Kölcsey Ferencz: Kölcsey Ferencz' minden munkái I-VI.

Versek/Elbeszélések és vegyes beszédek/Aesthetikai és kritikai dolgozatok/Philosophiai, nyelvészeti és vegyes dolgozatok/Vegyes dolgozatok/Országgyülési és megyei beszédek

Kölcsey Ferencz
B. Eötvös József
Szalay László
Szemere Pál
Heckenast Gusztáv (Pest) ,
Korabeli félbőr kötés , 1.339 oldal
Sorozatcím: Kölcsey Ferencz' minden munkái
Méret: 21 cm x 13 cm

Pest, 1840, 1842, 1844, 1848, Heckenast Gusztáv kiadása (Landerer és Heckenast, Bp.), 1339 p. + [19] p. + [1] t.: ill. (összevont oldalszám)

Első kiadás. Kölcsey Ferencz' Minden Munkái I-VI. (hat kötet három egységes könyvben) Szerkesztik: B. Eötvös József, Szalay László és Szemere Pál.

1. könyv – I-II. kötet::
I. kötet. Versek. Pest, 1840, 266 p. + [7] p. + [1] t.: ill.
Címlapképen a szerző fekete-fehér, hártyapapírral védett protréjával (Festé Einsle. Rajz. Ender. Metsz. Schwerdgeburth).
II. kötet Elbeszélések és vegyes beszédek. Pest, 1840, 258 p. + [1] p.
Az előlapon tollal beírt, régi tulajdonosi bejegyzés látható.

2. könyv – III-IV. kötet:
III. kötet Aesthetikai és kritikai dolgozatok. Pest, 1842, 254 p. + [3] p.
IV. kötet Philosophiai, nyelvészeti és vegyes dolgozatok. Pest, 1842, 225 p. + [3] p.

3. könyv – V-VI. kötet:
V. kötet Vegyes dolgozatok. Pest, 1844, 212 p. + [4] p.
VI. kötet Országgyülési és megyei beszédek. Pest, 1848, 124 p. ("Szabad sajtó utján.")

Részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötetek. Nyomtatta Landerer és Heckenast, Budapesten. A második és a harmadik könyv címfedelének belső oldalán szám- és jelzet nélküli, fekete-fehér, névvel ellátott, címerképpel illusztrált Ex-Libris címke látható.
Korabeli félbőr kötésben lévő példányok, feliratozatlan, márványmintás, kissé kopott, a harmadik könyv esetében kissé foltos címfedéllel, aranyozott feliratos, aranyozott díszítéssel ellátott, álbordás, kissé sérült könyvgerinccel, feliratozatlan, márványmintás, kissé kopott hátlappal, színes, mintázott előzéklapokkal és lapélekkel, enyhén foltos belívekkel, az eredeti, színes, feliratos, könyvdísszel illusztrált borítófedelek megtartásával, hiánytalan állapotban.
A kötetek szerzője Kölcsey Ferenc (Sződemeter, 1790. augusztus 8. – Szatmárcseke, 1838. augusztus 24.) magyar költő, politikus, nyelvújító, MTA tag, a magyar nemzeti himnusz költője. A Debreceni Református Kollégiumban tanult. Tanulmányai mellett Kazinczy buzdítására kivonatokat és irodalmi esszéket írt. Tanulmányait befejezve Pesten törvénygyakorlatra járt, de ügyvédi vizsgát soha nem tett. Horvát Istvánnal, Vitkovics Mihállyal, Szemere Pállal Pesten kötött szoros barátságot. Álmosdi kis birtokára költözve tanulmányainak élt. Később Csekére (Szatmár megye) költözött. Nagy figyelmet keltett a "Mondolatra való Felelet", melyet Szemere Pállal együtt dolgozott ki. Kölcsey ezzel állást foglalt a nyelvújítás mellett és előmozdította annak sikerét. Kazinczyval együtt a régi Magyarország ellen küzdött; sorba vette a legnevezetesebb költőket, Csokonait, Kis Jánost és Berzsenyi Dánielt. Véleményét akkor hallatlan szigorúsággal mondta ki, ezért fel is zúdította maga ellen a közvéleményt és az írókat. Ekkor vette fel a kapcsolatot Kisfaludy Károllyal és az "Auróra-Kör"-rel is. 1823. január 22-én tisztázta le Hymnus, a’ Magyar nép zivataros századaiból c. nagy költeményét, amely Erkel Ferenc zenéjével Magyarország nemzeti himnusza lett. Pesten tartózkodása alatt Szemere Pállal megindította az "Élet és Literatura' c. folyóiratot. Később megyei főjegyzővé és országgyűlési követté választották. Mint politikus, a reformok híve volt; küzdött Erdély és a Partium visszacsatolásáért, az alkotmánynak a nép felszabadításával korszerű átalakításáért és a magyar nyelv jogaiért.

