Széchenyi István, Gr.: Politikai programm töredékek
Gr. Széchenyi István
(Pest) ,
, Későbbi félbőr kötés
, 172 oldal
24 cm x 15 cm
963-581-157-8
Pesten, [1847], Trattner-Károly betűivel, [4] p. + 168 p.
Első kiadás. Politikai Programm Töredékek. 1847. Írta: Gr. Széchenyi István. Szerzői előszóval ellátott politikai munka. Nyomatott Trattner-Károly betűivel Pesten. Későbbi félvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, mintás címfedéllel és hátlappal, aranyozott feliratos, négybordás könyvgerinccel, új előzéklapokkal, néhol enyhén foltos belívekkel, az egyik oldalon ceruzás aláhúzással (67. o.), hiánytalan állapotban. Mikor 1847-ben a közelgő országgyűlésre szervezkedtek a magyar politikai pártok és siettek kiadni a maguk politikai programját "legnagyobb magyar" Széchenyi István is megírta és közzé tette a maga politikai programját "Politikai Programm.Töredékek". címmel, ez lett a szerző utolsó magyar nyelven írt munkája. A kötet szerzője, gróf Széchenyi István (Bécs, 1791. szeptember 21. – Döbling, 1860. április 8.) politikus, belső titkos tanácsos, császári és királyi kamarás, író, polihisztor, közgazdász, a Batthyány-kormány közlekedési minisztere, Kossuth Lajos egyik legnagyobb politikai ellenfele, aki így méltatta a szerzőt: "Polgári erényben nagy férfiak, minő például az, kit én, nem gyáva hízelgésből, hanem meggyőződésből, a’ magyarok legnagyobbikának szoktam nevezni.”. A reformkor egyik legnagyobb hatású személyisége, akinek eszméi és gyakorlati tevékenysége nagyban hozzájárultak a modern Magyarország megteremtéséhez.
Mult tavaszkor azt rebesgeték: az ellenzék programmot fogna irni; s később, hogy a conservativ párt is illyest szándoklana. - Nehéz feladat, gondolám magamban, illyest eszközleni csak egy párt számára is, és annál nehezebb az egészre nézve; mert nálunk még az egy soron állók közt is annyi az árnyéklat, miszerint még ez esetben is bajos sőt lehetetlen ugy definiálni a politikai ösvényt, mihezképest az, mi egynek tetszik, másban kellemetlen érzést ne gerjeszszen, é s viszont.
Ennek daczára azonban, miután én legalább azt hittem, hogy nem fogna sem az ellenzéki sem a conservativ programm elmaradni, valamint ez utolsó nem régiben meg is jelent, én is érzék magamban vágyat, ha nem is éppen kimerítő programmot irni, legalább némi töredéket vetni papirosra, mik tán még más oldalrul is nyujthatnának honi ügyeinkre s pedig annál inkább némi kis világot, minthogy én jelenleg sem ellenzéki nem vagyok, sem conservativnek egyáltalán nem tarthatom magamat, ha nem akarok politikai nézeteimhez körülbelül olly kevessé illő köntöst par force vonatni magamra, mint, teszem, tán egy kissé még is igen messze menne travestirozásban az, ki például asszony létére nadrágban, vagy férfiu létére szokányban jelennék meg.
Leütési ár:
100.000 Ft