Első kiadás. Gömbös Gyula élete és politikája. Írta: Dr. Révay József.
A címlapképen Gömbös Gyula fekete-fehér, egész oldalas fotójával, Herczeg Ferenc előszavával, betűrendes irodalomjegyzékkel, valamint részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet a Franklin Társulat Könyvnyomdája nyomtatta.
Kiadói enyhén kopott, egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, a jákfai Gömbös-család dombornyomott családi címerével, mint középdísszel illusztrált címfedéllel, aranyozott feliratos könyvgerinccel, szürke, kiadói előzéklapokkal, hiánytalan, megkímélt, jó állapotban.
A kötet főszereplője, Vitéz jákfai Gömbös Gyula (Murga, 1886. december 26. – München, 1936. október 6.), császári és királyi (k. u. k.) vezérkari tiszt, magyar királyi szolgálaton kívüli gyalogsági tábornok, politikus, országgyűlési képviselő, titkos tanácsos, honvédelmi miniszter, a Magyar Királyság miniszterelnöke 1932-től haláláig. Elemi iskolát Murgán, a középiskolát a soproni Evangélikus Líceumban végezte. A pécsi Honvéd Hadapród Iskola növendéke. Zászlós, majd főhadnagyként a bécsi Theresianum Katonai Akadémia hadiiskola vezérkari tisztképzésén vesz részt. Vezérkari százados, a harmadik Wekerle-kormány hadügyminisztériumi tisztviselője, Zágrábi katonai attasé. 1918 végén sem akarta feladni a háborút a magyar hadsereg újjászervezésével, a tartalékosok és a „fölöslegessé vált” haderő mozgósítását követelte. A MOVE megalapítója, 1919-ben Bécsbe emigrál, ahol a Magyar Tanácsköztársaság kikiáltása után csatlakozott a Bethlen István vezette ellenforradalmi Anti Bolsevista Comitéhez. Az időközben a szegedi ellenkormány által bécsi megbízottnak kinevezett Gömbös a kormánytól függetlenedő fővezért támogatta. Megalakítja a Magyar Nemzeti Függetlenségi (Fajvédő) Pártot, mely ezután a kormánypárt jobboldali ellenzékeként volt jelen a Nemzetgyűlésben. 1928-1929 között honvédelmi államtitkár, majd 1932-től honvédelmi miniszter volt. Kormányra lépését követően kidolgozta kormányprogramját, a 95 pontos Nemzeti Munkatervet, amit publikál is. A részben Mussolini ihlette program nagyrészt nem valósult meg, azonban kezdeti támogatást biztosított Gömbös számára a széles néptömegek körében. Mussolini kérésére 1934-ben bemutatott egy határtervezetet, amely azonban az etnikai revíziós elképzeléseken túli területi igényeket is tartalmazott. Miután Gömbös helyzete konszolidálódott, hozzálátott a kezdettől fogva tervezett szerkezetváltás megvalósításához. Az addigi konzervatív-liberális bethleni szisztémához képest irányvonalát az erős jobbranyitás, a modernizáció és az autokratizmus jellemezte. Egy új, diktatórikus, keresztény-nemzeti tekintélyuralmi állam létrehozására törekedett. Az általa véghez vitt intézkedések nagy hatással lettek a későbbi történelmi eseményekre, így a magyar–német viszony alakulására és a magyar szerepvállalásra is a második világháborúban.
A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított „Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-II.” címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.
Karácsonyi mese nagy gyermekek számára: «Hogyan lett a falusi tanító fiából Magyarország miniszterelnöke?»
A nagyokat és kicsinyeket csak egy mese érdekli igazán: Mese az Emberről. Csillagok járása, Atlantisz alámerülése a hullámsírban, vulkánok lázadása, ég és föld minden szivárványos és éjsötét csodája: csak háttere az emberi sorsnak. Miért olyan fontos az ember? Mert ő «az örökkévalóságnak az idő börtönébe zárt jelképe».
Mi valamennyien a mesebeli szegény favágó fiai vagyunk, akik nekivágunk az élet sötét erdejének, hogy megkeressük Tündérországot. Tündérországba az jut el, az odatalál az életben, ahová a lelke hajtja. Közülünk azonban csak a legkisebbik testvérnek sikerül ez. A legtöbben letörnek az úton, vagy elkallódnak az erdőben.
A pedagógia szeretne ebből erkölcsi tanulságot levonni. «Koronát az nyer, aki szorgalmas és engedelmes». Az élet morálja persze nem olyan átlátszó, mint az iskoláé. Példának okáért: az a kisfiú, akiről szó lesz könyvünk első fejezeteiben, nem volt nagyon szorgalmas, engedelmesnek pedig legkevésbbé sem nevezhető. Ki fog sülni, hogy csak azt tanulta meg, amihez kedve volt, és csak annak engedelmeskedett, akit szeretett. A kényszer ellen ököllel és lábbal védekezett. Mi tehát sikerének erkölcsi tanulsága?
Megmondja a könyv szerzője.