Fónagy Iván: A mágia és a titkos tudományok története
Fónagy Iván
Bibliotheca(Budapest)
Kiadói félvászon kötés
, 479 oldal
26 cm x 18 cm
Budapest, 1943, Bibliotheca (Antiqua Nyomdai és Irodalmi Rt., Bp.), 479 p. + [1] p. + [4] t.: ill.
Első kiadás. A mágia és a titkos tudományok története. Írta: Fónagy Iván.
A borítólapot Mészáros Tamás tervezte. Négy fekete-fehér képtáblával illusztrált, valamint Szerb Antal előszavával, jegyzetekkel és bibliográfiával, erratával, illetve részletes tartalomjegyzékkel kiegészített kötet. A könyvet az Antiqua Nyomdai és Irodalmi Rt. nyomtatta Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány feliratos, illusztrációval ellátott, foltos címfedéllel, a könyvkötő által pótolt vászon könyvgerincre kasírozott, feliratos, kiadói könyvgerinc részlettel, feliratozatlan, foltos, sérült hátlappal, hiánytalan állapotban.
A kötet szerzője, Fónagy Iván (Budapest, 1920. április 8. – Párizs, 2005. április 11.) a nyelvelmélet, a hangtan, a stílus, a költői nyelv, a mélylélektan és ezotéria kutatója, a nyelvtudományok doktora, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. A Pázmány Péter Tudományegyetemen, Kolozsvárott és Párizsban tanult. Egyetemi tanulmányait 1949-ben a Budapesti Egyetemen fejezte be francia nyelv és irodalom, német nyelv és irodalom, és fonetika szakon. Kezdetben lektorként és fordítóként munkálkodott, majd az MTA Titkári Hivatalában tevékenykedett. Ezt követően a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének lett a tudományos munkatársa, idővel osztályvezetője. Később a szegedi József Attila Tudományegyetem Magyar Nyelvészeti Tanszékén mint tanár, majd a Sorbonne egyetemen mint vendégtanár dolgozott. 1971-től egészen nyugalomba vonulásáig a párizsi CNRS kutatóprofesszora volt.
Sok régi monda beszél elsüllyedt városokról, amelyek most a tenger fenekén fekszenek. Holdfényes éjtszakákon néha lelátni a tengeralatti palotákra, márványterekre; és végzetes órán a tengermélyi harangok hangját is lehet hallani.
Egy ilyen elsüllyedt várost hord magában minden ember.
Szellemi téren a mult századnak talán legnagyobb felfedezése az a félismerés, hogy vannak másféle emberek is, mint mi vagyunk. Nem úgy másfélék, mint amennyire nemzetek, fajták, felekezetek, kultúrák szerint különbözik az ember egymástól, hanem sokkal mélyebb, sokkal alapvetőbb másságok szerint. Ez a másfajta ember az, akit a tudomány sokáig primitív embernek nevezett; a miénktől teljesen elütő lelkiségét "primitív mentalitásnak", "praelogikus gondolkozásnak". Mert ennek a másfajta embernek a másvoltában a legmegdöbbentőbbek bizonyos gondolkozásbeli sajátságok: legelemibb igazságok sem igazak a számára; az ő világában kétszer kettő öt lehet és egy dolog azonos lehet egy más dologgal ugyanakkor, amikor nem azonos önmagával.
A „primitív" szóban van bizonyos lekicsinylés. A primitív ember "kezdet"-leges, tehát egy korábbi állomás a mai ember felé vezető hosszú és fáradságos úton. Feltételezi a fejlődés fogalmát: az emberek valamikor mind primitívek voltak és a ma élő primitív népek megrögződtek egy régebbi fejlődési fokon. Ma már nem vagyunk egészen bizonyosak ebben a fejlődési rendben. Sok tudós hajlandó azt gondolni, hogy az a bizonyos másfajta ember nem korábbi állapota a mai embernek, hanem csakugyan másfajta, mint ahogy egyik állatfaj különbözik a másiktól. A fejformája, alkata, agyberendezése is nagyon más lehetett. A ma uralkodó embertípus, a "homo faber" a fúró-faragó eszközzel élő ember, és az a másik, amelyiknek oly kevés gyakorlati érzéke volt, de annál több érzéke, ösztöne titokzatos irányítások megértésére, a „homo divinans", vagy "homo magus" legyőzte a homo faber, a mai emberiség.
Leütési ár:
160.101 Ft