Részlet a könyvből: Búcsú B...től. Mégysz édesem, ah de elfeledni Nem fogsz te, nem fogsz engemet, Szent láncz köt engemet te hozzád, Szent láncz köt hozzám tégedet. Tovább

Részlet a könyvből: Búcsú B...től. Mégysz édesem, ah de elfeledni Nem fogsz te, nem fogsz engemet, Szent láncz köt engemet te hozzád, Szent láncz köt hozzám tégedet. Vissza

I. kötet
Búcsú B.. től 1-
Egy született leánykának 2-4
Végnyugalom 4-5
Kívánság 5-6
A költő 6-7
A sonetto 7-
Phantasia 8-9
Kedves' sirja 9
Szemerémhez . 10-14
Az acatia 14-
Genius száll 15-15
Sappho után 16-17
Minden órán 17-19
Veszteség 19-
Ajánlás 20-
Sappho után 20-
Demokritos' sírján. Görögből 21-
Óhajtás 21-
Hiacynthus 22-
Tiszták miként 22-24
Átok 24-
Panasz 24-
Sappho után 25-
Egy ifjú' sírján 26-
Rádaynak sírján 26-
Egykor homályos 27-
Jegyváltó 28-
Ábránd . .29-30
Szemere Pálhoz 30-31
Ideál 31-33
Édes kín 33-
Klopstock után 34-35
Élet 36-37
Laurához . .37-38
Vilma' emlékkönyvébe 38-39
Rácz nyelvből 39-40
Küzdés 40-42
Róza . 42-44
A szenvedő 45-
Az ivó 46-
Rákos' nymphájához 47-48
Tudatlanság 48-45
Borkirály 49-
Elfojtódás 50-
Szerelem. Töredék. 50-52
A' lyány' dala 53-54
Hol a' virány .. 54-
Lyány ült 55-56
Rény 56-58
A' reményhez 58-59
Fejdelmünk haj . 59-60
Képzelethez. Töredék. 61-62
Szép Lenka 62-64
Rákos 64-65
Bú kél velem 66-67
Dobozi 67-72
Talányok. 73-76
Bordal 77-78
Csolnakon 79-80
Édeskedő 89-81
Ki búban ül 81-82
Hymnus a' magyar nép' zivataros századaiból 84-85
Remete 85-88
Vanitatum vanitas 88-91
Panasz 91-92
Vérmenyegző . 92-99
Zápor . 99 - 100
Zsarnok . . 100 - 101
Lotti . . . 101
Tanács . 102 -
Igazság . 102 - 104
Remény, Emlékezet . 105 - 106
A' nyugtalan . 106 -
Endymion . 107 - 110
Berkemhez . 110 -
Vigasztalás . 111 - 112
Esti dal . . . 112 - 113
Emlék . 114 -
Áldozat . 115 - 116
Jennyhez . . . 116 -
Echo . 117 -
Drégel : 117 -
Szerelemhez . 118 -
Alkonyi dal . 119 -
Rév előtt . 120 -
Hozzá . 121 - 122
Derű . . 122 -
Balassa . 122 - 123
Hervadsz . . 123 - 124
Költő . 124 - 125
Vándor remény . 124 - 126
Ültem én . 126 -
Hév naptol .. .. . . 127 -
Vágy . . 128 - 129
Pipadal . 129 - 131
Vándor . 131 - 132
Honvágy és szerelem . 132 - 133
Zrínyi' dala . 133 - 135
Könycsepp . . 135 - 136
Búsan csörög . . 136 - 137
Huszt . . 137 -
Mária Theresia . 138 -
Távozás 138 -
Munkács 139-
Vész 139-140
Alkalomra 140-
Kazinczy 141-
Tisztújítás 141-142
Átok 142-143
Intés .144-
Emléklapra 145-
Versemlékek 145-146
Hős 146-147
Éji temetés 147-148
Palocsay után 1. Virágbeszéd. 2. Harczdij.
3. Az ifjú . 148-153
Paulina' emlékkönyvébe 154-
