Váci Mihály: Kelet felől (dedikált példány) (A kötetet illusztrálta Hincz Gyula)
Váci Mihály
Sebestyén Lajos
Z. Szalai Sándor
Hincz Gyula
Magvető Könyvkiadó(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 406 oldal
18 cm x 13 cm
2020-01-26 20:00
Budapest, 1965, Magvető Könyvkiadó kiadása (Alföld Nyomda, Debrecen), 406 p. + [1] t.; ill.
Szerző által dedikált példány. Kelet felől. Írta: Váci Mihály. Az előlapon a szerző, Váci Mihály zöld tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: "Gy. M.-nak baráti szeretettel ajánlom e verseket, hogy ifjúságát meghódítanák. Budapest 1965. VI. 9. Váci Mihály". Verseskötet gyűjtemény. A szerző fekete-fehér, felirat nélküli, egész oldalas címlapfotóját Koffán Károly készítette. A kötet a költő alábbi versesköteteit tartalmazza: Ereszalja (1955), A lámpagyújtás ihlete (1957), Nincsen számodra hely! (1957), Bodza (1959), Mindenütt otthon (1961), Szegények hatalma (1964). A szövegközti, fekete-fehér, felirat nélküli illusztrációkat Hincz Gyula rajzolta. Kiadói elszíneződött egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratozású címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, piros selyemszalag kiadói könyvjelzővel, hiánytalan állapotban, feliratos, illusztrált, fülszöveges, kissé sérült kiadói borítófedélben. A kötet szerzője, Váci Mihály (Nyíregyháza-Ókisteleki szőlő, 1924. december 25. – Hanoi, 1970. április 16.) költő, műfordító. Az egypárti Kádár-rendszer időszakában, a hatvanas évek közepétől a nyolcvanas évek elejéig Magyarország ünnepelt, legtöbbet szavalt kortárs költője. Az 1970-ben bekövetkezett halála után irodalmi viták támadtak a költő megítéléséről és irodalmi szerepvállalásáról.
Váci Mihály "ahhoz a nemzedékhez tartozik, melyet a negyvenes évek második felének nagy társadalmi lendülete indított útnak és emelet magasra... felnőtt korában is meg tudta őrizni magában az Adytól kívánt őszinte, érzékeny, tiszta gyermeket. lehetetlen fel nem figyelni szavára. lehetetlen észre nem venni, hogy ezekben ziháló lélegzetű, indázó, kígyózó versmondatokban egy eredeti, agy súlyú, a maga külön világát átadni képes költői egyéniség beszél... Kötelezte őt a fel nem adott hűség. Hiszen még a "kések közé" lökő szenvedés, a szegénység mélyeiből hozott tüdőbaj is megmentő volt nála: kísérte, elékeztette a múlt, a népi sors...
Csupa türelmetlenség, láz, nyugtalanság ez a költészet. Éreztetni tudja a kor feszültségét... a huszadik század tág lélegzetét... Az az ember nő eszményévé, kit messzetörő vágyak sokasága feszít, kit "gondjai fű-sűrűjéből2 szaggatva ragad "diadalmas harag a csillagokig."
Tíz év java terméséből állt össze Váci Mihály mostani, válogatott verseinek kötete. Ciklusai - természetesen új elrendezésben - az eddigi öt kötet időrendjét követik:
Ereszalja - 1955
Nincsen számodra helyi! - 1957
Bodza - 159
Mindenütt otthon - 1961
Szegények hatalma - 1964
A gyűjtemény néhány új, kötetben még kiadatlan, de mindenképp jellemző és reprezentatív költeménnyel vált teljesebbé.
a költő egyéb művei: Tvardovszkij Egyre messzebb című poémájának fordítása 1963-ban, valamint A zsezse-madár című kötetbe gyűjtött szépprózai írások (1964).
Leütési ár:
16.000 Ft
Licitek száma: 50