Tersánszky Józsi Jenő: Az Elnök Úr inasévei (Hegedűs Tibor színművésznek dedikált példány)
Tersánszky J. Jenő
Ber'senyi
Könyvkötői félvászon kötés
, 203 oldal
20 cm x 15 cm
[Budapest], 1943, Ber'senyi kiadó kiadása (Arany János Irod. és Nyomdai Műintézet), 203 p.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Az elnök úr inasévei. Regény. Írta: Tersánszky J. Jenő. A címlapon a szerző, Tersánszky J. Jenő tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Hegedűs Tibor-nak szeretettel: Tersánszky Jenő 944". A dedikáció címzettje, Hegedűs Tibor (Budapest, 1898. november 8. – Budapest, 1984. november 7.) tehetséges magyar színművész, egyéni látásmóddal bíró rendező, színigazgató, főiskolai tanár. Több ismert íróval és költővel (így Tersánszky Józsi Jenővel is) jó kapcsolatot fenntartó irodalombarát. A szerző regényében a régi Pest szomorú bája jelenítődik meg egy parasztfiúból lett kisinas első szerelmi kalandja kapcsán. A könyvet nyomtatta az Arany János Irodalmi és Nyomdai Műintézet Rt. Budapesten. Könyvkötői félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintázott címfedéllel és hátlappal, új könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, új barna előzéklapokkal, hiánytalan állapotban. A szerző, Tersánszky Józsi Jenő (Nagybánya, 1888. szeptember 12. – Budapest, 1969. június 12.) sajátos atmoszféra teremtő erővel és fanyar humorral rendelkező magyar író, a 20. századi magyar irodalom meghatározó alakja. A Magyarországi Tanácsköztársasággal szimpatizáló írót a Horthy-korszakban több támadás és atrocitás éri. Egzisztenciális problémái, széthulló sorsa miatt a húszas évek elején öngyilkosságot kísérel meg. A Kakuk Marci regénnyel viszont végérvényesen beírja magát a magyar irodalom nagyjai közé.
Mindenki tudja, hogy én, mint a vidékről a fővárosba csöppent szegény parasztgyerek kezdtem a mesterségemet.
Én nem szégyeltem ezt soha. Sőt, mindig büszke voltam arra, hogy mint rongyosnadrágú pékinas kezdtem.
Az első gazdám üzlete a Józsefvárosban volt, egy kis földszintes épületben. A ház a gazdám sajátja volt természetesen. A pékműhely hátul volt egy szárnyépületben és előtte nagy udvar, virágágyakkal és három tujafával. Azonkívül a műhely mögött is volt egy kisebb udvar. Ez felében puszta volt, felében kacattal, szeméttel, porolóállványokkal tele.
Mintha most is látnám ezt a kis házat, ha így rágondolok és az egész derék, egyszerű népét, magammal együtt. Pedig hova lett azóta ez a kis ház és a népe?!
Ma gyönyörű, hatemeletes bérpalota áll a kis ház helyén, fényes kirakatok az aljában s egy mozi transzparensei és plakátjai kiabálnak és vakítanak a palota egyik frontján.
Hiszen, hál Istennek, csudamód hatalmasat fejlődött ez a mi Budapestünk. Dehát az ember nem tehet arról, hogy néha hitványabb dolgokért jobban fáj a szíve minden pompánál, vagyonnál. így én is, nagyon sokért nem adnám néha. ha úgy maradt volna ott az a kis ház, ahogy valaha. Néha szinte megkönnyezem, hogy eltűnt onnan és helyette ez a hatalmas, fényes palota mintha gúnyos, lenéző vigyorgással fogadna furcsa, keserves, vidám emlékeimmel engem, ha arravetődöm.
Leütési ár:
10.100 Ft
Licitek száma: 13