Kertész Imre: A kihallgatási taktika lélektani alapjai

Kertész Imre
Dr. Popovics Béla
Dr. Gödöny József
Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó (Budapest) ,
Vászon , 325 oldal
Méret: 20 cm x 15 cm
2019-11-24 20:00

A borító és a lapélek kissé foltosak.

Részlet a kötetből: A kihallgatási taktika fogalma A büntetőeljárási törvény (1962. évi 8. sz. tvr.) a nyomozóhatóságok feladatává teszi, hogy intézkedéseket foganatosítsanak a bűntettek... Tovább

Részlet a kötetből: A kihallgatási taktika fogalma A büntetőeljárási törvény (1962. évi 8. sz. tvr.) a nyomozóhatóságok feladatává teszi, hogy intézkedéseket foganatosítsanak a bűntettek megelőzése, felderítése és folytatásának megakadályozása érdekében. Ezen hármas feladatból nehéz lenne kiemelni, hogy melyik fontosabb. Azonban mégis azt mondhatjuk, hogy hármójuk alapját a bűncselekmények felderítése képezi. A felderítés adja ugyanis meg a lehetőséget más bűncselekmények megelőzésére és a bűncselekmény folytatásának megakadályozására is. A bűncselekmény felderítése elsősorban azt jelenti, hogy a büntetőeljárási törvény 110. és 168. §-ai értelmében a nyomozás teljesítése során a nyomozó hatóság gondoskodik az elkövető kilétének és a terhelt személyi adatainak megállapításáról, felderíti a tényállást, a bűntett elkövetési helyét és időpontját, módját, indítékait, következményeit és egyéb lényeges körülményeit, továbbá a bűntett és az elkövető társadalomra veszélyességének megítéléséhez szükséges személyi, illetve tárgyi körülményeket. A büntetőeljárásról szóló tvr. 13. §-a 1. bek. értelmében pedig a nyomozó hatóságnak a büntetőeljárás során föl kell deríteni azokat az okokat és körülményeket is, amelyek a bűntett elkövetését lehetővé tették, vagy előmozdították. Ezeknek az eseményeknek, okoknak és körülményeknek a felderítése tulajdonképpen megismerési folyamat. Természetesen az egész nyomozást nem lehet egyszerűen megismerési folyamatnak tekinteni, hiszen a nyomozás során egy sor olyan intézkedést kell tenni, mint pl. a bűncselekménnyel okozott kár megtérítése, az őrizetbevétel, körözés stb., stb., amelyeknek csak alapjában rejlik a megismerési tevékenység, de ezenkívül egy sor más, méghozzá igen fontos és lényeges elemet is tartalmaz. Vissza

A kihallgatás taktikája és a pszichológia
A kihallgatási taktika fogalma3
A pszichológiai ismeretek szerepe a kihallgatási taktika meghatározásánál13
A pszichológiai szakaértői vizsgálat kérdése23
A kihallgatási taktika a kizsákmányoló osztálytársadalmak államaiban
Kihallgatás a kapitalizmus előtti időkben29
A polgári kriminálpszichológia kialakulása37
A tényállásdiagnosztika és a hazugságvizsgáló gépek55
Hipnózis és narkózis, mint kihallgatási eszköz71
Középkori kihallgatási módszerek a burzsoá államokban77
A kihallgatási taktika érzékeléslélektani alapjai
Általános törvényszerűségek87
A látás104
A hallás114
A bőrérzetek118
A szaglás és ízlés123
Az észlelés körülményeinek jelentősége a kihallgatási taktikában
Általános törvényszerűségek129
Távolság és térnagyság észlelése148
Az idő észlelése158
A beszédészlelés174
A figyelem180
Az emlékezés sajátosságai és a kihallgatási taktika
Az emlékezetbevésés, emlékezetbentartás199
A képzetek216
A felejtés236
A felidézés244
A gondolkodás szerepe a vallomás kialakulásában
Általános törvényszerűségek269
A motívumok harca287
A problémamegoldó gondolkozás298
192

Kikiáltási ár:
1 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
17.300 Ft Licitek száma: 29