Constitutiones insignis ordinis equitum S. Stephani regis apostolici

Josephi Kurzböck (Bécs) ,
Későbbi egészvászon kötés , 39 oldal
Méret: 33 cm x 23 cm
2023-09-24 20:00

Viennae (Bécs), 1764, Typis Josephi Kurzböck Universit. Typographi, 35 p. + [5] p. + [7] t.: ill.

Első kiadás. Constitutiones insignis ordinis equitum S. Stephani regis apostolici. / Szent István apostoli király jeles lovagrendjének alapszabályai.
Latin nyelvű kiadás. 7 fekete-fehér rézmetszettel (mellyeket Johann Ernst Mansfelddel (1739–1796) készített) illusztrált, valamint két kiegészítéssel ellátott kötet.
Későbbi egészvászon kötésben lévő példány feliratozatlan, aranyozott, díszes keretezéssel ellátott címfedéllel és hátlappal, feliratozatlan, elszíneződött könyvgerinccel, mintás előzéklapokkal, aranyozott lapélekkel, hiánytalan állapotban.
"...A Szent István-rendet, a már előbb megalapított katonai Mária Terézia-rend mellett mint kimondottan polgári, magas érdemrendet, 1764-ben alapította a királynő, mint «Civil-Ritter-Orden»-t, száz lovag számára, akik «Szent István apostoli király lovagjaidnak neveztettek, és évenként kötelezve voltak a Szent István-napirendi ünnepségen résztvenni. Ellentétben a Mária Terézia-renddel, amely a domus Austriacának volt a rendje és az uralma alatti összes, tehát cseh, osztrák, magyar stb. országok és tartományok számára állott fenn, a Szent István-rendet és annak nagymesteri méltóságát a királynő «örökre és elválaszthatatlanul összekötötte a magyar koronával»; a rendnek nagymestere ő volt és utána a mindenkori magyar királyok, aminthogy a királynő Szent Istvánról nevezve el a rendet, ezzel az első király «dicsőséges emléke tiszteletéről» akart «nyilvános bizonyítványt» adni. A rend tagjai először 1764. augusztus 20-án gyűltek össze, mégpedig akkor épp országgyűlés lévén, a pozsonyi Szent Mártontemplomban, s ott Patachich Ádám váradi püspök buzdította őket a rend céljainak megvalósítására..." - (Serédi Jusztinián (szerk.): Emlékkönyv Szent István király halálának kilencszázadik évfordulóján. III. kötet. Budapest, 1938, Magyar Tudományos Akadémia., 59. p.)

079

Kikiáltási ár:
36.000 Ft
(Minimum licitlépcső: 1000 Ft)

Leütési ár:
37.000 Ft Licitek száma: 0