Dékány Ráfael, Dr.: Növény és állattan I.

A reáliskolák első osztálya számára. A legujabb miniszteri tanterv és utasitás alapján.

Dr. Dékány Ráfael
Singer és Wolfner Kiadása (Budapest) ,
Korabeli egészvászon kötés , 262 oldal
Méret: 23 cm x 16 cm
2024-03-24 20:00

Budapest, 1888, Singer és Wolfner (Márkus Samu, Bp.), [6] p. + 251 p. + [1] p. + XI p., ill.

Első kiadás. Növény és állattan I. A reáliskolák első osztálya számára. A legujabb miniszteri tanterv és utasitás alapján írta: Dr. Dékány Ráfael főreáliskolai igazgató, orvostudor, a királyi természettudományi és földtani társulatok rendes tagja.
A szöveg közé nyomott 232 fekete-fehér ábrával illusztrált, valamint szerzői előszóval, tartalomjegyzékkel, növényi ás állati tárgymutatóval, illetve a sajtóhibák jegyzékével ellátott kötet.
Korabeli egészvászon kötésben lévő példány, dombornyomott keretezéssel és díszítéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratozású, dúsan aranyozott, elszíneződött könyvgerinccel, hiánytalan állapotban.
"...A természetrajz oktatásának az alsóbb osztályokban elég jól megválasztott módja a gyakorlatias irány, melylyel a gyermekben nagy érdeklődést lehet a tárgy iránt kelteni. Dr. Dékány Ráfael az előttünk fekvő tankönyvben erre fektet nagy súlyt és könyvet nemcsak mint puszta, száraz tankönyvet kívánja a gyermek kezébe adatni, hanem egyszersmind érdeklődést keltő olvasmányát. A sok jól megválasztott és elég jó kivitelű kép megragadja a gyermek figyelmét és a mint a felfogásához mért leírásban olvassa hozzá a szöveget, egyebek közt az abban foglalt érdekes gyakorlati utasítások és fölvilágosítások megkedveltetik vele a tárgyat..." - (Az Országos Középiskolai Tanáregyesület Közlönye, 1887. október 01./21. évfolyam/2. szám).
A kötet szerzője, Dékány Ráfael (1828-1895) orvosdoktor, főreáliskolai igazgató. Kecskeméti gyógyszerész-gyakornok volt, majd a 25. honvédzászlóalj közvitéze lett és részt vett többek között Budavár ostromában, illetve a kápolnai csatában. Miután letette a fegyvert Bécsben szerzett orvosi oklevelet. 1858-tól a kecskeméti alreáliskolában tevékenykedett, mint a természettudományok tanár. 1861-ben a beszterczebányai főgymnasiumhoz nevezték ki rendes tanárnak, majd a pozsonyi főreáliskolánál, utána a budai főgymnáziumnál szolgált. Később megválasztották a kecskeméti állami főreáliskola igazgatójának.

Tisztelt kartársak! midőn szerencsés vagyok a f. évi január hó 15-én szétküldött "Előleges figyelmeztetés"-ben jelzett tankönyvet önök nagyrabecsült figyelmébe ajánlani, bátor vagyok egyszersmind... Tovább

Tisztelt kartársak! midőn szerencsés vagyok a f. évi január hó 15-én szétküldött "Előleges figyelmeztetés"-ben jelzett tankönyvet önök nagyrabecsült figyelmébe ajánlani, bátor vagyok egyszersmind megemliteni, hogy a felhivás következtében több oldalról hozzám érkezett szives figyelmeztetéseknek és kivánalmaknak a lehetőség végső határáig iparkodtam eleget tenni, s most könyvemet ama reményben bocsátom tisztelt kartársaim rendelkezésére, hogy az a tananyag kiszemelése tekintetében, a helyi viszonyoknak, hazánk minden részében meg fog felelni. Ezt csak is azon kartársaim előzékenységének és ügyszeretetének köszönhetem, kik szivesek voltak engem kivánalmaik és figyelmeztetéseik közlésével megtisztelni. Fogadják ezen kartársi jó akaratukért hálás köszönetemet. A tananyag sorrendjére nézve az utasitástól nem térhettem ugyan el; de hogy a természetrajz tanára mégsem legyen kényszeritve, magát a gyümölcsöt őszszel, növényét pedig tavaszszal, a könyvnek egészen más részében külön ismertetni, s hogy a növendékek már a gyümölcs megismerése alkalmával nyerhessenek némi fogalmat a növényről is, mely a gyümölcsöt termette, a gyümölcs leirása után, apróbb nyomatban, mintegy olvasmányrul, ismertetem a növény főbb részeit is; Vissza

I. rész. Növények
Előismeretek 3
A gyümölcsfa ismertetése 3-6
Néhány gyümölcs ismertetése 6-51
Összehasonlitó csoportositás 51
Részletezés a gyümölcsök a szervezeti különbfélesége szerint 52-54
Részletezés a virágok szerkezete szerint 55
Részletezés a növények eredeti hazája szerint 55-56
Részletezés a gyümölcsfák és cserjék viritási idejök és szerkezetök szerint 56-58
Erdei fák és cserjék 58-60
Szivacsos bélü, kóró-száru növények 60-62
II. Csoport növény 62-125
Februárban virit 62-68
Márcziusban virit 68-76
Áprilisban virit 76-85
Májusban virit 85-93
Juniusban virit 93-111
Juliusban virit 111-125
A tavasz megnyiltával viritó növények csoportositása 125
A föld alatti részek szerint vannak 125-127
A föld fölötti részek szerint vannak 127-128
A virág szervezete szerint 128
A virágok, szirmainak egymáshoz való viszonya szerint 128-130
A virágzat szerint 130-133
Gyümölcs szerint 133-136
Porzóik száma és egymáshozi viszonya szerint 136-139
A növények életének tartama szerint vannak 139
Eredeti hazájok szerint 140
II. rész. Állatok
I. Csoport. Emlős házi állatok 143-145
II. Csoport. Az emberi lakás körül tartozkodó emlős állatok 185-197
III. Csoport. A mezőkön és erdőkben tartozkodó állatok 192-220
IV. Csoport. Házi szárnyasok 220-239
Függelék I. Europán kivül eső földrészek néhány emlőse 239-248
II. Europán kivül eső földrészek néhány madara 248-251
Növényi tárgymutató I-VII.
Állati tárgymutató VII-X. Vissza
075

Kikiáltási ár:
9.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
80.100 Ft Licitek száma: 66