Pest, 1846-1847, Magyar Mihálynál /Ivanics-Örökösök Könyvkereskedésben/ (Beimel József Nyomdája, Pesten), XII p. + 1-477 p. + [16] p.; VIII p. + [2] p. + 1-478 p. + [36] p.
Első kiadás. Magyar Népköltési Gyűjtemény (számjelzés nélkül).
Népdalok és mondák I-II. A Kisfaludy-Társaság megbízásából szerkeszti és kiadja Erdélyi János.
Szerzői előszóval, csillagozott lábjegyzetekkel, számjelzéses jegyzetekkel, a publikált népköltési művek számjelzéses közlőlistájával, részletes, betűrendes tartalommutatóval, a sajtóhibák jegyzékével kiegészített kiadás. Nyomtatta Beimel József Nyomdája Pesten.
Az I. kötet feliratos előlapja hiányzik, a második kötet előlapja utólag fénymásolattal pótolt.
Mindkét kötet előzéklapján szárazbélyegzős tul. bélyegzéssel, a címlapokon számjelzéses tul. bélyegzéssel. A kötet Forster Gyula Könyvtárából való.
Korabeli félvászon kötés feliratozatlan, márványmintás fed- és hátlappal, aranyozott feliratos, mintázott könyvgerinccel, tiszta előzéklapokkal és belívekkel, mintázott lapélekkel, átlagos állapotban.
A kötet szerkesztője: Erdélyi János (Nagykapos, 1814. április 1. – Sárospatak, 1868. január 23.) ügyvéd, költő, kritikus, esztéta, népköltési gyűjtő, szerkesztő, tanár, MTA tag, a Kisfaludy Társaság titkára, a "Regélő" társszerkesztője. 1844–1845-ben Máriássy Bélával egy nagy európai utazást tett, amiről érdekes, információ-gazdag úti-leveleket küldött a "Pesti Divatlap" számára Párizsból és Franciaország déli részéből. Időközben egyre jobban megerősödött benne a szándék a magyar népköltészet dokumentatív összegyűjtésére és tanulmányozására. Ezt a szándékát nem csak a Kisfaludy Társaságnál elhangzott székfoglalójában, hanem egy külön indítványban is jelezte. Megindította azt a mozgalmat a népköltészeti örökség összegyűjtésére és feldolgozására. Minderre a Kisfaludy Társaság őt bízta meg, ezt a feladatát maradéktalanul teljesítette is. Mindennek a fontos és heroikus munkának a konkrét és hasznos gyümölcse lett a "Népdalok és Mondák I-III." c. forrásértékű munkája is. A kötet Pusztakéri báró Forster Gyula (Esztergom, 1846. december 21. – Budapest, 1932. július 18.) jogi és művészeti szakíró, MTA tag, a Műemlékek Országos Bizottságának elnöke könyvtárából való.
E mű harmadik kötetét eltérő kötéstáblával külön tételként indítjuk a jelenlegi árverésünkön!