Purgleitner Jósef: Stájer Fűnedv mellbetegeknek
Purgleitner Jósef
Papír
, 1 oldal
21 cm x 17 cm
2023-09-24 20:30
h. n., é. n., k. n. (A. Leykam's Erben, Graz), [1] p.
Stájer Fűnedv mellbetegeknek. Készítője: Purgleitner Jósef gyógyszerész.
Az 1800-as évek második feléből származó dokumentum a Stájer Fűnedv ismertetését írja le. Megtudhatjuk belőle, hogy az orvosság mire alkalmazható, kinek javallott, hogyan érdemes tárolni, stb.
Nyomtatott, egy oldal terjedelmű dokumentum, a széleken apróbb sérülésekkel.
"...Ezen nedv eddig elő a legjobb hitben álló orvosok meggyőződése szerint is igazolta meglepőleg jótékony hatását, nevezetesen a köhögés, grippe, hurut, rekedtség, nyak- és mellfájás ellen; számos vevők állítják, miszerint ezen nedv nekik mellőzhetlenné vált légyen, s hogy csak ezen szernek köszönhetik könnyebbülésüket és nyugalmas ételeiket; ily jótékony hatása miatt e szer bízvást ajánlható szintúgy kis gyermekeknek, mint a legidősb személyeknek is..." - (Budapesti Hírlap, 1853. december 04./285. szám ).
Grácz és Bécs városok legügyesebb orvosaik meggyőződése 's igazolásaik szerint ezen mellnedv á jelenben meglepőleg tűntette ki jótékony hatását külöösen á köhögés, nátha, hurut, torok és mellfájásban; ugy hogy sokaknak szükségül vált és azoknak tulajdon nyilatkozásaik szerint csupán ezen szernek köszönhetik á nyugalmasb éjjeleiket 's betegségök javulását.
Nagyon ajánlható ezen nedv, kellemetlen ködös őszinapokon köhögő utazóknak. Kellemes ize miatt nem csak gyermekeknek hasznos, hanem korosabbaknak, kivált tüdőbetegeknek enyhűlést zseresz, nyilvános szónokok és dalnokoknak tompu hangok simitására 's főleg reketség ellen ajánlható.
Meglettkoruak vehetnek szükség szerint, evég előtt 's után rövid idővel, naponta 4 vagy 5 evőkalányal; ugyan annyiszor adathatik gyermekeknek koruk szerint kiskanálankint.
Legczélszerűbb tartása ezen fűnedvnek pinczében vagy más hives helyen tanácsoltatik.