Pesten, 1830, Petrózai Trattner J. M. és Károlyi István Könyvnyomtató Intézetében, XX p. + [21]-270 p. + [2] p.
Első kiadás. Hitel. Írta: gróf Széchenyi István.
Angol nyelvű mottóval, szerzői bevezetéssel, tudnivalóval, előszóval, végszóval, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kiadás. A címfedél hátoldalán tollal beírt, korabeli ármegjelölés, az előzéklapon régi kereskedelmi bélyegzés, valamint a címlapon tollal áthúzott tulajdonosi névbeírás látható.
Korabeli egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, romantikus mintavilágú díszítéssel ellátott, enyhén kopott könyvgerinccel, néhol foltos belívekkel (233-270 p.), hiánytalan, átlagos állapotban.
A kötet szerzője, gróf Széchenyi István (Bécs, 1791. szeptember 21. – Döbling, 1860. április 8.) politikus, belső titkos tanácsos, császári és királyi kamarás, író, polihisztor, közgazdász, a Batthyány-kormány közlekedési minisztere. Kossuth Lajos egyik legnagyobb politikai ellenfele, aki így méltatta a szerzőt: "Polgári erényben nagy férfiak, minő például az, kit én, nem gyáva hízelgésből, hanem meggyőződésből, a’ magyarok legnagyobbikának szoktam nevezni.”. A reformkor egyik legnagyobb hatású személyisége, akinek eszméi és gyakorlati tevékenysége máig kimagasló. Ebben a nagy jelentőségű gazdasági elemzésében korát megelőző módon tekinti át a magyar mezőgazdaság és kereskedelem korabeli állapotát és kíméletlen őszinteséggel tárja fel problémák gyökereit. Egyúttal rávilágít a szerinte üdvös megoldást hozó teendőkre, amik hozzájárulhatnak a modern Magyarország megteremtéséhez.
A kötet első kiadását megemlíti Langer Mór: A magyar és külföldi bibliofilia története c. munkájában (Budapest, 1936, Jakab M. H. Könyvnyomda, 180.p), s a rendkívül ritka könyvek lajstromába sorolja, a 758. tételszám alatt.