Ratkóczi Tibor: Abesszinia új arca (Tiltólistás kötet)
Ratkóczi Tibor
Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság
Kiadói egészvászon kötés
, 272 oldal
19 cm x 13 cm
2023-09-24 20:46
Budapesti, é. n., Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság, 272 p. + [8] t.: ill.
Első kiadás. Abesszinia új arca. Írta: Ratkóczi Tibor.
8 képtáblán fekete-fehér fotókkal és térképvázlatokkal illusztrált kötet.
Kiadói egészvászon kötésben lévő példány feliratos címfedéllel és könyvgerinccel, tiszta belívekkel, hiánytalan állapotban, színes, feliratos, illusztrált, fülszöveges, sérült, belülről megerősített kiadói borítófedélben.
Az 1935-36-os olasz-etióp háború nyomán olasz gyarmattá váló Etiópiát [korabeli nevén: Abesszínia] bemutató kötetről a következőket írták az Uj Magyarság c. lapban:
"Új világ születésének vált élő tanújává Ratkóczi Tibor, amikor a meghódított és még nem is teljesen pacifikált Abesszíniában több mint egy esztendeig tanulmányozta az olasz kolonizációs szervezet gigantikus munkáját. Abesszínia új arca valóban szemei előtt bontakozott ki s közvetlen tanúja volt annak a korszaknál, amikor a kopt kolostorok fülledt és fanatikus aléltságába új életet hirdetve dübörgött bele a hernyótalpas olasz teherautók kígyózó sora. A szerző filmszerűen éles képekben, lebilincselően ismerteti a régi Abesszínia helyén kiépült imponálóan hatalmas modern gyarmatországot." (Uj Magyarság, 1940/121. sz., 1940. máj. 31., 6.)
ÚJ VILÁG születésének vált élő tanujává Ratkóczi Tibor akkor, amikor - mint a Függetlenség munkatársa - az alig meghódított és még nem is teljesen pacifikált Abessziniában több, mint esztendőhosszat közvetlen közelségben tanulmányozta az olasz kolonizációs szervezet gigászi munkáját. Abesszínia új arca Ratkóczi szemei előtt bontakozott ki, mert valóban új világ született a rabszolgaság egykori zárt és titokzatos földjén ; a kopt kolostorok fülledt és fanatikus csendjébe új életet hirdetve dübörgött bele a hernyótalpas olasz teherautók kígyózó sora. A csenevész gyapot és satnya kölestáblák gyér foltjait tágas ültetvényekké hasították a traktorok s a kikötők pállott fahidjai helyén mérföldes betonmólókat emelt az olasz akarat. A gazzal benőtt vadcsapásokon motoros daruk acélmarkai hasítottak utat, megszámlálhatatlan mérföldeken át. A benszülöttek nyomorúságos tukuljai visszahúzódtak, hogy vakítóan fehér, modern házsoroknak adjanak helyet s a hegyek kopár és szikkadt szikláin egymás után nyíltak meg a bányalejáratok. A régi Abesszínia, a sötétség és rabszolgaság zárt világa eltűnt ; a helyén épülő új rendet, a meglevő szervezetében máris imponálóan hatalmas gyarmatországot filmszerűen éles képekben, lebilincselően érdekes előadásban ismerteti Ratkóczi Tibor könyve.
| Előszó | 5 |
| Olasz telepesekkel Etiópia felé | 7 |
| Új Világ Városában | 61 |
| Abesszínek között | 95 |
| Etiópia belseje felé | 123 |
| Az Indiai-Óceán legfehérebb gyöngye felé | 167 |
| Az Egyenlítő napsugarai alatt | 185 |
| Savojai Amadé aostai herceg, Etiópia alkirálya | 219 |
| Az Olasz Gyarmatbirodalom | 229 |
| Búcsú Afrikától | 259 |