Ady Endre: Versek – Első kiadás – Debreczen, 1899, Hoffmann és Kronovitz. (Az egyik legritkább Ady kötet.)
Ady Endre
(Debreczen) ,
, Kiadói varrott papírkötés
, 68 oldal
23 cm x 15 cm
2022-12-18 20:00
Debreczen, 1899, k. n. (Hoffmann és Kronovitz könyvnyomdája), VII p. + 68 p.
Első kiadás. Versek. Írta: Ady Endre. Ábrányi Emil költő előszavával és tartalomjegyzékkel. Nyomtatta Hoffmann és Kronovitz könyvnyomdája Debrecenben. Kiadói varrott papírkötésben lévő példány a könyvtesttől teljesen elvált, sérült, hiányos címfedéllel és hátlappal, hiányzó könyvgerinccel, tiszta belívekkel, fellelt állapotban. A kötet szerzője Ady Endre (Érmindszent, 1877. november 22. – Budapest, 1919. január 27.) a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője, a modern kori magyar politikai újságírás meghatározó szerzője, a Nyugat alapító nemzedékének tagja. A Debrecenben napvilágot látott Versek a költő első megjelent, egyben egyik legritkább kötete. A fiatal lírikus debütálásról a következőket írták az Uj Idők hasábjain: "Az Alföldről néha feljön egy kötet, amely mutatja, hogy a búzakalászok között még mindig terem költészet is. [...] Így jött fel Debrecenből a héten egy fiatal ismeretlen poéta kötete. Őt Ady Endrének hívják, a kötetét pedig Verseknek. Az ügyetlen! Még valami hangzatos, cifra nevet sem tudott adni összegyűjtött költeményeinek, a kötet formája pedig olyan, akár egy iskolai könyvé. De ami a tartalmát illeti, kedves olvasó, arról beszéljünk valamivel több tisztelettel. Nem akarom ugyan mondani, hogy Ady Endre kész poéta, azt sem, hogy a hírével megtelik majd a világ, de van mély érzése, erős magyarsága s amit elmond, abban találsz eredetiséget is." (Uj Idők, 5. évf., 36. sz., 1899. szeptember 3., 214.)
Kedves barátom!
Kedves barátom!
Ha valaki sokat szenvedett, ha keserü csalódásokon ment át, ha olyan balsors érte, a mi egész életre nyomot hagy: rendesen igyekszik eltitkolni keservét emberi szemek elől, igyekszik homályban tartani a kapott sebeket, hogy senki se lássa.
A költő nem cselekedhetik ugy, mint a közönséges ember. A költő kénytelen leírni azt, a mit érez, legyen érzése gyönyör vagy fájdalom, büszkeség vagy szégyen, lelkesedés vagy háborgó harag. Belső szükség kényszeriti rá. Éppen azért költő, mert igy van alkotva. A nagy csapásokat egy ideig állhatja hangtalanul, megdöbbentő némasággal, mint az olyan vándor, a ki mellettem leütött a villám. De a némaság nem tart sokáig; a magával vivott benső tusa kifelé tör és a költő száján megfakad a ver. Nem tehet zárat a szivére. Érzéseit nem nyomhatja vissza semmi. Próbált elgátolni a megáradt folyót: ha sikerült, a költő érzelmeit is elfojthatod. Próbáld betömni a vulkán kráterét, hogy tüzes haragját égre ne dobálhassa.: ha sikerült, a költő érzelmeit is betömheted.
Leütési ár:
129.500 Ft