Hegyesi Gábor/Talyigás Katalin/Tánczos Éva/Gosztonyi Géza/Kozma Judit/Szilvási Léna : A szociális munka elmélete és gyakorlata 1-4.

Általános szociális munka/Szociális munka egyénekkel és családokkal - esetmunka/Közösségi szociális munka/Szociális munka csoportokkal

Burt Galaway
Frank Loewenberg
Armando Morales
Dean Pierce
Colin Pritchard
Richard Taylor
Ronald Woods
A. Sheafor Bradford
Beulah Roberts Compton
Katherine A. Kendall
Ralph Dolgoff
Lantos Júlia
Hegyesi Gábor
Talyigás Katalin
Tánczos Éva
Gosztonyi Géza
Szilvási Léna
Nagy Nóra
Gál István
Kozma Judit
Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet
Ragasztott papírkötés , 968 oldal
Sorozatcím: A szociális munka elmélete és gyakorlata
Méret: 20 cm x 14 cm
ISBN: 963-815-416-0
2019-03-31 20:00

A kötetek borítója kissé kopott, elszíneződött. Az I-II. kötet több oldalán aláhúzások és színes sorkiemelések láthatóak.

E válogatás előtörténete egy jó évtizedre nyúlik vissza. Az 1980-as évek elején két nagy kutatás-a szociálpolitikai reformmal foglalkozó, Ferge Zsuzsa vezette munkacsoport vizsgálatai, és a Pataky... Tovább

E válogatás előtörténete egy jó évtizedre nyúlik vissza. Az 1980-as évek elején két nagy kutatás-a szociálpolitikai reformmal foglalkozó, Ferge Zsuzsa vezette munkacsoport vizsgálatai, és a Pataky Ferenc nevével fémjelzett, a társadalmi beilleszkedési zavarok Okait és kezelési lehetőségeit vizsgáló kutatások - egybehangzóan jelezte azt a megnövekedett igényt, hogy induljon el ismét Magyarországon egy új típusú szociálismunkás-képzés. Ez a javaslat része volt annak a reformkoncepciónak, amely szerint a humánszolgáltatás új rendszerének kiépítése halaszthatatlan feladat, s amely rendszernek majd jól képzett szociális szakemberekre lesz szüksége. Ennek a koncepciónak a keretében indult el 1985-ben a Családsegítő Központok hálózatának a kiépítése és a szociális jellegű képzések újjászervezése. A tudományos eredmények nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy politikai szinten is a reformok támogatói kerekedtek felül. A döntéshozók arra a következtetésre jutottak, hogy a nyolcvanas évek közepére elő kell készíteni és meg kell szervezni egy nemzetközi színvonalú szociális képzési rendszert. Ferge Zsuzsa ekkor hozta létre azt a kutató és oktató csoportot, mely 1985-ben elindította az ELTE Szociológiai Intézetén belül az egyetemi szintű szociálpolitikus-képzést levelező szakon. Az ebből kifejlődő általános szociálismunkás-képzés 1990-ben már nappali szakként kezdődött el. Ezzel párhuzamosán (illetve Szekszárd esetében legelőször, egy évvel korábban, Pécs esetében egy évvel későbben) az ország összesen hat főiskoláján és három egyetemén indult el a szociális munkások képzése. A fent említett kutatások keretében fogalmazódott meg a szerzők szociálimunkás-képzés bevezetésére tett javaslata is (Hegyesi-Talyigás, 1984). Mindezek az eredmények azonban nem előzmény nélküliek. Már a hetvenes évek legelejétől megindult a Nevelési Tanácsadók hálózatának a kiépülése, amely a magyar szociális munkások első generációjának, a családgondozóknak a kiképzési színtere volt. Szakképzésük nem felsőfokú tanintézetekben ugyan, de magas szinten folyt a Horányi Györgyné szakfelügyelő által létrehozott belső továbbképző tanfolyamokon (a hírneves Faludi utcai rendelőben), és esetmegbeszélő csoportokban, valamint a dr. Gayer Gyuláné által alapított Családgondozók Klubjában. Vissza

