Ady Endre: Versek – Első kiadás – Debreczen, 1899, Hoffmann és Kronovitz. (Az egyik legritkább Ady kötet.)

Ady Endre
(Debreczen) , , Kiadói varrott papírkötés , 68 oldal
Méret: 23 cm x 15 cm
2022-12-18 20:00

Debreczen, 1899, k. n. (Hoffmann és Kronovitz könyvnyomdája), VII p. + 68 p.

Első kiadás. Versek. Írta: Ady Endre.
Ábrányi Emil költő előszavával és tartalomjegyzékkel. Nyomtatta Hoffmann és Kronovitz könyvnyomdája Debrecenben.
Kiadói varrott papírkötésben lévő példány a könyvtesttől teljesen elvált, sérült, hiányos címfedéllel és hátlappal, hiányzó könyvgerinccel, tiszta belívekkel, fellelt állapotban.
A kötet szerzője Ady Endre (Érmindszent, 1877. november 22. – Budapest, 1919. január 27.) a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője, a modern kori magyar politikai újságírás meghatározó szerzője, a Nyugat alapító nemzedékének tagja. A Debrecenben napvilágot látott Versek a költő első megjelent, egyben egyik legritkább kötete. A fiatal lírikus debütálásról a következőket írták az Uj Idők hasábjain:
"Az Alföldről néha feljön egy kötet, amely mutatja, hogy a búzakalászok között még mindig terem költészet is. [...] Így jött fel Debrecenből a héten egy fiatal ismeretlen poéta kötete. Őt Ady Endrének hívják, a kötetét pedig Verseknek. Az ügyetlen! Még valami hangzatos, cifra nevet sem tudott adni összegyűjtött költeményeinek, a kötet formája pedig olyan, akár egy iskolai könyvé. De ami a tartalmát illeti, kedves olvasó, arról beszéljünk valamivel több tisztelettel. Nem akarom ugyan mondani, hogy Ady Endre kész poéta, azt sem, hogy a hírével megtelik majd a világ, de van mély érzése, erős magyarsága s amit elmond, abban találsz eredetiséget is." (Uj Idők, 5. évf., 36. sz., 1899. szeptember 3., 214.)

Kedves barátom! Ha valaki sokat szenvedett, ha keserü csalódásokon ment át, ha olyan balsors érte, a mi egész életre nyomot hagy: rendesen igyekszik eltitkolni keservét emberi szemek elől,... Tovább

Kedves barátom! Ha valaki sokat szenvedett, ha keserü csalódásokon ment át, ha olyan balsors érte, a mi egész életre nyomot hagy: rendesen igyekszik eltitkolni keservét emberi szemek elől, igyekszik homályban tartani a kapott sebeket, hogy senki se lássa. A költő nem cselekedhetik ugy, mint a közönséges ember. A költő kénytelen leírni azt, a mit érez, legyen érzése gyönyör vagy fájdalom, büszkeség vagy szégyen, lelkesedés vagy háborgó harag. Belső szükség kényszeriti rá. Éppen azért költő, mert igy van alkotva. A nagy csapásokat egy ideig állhatja hangtalanul, megdöbbentő némasággal, mint az olyan vándor, a ki mellettem leütött a villám. De a némaság nem tart sokáig; a magával vivott benső tusa kifelé tör és a költő száján megfakad a ver. Nem tehet zárat a szivére. Érzéseit nem nyomhatja vissza semmi. Próbált elgátolni a megáradt folyót: ha sikerült, a költő érzelmeit is elfojthatod. Próbáld betömni a vulkán kráterét, hogy tüzes haragját égre ne dobálhassa.: ha sikerült, a költő érzelmeit is betömheted. Vissza

Előszó Ábrányi Emiltől V
1. Sirasson meg 1
2. E néhány dalban 2
3. A Rákóczi vén harangja 3
4. Divina comoedia 4
5. Karácsony 5
6. Nem élek én tovább 7
7. Válaszuton 9
8. Sorsunk 10
9. Ősz felé 11
10. Szinházban 11
11. Van olyan percz 12
12. Érted 12
13. Én szép világom 13
14. Egy csókodért 13
15. Válasz 14
16. Temetetlenül 15
17. Eltagadom 16
18. Láttalak 16
19. Egy szép leányhoz 17
20. Milyen az ősz? 18
21. Dal a rózsáról 19
22. Matumur 20
23. Epilógok 22
24. Hajh gyerekek! 23
25. Hervadáskor 24
26. Bucsu 25
27. Egyedül 26
28. Mi köt ide? 27
29. Itthon 28
30. Fuimus 29
31. A multak álmán 30
32. Jégpályán 31
33. Ismeretlen átok 32
34. Mesét mondok 33
35. Örök vágy 35
36. Sz élrz 36
37. Válasz 37
38. Hamvazó szerdán 38
39. Kossuth halálának évfordulóján 39
40. Üdvözlet 41
41. Álmok után 42
42. Kávéházban 43
43. Vallomás 45
44. Őszi éjszakán 46
45. Októberben 47
46. Ha szeretlek 48
47. Nem 49
48. Rád emlékeztem 49
49. A nagy szerelemből 50
50. Jázmin nyitott 51
51. A multért 52
52. Álmodom 53
53. Azuba 55
54. Félhomályban 58
55. Sok sikert érjen! 60
56. Finita 61
67. Haza 62
58. Elválunk 63
59. A mühelyben 64
60. Egy koporsó felett 66
61. Jobb nem vagyok 66 Vissza
013

Kikiáltási ár:
24.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
129.500 Ft Licitek száma: 0