tehenet s a kutyán kívül leghívebb társa az embernek. A jávorszarvas legszívesebben a mocsarak száraz szigeteit járja, melyeknek zöld füve legkedvesebb eledelét képezi. Bőre becses, húsa Ízletes. Épen ezért a vadászok szakadatlanul üldözik. De nem kevésbbé becses a nyuszt bőre is, mely szintén ez északi tájakon érzi magát leginkább otthon. Mikor az első hóban jól meglátszanak a nyomok, akkor kezdődik az igazi nyusztvadászat; e vadászatokon megbecsülhetetlen a jó kutya, mert e nélkül a nyusztot nem lehet elfogni. Pedig a jó nyusztbőr három lélek adójába számít.
Leütési ár:
11.000 Ft
Licitek száma: 11