1. kötet
Bevezető (Talyigás Katalin-Hegyesi Gábor) 7
I. fejezet A szociális munka természete, problematikája, céljai, oktatási rendszerei 15
Szociális munkások képzése világszerte (Katherine A. Kendall) 17
A szociális munkások tevékenységeinek egy lehetséges rendszerezése (Ronald Woods) 32
Definíciók és irányok (Dean Pierce) 46
Tudományos vizsgálat: a szakma felfedezése, helye a szociálpolitika
rendszerében és tevékenységének színterei (Dean Pierce) 54
A szociális munka természete (Beulah Roberts Compton-Burt Galaway) 70
Egy űj emberi és társadalmi szükséglet: a változás kezelése (Dean Pierce) 84
IL fejezet Tudás és ismeretek a szociális munkában 99
A szociális munka ismeretalapja (Armando Morales-Bradford, A. Sheafor) 101
Az elméleti tudás a szociális munka gyakorlatában (Beulah Roberts Compton-Burt Galaway) 117
Problémamegoldás: a szociális munka folyamata (Beulah Roberts Compton-Burt Galaway) 138
III. fejezet Értékek a szociális munkában 161
Politikai irányvonalak a szociális munkában (angol társadalmi viszonyok között)
(Colin Pritchard-Richard Taylor) . . 163
Etikai választások a segítő foglalkozásokban (Frank Loewenberg-Ralph Dolgoff) 181
Érték és etika a szociális munka gyakorlatában (Frank Loewenberg-Ralph Dolgoff) 191
A szociális munka etikai kódexe 206

2. kötet
A szociális munka közvetlen gyakorlata: áttekintés (részletek)(Carol H. Meyer) 9
Interperszonális segítségnyújtás a szociális munkában (James K. Whittaker) 15
Az elméletek sokféleségén alapuló szemlélet a szociális munka gyakorlatában ( Francis J. Turner) 22
Behaviorista szociális munka {Dávid Howe) 33
Krízisintervenció a szociális esetmunkában
A krízisintervenció alapelvei (Szabó Lajos)... 48
A sokszempontú felmérés (Dean H. Hepworth-Jo Ann Larsen) 66
Interperszonális és környezeti rendszerek felmérése (Dean H. Hepworth-Jo Ann Larsen) 98
A célokban való megegyezés és a szerződés
megfogalmazása (Dean H. Hepworth-Jo Ann Larsen) 129
Bevezetés a problémamegoldó folyamatba (Dean H. Hepworth-Jo Ann Larsen) 145
A környezet változtatása, erőforrások teremtése, tervezése (Dean H. Hepworth-Jo Ann Larsen) 155
Rendszerek elemzése a szociális munkában (Charles H. Zastrow) 170

3. kötet
Bevezető a „Szociális munka közösségekkel" című kötet elé (Gosztonyi Géza) 7
I. fejezet Közösségelméletek 15
Közösség és társadalom (Ferdinánd Tönnies) 17
A közösség az, melyben az egyén teljes életet élhet (R.M. Maclver-Charles Page) 19
Adalékok a helyi közösség definíciójához (Louis Wirth) 21
Érdekközösség definíciója (Melvin M. Webber) 24
A közösség formái radikálisan megváltoztak (J. Bensman-A.J. Vidich) 27
A helyi közösség mint a játszmák természetrajza (Norton F. Long) 29
A közösség ideológiája (N. Dennis) 33
II. fejezet A szociális munka közösségi megközelítése 37
A szociális munka közösségi gyakorlata (Charles Zastrow)... 39
Falusi esettanulmány (William W. Biddle-Loureide J. Biddle). 78
Városi esettanulmány (William W. Biddle-Loureide J. Biddle). 100
A cél (Saul D. Alinsky) 119
Célok és eszközök (Saul D. Alinsky) 132

4. kötet
Előszó (Hegyest Gábor - Talyigás Katalin) 7
Bevezető tanulmány (Németh László) 9
I rész: Koncepciók és elméletek
1. A csoportmunka gyakorlatának áttekintése (Encyclopedia of Social Work) 17
2. Csoportok alkalmazása a szociális munka gyakorlatában (Schwartz) 35
3. A csoportmunka gyakorlatának központi kérdései (Toselartd-Rivas) 54
4. Szociális csoportmunka modellek: tartalom és örökség (Papell-Rothman) 86
5. A csoportdinamika (Toseland-Rivas) 101
II. rész: Készségek és intervenciós stratégiák
1. A csoportvezetésről (Toseland-Rivas) 127
2. Egyén a csoportban (Shulman) 164
3. A csoport mint kliens (Shulman) 203
III. rész: A csoportmunka folyamatai
1. A csoportfejlődés ötszakaszos modellje (Whittaker) 245
2. A csoport terveiése és elindítása (Toseland-Rivas) 253
3. Ltzáris (Toseland-Rivas) 311
Irodalomjegyzék - 335 Vissza

173

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
6.700 Ft Licitek száma: 36