Esterházy Péter: Fancsikó és Pinta (dedikált példány)
Írások egy darab madzagra fűzve
Esterházy Péter
Zsámboki Mária
Banga Ferenc
Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 170 oldal
19 cm x 11 cm
963-270-216-6
2020-01-26 20:00
Budapest, 1976, Magvető Könyvkiadó (Győr-Sopron Megyei Nyomdavállalat), 170 p. + [1] p.; ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. Fancsikó és Pinta. (Írások egy darab madzagra fűzve). Írta: Esterházy Péter. A címlapon a szerző, Esterházy Péter tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Virágnak szeretettel: Péter 76, május 11." "Készült Banga Ferenc rajzaival és fotójával." Nyomtatta a Győr-Sopron Megyei Nyomdavállalat. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratozott címfedéllel és könyvgerinccel tiszta belívekkel, hiánytalan, megkímélt állapotban, két színnel feliratozott, illusztrált, a szerző fekete-fehér fotójával ellátott, feliratos hátlappal rendelkező kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Esterházy Péter (Budapest, 1950. április 14. – Budapest, 2016. július 14.) magyar író, publicista, a posztmodern irodalom kiemelkedő hazai képviselője. A szerző novella ciklusa (Fancsikó és Pinta) először 1974-ben jelent meg az Alföldben, „írások egy darab madzagra fűzve” alcímmel, majd a szerző első publikált könyveként 1976-ban látott napvilágot a Magvető Kiadó gondozásában. A mű egy gyermek szemszögéből mutatja meg a körülötte lévő világot.
"- Mondják - kezdte Fancsikó, s tolt egyet a labdán - az írás, mint a hagyma: újabb és újabb rétegek bomlanak le róla.
- Hát nem - folytatta, s gyorsított, mert az egyik hátvéd megneszelte, hogy kicselezték őket -, nem: az írás, mint a léggömb; újabb és újabb rétegek bomlanak le róla."
Két évtizede jelent meg először a Fancsikó és Pinta, Esterházy Péter első könyve. Az ifjú kritikusok lelkesen üdvözölték, meg is szavazták "1976 legjobb első prózaköteté"-nek. Új volt a hang, a megszólalás tónusa. S hogy radikálisan új ez a próza, az talán még inkább kiderült a rá egy évre, 1977-ben megjelent Pápai vizeken ne kalózkodj! novellaszövegeiből.
Nem burok a gyerekkor, nem álomvilág az álmok és fantáziák világa. A gyermekek élete teremtő lét, gondolkodásuk csupa kritikus, pontos észlelet. Külön varázsa, sőt titka a Fancsikó és Pintának, hogy a háttérben nagyon finom utalásokkal az is jelen van, ami nem elsődleges tárgya: az ötvenes évek - a felnőttek világa. S jó olvasni ezt a két korai Esterházy-prózát azért is, mert meggyőződhetünk róla: szerzőjük huszonöt évesen is mindent tudott az írásról.
(fancsikó és pinta születésének körülményei, kis túlzással és stein úrral, aki a puskatus iránti ellenszenvüket testesíti meg, míg meg nem ölik)
16
(csoki-csoki-csokoládé)
20
(fancsikó verse)
24
(a könnyektől átitatott szivacs)
26
(pinta előadása)
29
(horul a szurok)
31
(bayerische motor werke)
35
(búcsú)
37
(egy üres kartondoboz emlékére)
41
(annu)
45
(isa, por)
49
(egy lány)
52
(hét hangya)
55
(ködló)
57
(a három ezüstkanál)
60
(arcok felülete)
63
(hengematé)
68
(kirándulás)
75
(amikor apám utoljára csapta be maga mögött az ajtót)
83
(fancsikó előadása)
87
A második darab
(látogatás előtt)
96
(műsor)
97
(egy mondat, mely úgy döf át szíveket - az idő egészét -, ahogy orvul a szivárvány az égboltot)
103
(fancsikó és pinta halálának körülményei, kis túlzással, az igazi stein úrral, aki a puskatus iránti ellenszenvünket testesíti meg, míg meg nem születik, mert ezt követően nemsokára már fegyvert szállított, nem nagy tételekben ugyan, de azért így is elég jól megszedte magát)
104
(látogatás)
107
(bolondok, mosolyogna anyám szárazon)
113
(fényképek anyám asztalán)
117
(sárga)
119
(egy tojás)
121
(apámnak megered a nyelve, mint a tavaszi eső, és elmondja, hogyan ismert meg egy bizonyos nőt)
123
(pinta verse)
130
(spagetti)
132
(balett két gyerekkézre)
134
(játék)
137
(két parányi akvarell képzeletem falán, biztonságban, mert nem öntözi sem a nevetés, sem a bánat könnye)
Leütési ár:
10.100 Ft
Licitek száma: 37