Benkő Pál, kézdivásárhelyi: A vadászat (dedikált példány)
Gyakorlati szakkönyv
Kézdivásárhelyi Benkő Pál
Királyi Magyar Egyetemi Nyomda(Budapest)
Kiadói egészvászon kötés
, 467 oldal
25 cm x 18 cm
2021-02-28 20:00
Budapest, 1935, Királyi Magyar Egyetemi Nyomda kiadása és nyomása, [1] t. + 467 p. + [1] p., ill.
Szerző által dedikált példány. Első kiadás. A vadászat. Gyakorlati szakkönyv. Írta: Kézdivásárhelyi Benkő Pál kir. gazdasági tanácsos. A címlapon a szerző, Benkő Pál tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható. "Friedrich István vadásztársamnak vadászüdvözlettel: Budapest, 1938. III. 28. Benkő". A dedikáció címzettje, Dr. Bertóti István (korábban Friedreich István) elismert vadászati szakember, egykori országos vadászati főfelügyelő, majd országos fővadászmester, a magyar vadgazdálkodás kiemelkedő alakja. Számos könyvet írt, szerkesztett és lektorált. Szakértője volt az őz természetrajzának és vadászatának. Két könyvet is írt ebben a témában (Őzhívás, Bakot is lőttem). A címlapképen vitéz Nagybányai Horthy Miklós Magyarország kormányzójának fekete-fehér portréja (fotó: Kallos Oszkár, Bp.) látható. Szövegközti, fekete-fehér, feliratozott eredeti fotókkal, rajzokkal illusztrált, valamint szerzői ajánlással és előszóval, fekete-fehér, egész oldalas, illusztrált korabeli hirdetésekkel, szerzői zárószóval és részletes tartalomjegyzékkel kiegészített vadászkönyv. A könyvet a Királyi Magyar Egyetemi Nyomda nyomtatta Budapesten. Kiadói egészvászon kötésben lévő példány aranyozott feliratos, tematikus, alakos-ábrás illusztrációval ellátott, javított címfedéllel, feliratozatlan, könyvkötő által pótolt vászon könyvgerinccel, néhol foltos előzéklapokkal, címlappal és belívekkel, feliratozatlan, javított hátlappal, hiánytalan állapotban. "Az erdészek, vadászok számára ez egy szinte nélkülözhetetlen könyv, amelyben minden a vadászat gyakorlásának módjára, a vad óvására és nevelésére vonatkozó szükséges ismeretet megszerezhet. Hálára lehetünk kötelezve a szerzőnek, hogy ismereteinek és nagy tudásának gazdag gyűjteményét és magas erkölcsi felfogásról tanúskodó élettapasztalatai tanulságait, önzetlenül, magyar vadásztestvérei okulására összefoglalva, könyvalakban kiadta s minden igazvadásznak hozzáférhetővé tette." - többek között ezekkel a dícsérő szavakkal illette a szerzőt Dr. Teöke Béla kir. közjegyző (Magyar Vadászujság, 1937. június 15./37. évfolyam/17. szám).
Tény, valósán az, hogy a magyar a világ első sportembere. Ha a világversenyeket nézzük és látjuk, hogy ott legtöbb - minket érdeklő - számban az elsők között vagyunk, igen gyakran meg közelíthetetlen elsők, akkor vessünk számot még azzal is, hogy kis nemzet vagyunk, hozzá szegények, kik nem százmilliók közű választjuk versenyzőinket, nincs fedezetünk a hosszú, költséges begyakorlásra, tehát csakis a kiváló tehetségre számíthatunk.
A vadászat, az a legnemesebb férfias sport, melynek gyakorlására sok kedvező alkalmunk van s melyben világviszonylatba: is letagadhatatlanul elsők vagyunk. Nem akarom - hosszadalmas is lenne - felsorolni azoknak a neveit, kik galamblövő világ versenyeken, külföldi, trópikus vadászatokon szereztek sok dicsőséget a magyar vadászpuskának és tudománynak, csupán az említem meg, hogy utóbbi időben sok alakalmunk nyilt a nyugat nagy államok jobb vadászaival együtt áldozni Diana isten asszonynak s Európa legbüszkébb nemzetének fiai jelentették ki hogy tudomásuk volt a magyar vadász fölényéről, de azt, hogy ily nagy a különbség, nem gondolták. Pedig közepes lövők, vadászok voltak a vadászaton, nem mestereink.
Mi úgyszólván születünk vadásznak, egymástól tanuljuk el a vadászat tudományát, vadászirodalmunk is szegény. Bár vadász: lapjaink anyagi nehézségekkel küzdve is igen sok tanulságos cikket tárnak elénk, gyönyörű vadászkönyveink vannak, sajnálattal állapíthatjuk meg azt, hogy 36 év óta olyan könyv nem jelent meg, mely a hazai vadászismereteket összefoglalta volna. Jelentek meg kisebb munkák, melyek a vadászati ismeretek egyes részeit világították meg, de olyanra, mely a hazai vadfajok természetrajzi fontosabb adatait, vadóvást, vadászati módokat, vadászpuskákat s más - különösen kezdő vadásznak - nélkülözhetetlen ismereteket tárgyalt volna, hiába vártunk.
Több vadásztársam kérésére, nehezen vettem kezembe a tollat, hogy egy szerény, hézagpótló vadászkönyvet írjak; éreztem, hogy sok magyar vadász többet tud nálamnál, de még lustább író, mint én. így bízva örökölt vadászképességemben, egy emberi élet lefolyása alatt gyűjthető elméleti és gyakorlati ismereteimben, jó barátaim támogatásában és olvasóim jóindulatában, útnak indítom e kis munkát.
Leütési ár:
140.100 Ft
Licitek száma: 140