Témakörök



Lezárt aukciók


Szabó István: A szabadságharc fővárosa Debrecen

1849. január–május

Szerkesztő
Szabó István
Debrecen város-Tiszántúli Református Egyházkerület Könyvnyomda-vállalata (Debrecen) ,
Kiadói varrott papírkötés , 617 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar 
Méret: 25 cm x 18 cm
ISBN:
Aukció vége:
2021-09-26 20:00

Aukciós tétel adatai

Debrecen, 1948, Debrecen Város - Tiszántúli Református Egyházkerület Könyvnyomda Vállalata (Ref. Egyházkerület Könyvnyomdája, Debrecen), 617 p. + XXIV t.: ill.

Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata

Első kiadás. A szabadságharc fővárosa Debrecen. 1849. január-május. Debrecen város megbízásából Asztalos Sándor, Juhász Géza, Révész Imre, Szabó Kálmán közreműködésével szerkesztette: Szabó István.
Huszonnégy számozott képtáblán számos fekete-fehér, valamint egy színes illusztrációval gazdagított, számos táblázattal, lábjegyzetettel, a rövidítések jegyzékével, a képekhez tartozó számozott jegyzetekkel, valamint betűrendes tárgy-, név- és helymutatóvak ellátott tanulmánykötet.
Részben felvágatlan példány.
Az 1848-49. évi szabadságharc százéves fordulójára kiadja Debrecen város és a Tiszántúli Református Egyházkerület Könyvnyomda-vállalata. A Magyar tájékoztatásügyi Minisztérium 10.722-1948. sz. engedélyével megjelentetett kiadvány. A kötet címlapján régi tulajdonosi névbeírás látható.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példányenyhén foltos, feliratozással ellátott címfedéllel és könyvgerinccel, foltos, a nyomda feltüntetésével ellátott hátlappal, körbevágatlan belívekkel, hiánytalan állapotban.
A kötet szerkesztője, Szabó István (Debrecen, 1898. július 2. – Budapest, 1969. február 19.) magyar történész, levéltáros, egyetemi tanár. tagja. Iskoláit szülővárosában végezte, később levéltárkezelői, majd levéltári fogalmazói szakvizsgát tett. Államtudományi ésd jogtudományi doktorátust szerzett a szegedi egyetemen. A debreceni állampénztár ideiglenes díjnoka, majd a Debreceni Levéltár ideiglenes szakdíjnoka, a "Debrecen" c. lap szerződéses újságírója, a "Debreceni Újság" segédszerkesztője, a Debreceni Egyetem Történeti Intézetének tanársegédje, a Magyar Országos Levéltár munkatársa, a budapesti egyetem magántanár. A "Levéltári Közlemények" és a az "Agrártörténeti Tanulmányok" szerkesztője. A magyar agrár-, parasztság- és településtörténet jelentős kutatója. Kutatásaiban elsősorban a középkor és a kora újkor időszakát vizsgálta. Agrártörténeti munkássága iskolateremtő. Fő kutatási területe a magyar agrártörténet, a településtörténet, a parasztság története, illetve a történeti demográfia. 'A szabadságharc fővárosa Debrecen" c. nagy tanulmánykötet szerkesztője. Ez a tanulmánykötet témáját és módszerét tekintve is úttörő munkának számított. Adatgazdag, egymásra épülő, rendkívül jól megszerkesztett munka a téma fontos forrásmunkájának számít.

Előszó

Száz esztendő pergett le az idő homokóráján, amióta a magyar nép 1848-ban a szabadság zászlója alá állott s fegyvert fogott annak védelmére. Forradalmát és szabadságharcát nem hatalmas urak, nem... Tovább

Előszó

Száz esztendő pergett le az idő homokóráján, amióta a magyar nép 1848-ban a szabadság zászlója alá állott s fegyvert fogott annak védelmére. Forradalmát és szabadságharcát nem hatalmas urak, nem papi fejedelmek, hanem a monoki kurtanemes, az alföldi mészáros-korcsmásros fia és egy jobbágy-ivadék - Kossuth Lajos, Petőfi Sándor és Táncsics Mihály - mozgatták. A száz évvel ezelőtt lezajlott nagy magyar forradalom és szabadságküzdelem - jóllehet vereséggel végződött - a magyarság történetének legragyogóbb napjai közé tartozik. A magyar nép 1848-1849. évi szabadságmozgalmával az európai népek első vonalába kerül s küzdelmének volt olyan szakasza, amikor Európa szabadságot váró népei mindenfelől Magyarország felé tekintettek. A népek nagy tavaszán fellobogott szabadságmozgalmakat másfelé akkor már elnyomták, de a magyar nép még magasan lobogtatta a zászlót egymagában. A magyar forradalom és szabadságharc debreceni korszaka volt ez. Vissza

Tartalom

Előszó. Írta: Szabó Kálmán polgármester 5
Balogh István: A város és népe 7
Módy György: A menekültek 59
Szabó István: A küzdelem szervezése 101
Csobán Endre: A kövélemény problémái 205
Juhász Géza: Az írók szerepe 261
Borossy András: Az országgyűlés 329
Varga Zoltán: A trónfosztás 385
Kónya József: Kossuth és Debrecen 475
Hankiss János: A regény tükrében 505
A rövidítések jegyzéke 556
Jegyzetek a képekről 557
Tárgy-, név- és helymutató 563
Vissza
Tétel sorszám:
391

Kikiáltási ár:
8.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Hátralévő idő:
Amennyiben az utolsó 5 percben licit érkezik, a lejárati időpont további 5 perccel módosul.


Leütési ár:
- Ft Licitek száma: 0



Ft
Minden aukción megnyert tétel után 15% árverési jutalékot számolunk fel, amely jutalékot a megnyert árverést követően a vételár alapján azon felül kell megfizetni!