Zrínyi' második éneke 155-156
IFJABBKORI VERSEK 'S TÖREDÉKEK
A' pávatollhoz 158-160
Az arcas 160-161
A' képzelethez 162-163
A' nyúgalomhoz 164-165
A' szerető 166-
Választás 167-168
Felelet Kazinczy' első sonettjére 168-169
A' dalos 269
Kazinczyhoz 170-172
TÖREDÉKEK.
I. A' Holdhoz 172-
II. 173-
III. 174-
IV. 174-
V. 175-
VI. 175-
VII. A' földhez . . . . . . . 175 - 176
VIII. 177 -
IX. 177-178
X. Az ostrom Kőszegnél 178 -
XI. Idegen 178-179
XII. Régi várban 179 -
XIII. . 180 -
XIV 180-181
XV. 281 - 182
XVI. 182 -
XVII. 183 -
XVII. 183 - 184
XIX. . . 184 -
XX. . . . . . . . . 185 -
Szondi. Töredék 185 - 186
Kölcsey. Töredék. . . . . . . 186 -
Homér' Iliása. Töredékek 189 - 230
Vitézi énekek, mellyek a' karvas mellett énekeltetnek. 2. ének 230 - 236
Perényiek. Szomorújáték' töredéke . . . 239
II. kötet
Elbeszélések.
A' Vadászlak 1-35
A' karpati kincstár 36-94
A' ferrói szent fa. Töredék 95-110
Vegyes beszédek.
P. J. számára 111-123
Gyermekgyilkos R. d. M' ügyében 124-136
Mohács 137-150
Játékszín 151-163
Vilma 164-169
Kazinczy 170-179
I-ső Ferencz 180-187
Parainesis Kölcsey Kálmánhoz 188-132
Czelesztina 233-248
Emlékbeszéd Berzsenyi felett 249-258
III. kötet
Nemzeti hagyományok 1-36
Költés és képző müvészség 37-45
Komikumról 46-83
Szónoklat 84-91
Kritika 92-117
Jegyzetek a' kritikáról és poezisről 118-128
Ízlés 129-135
Csokonay 136-148
Kis János 149-154
Berzsenyi 155-163
Vályi Nagy Ferencz Iliásáról 164-172
Körner Zrínijéről 173-228
Előbeszéd 229-244
Huba ossiáni költeményről 245-247
Jegyzetek a' Kazinczy által fordított pindarusi odára 248-254
IV. kötet
Görög philosophia 1-39
Töredékek 40-88
Levelek a' mesmerismmusról 89-109
Az állati magnetismus' nyomairól a' régiségben 110-125
Iskola és világ 126-128
Nyelvtudományi dolgozatok.
Jenisch' pályairata 131-157
A' szókurtitásról 158-166
A' szószármaztatásról 167-178
Vegyesek.
Historiai vázolatok a' két magyar haza' egyesülése, 's Magyarországnak a' részekhez való joga felett 181-215
A' magyar-óvári gazdasági intézet' rövid ismertetése 216-225
V. kötet
Engel' aesteheticai töredékei 1-54
Felelet a' Modnoaltra néhai Bohógyi Gedeon úrnak 55-116
Levelek Döbrentei Gáborhoz 117-138
Szemere Pál' sonetteiről 139-1449
Uj szók 150-156
Történetnyomozás 157-167
Magyar 168-169
Önpanaszok 170-173
Palihoz 174-178
Kritika és Antikritika 179-186
Művészi Vetélkedés 187-189
Könyvkivonatok 190-212
VI. kötet
Országgyülési és megyei beszédek 1-124 Vissza
267

Kikiáltási ár:
20.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 100 Ft)

Leütési ár:
170.000 Ft Licitek száma: 125